Jezioro Czorsztyńskie, spiętrzone tamą w Niedzicy, wygląda malowniczo o każdej porze roku. Tereny wokół niego obfitują w gotyckie perełki, a w jego wodach odbijają się dwa zamki – Czorsztyn i Niedzica. Odwiedźmy je w trakcie jednodniowej, nastrojowej wycieczki!

Program wycieczki obejmuje:

– Wizytę we wpisanym na listę UNESCO drewnianym kościółku w Dębnie Podhalańskim.

– Rejs statkiem po jeziorze, między zamkami Czorsztyn i Niedzica.

– Wejście na koronę zapory w Niedzicy.

– Spacer na Polanę Macierz, skąd roztacza się piękny widok na okolicę, a gdzie spróbować można górskich serów z tamtejszej bacówki.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie drewnianego kościółka UNESCO pw. św. Michała Archanioła w Dębnie

Kościół parafialny św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, zbudowany został w 1490 r., jego wieżę zaś wzniesiono w 1601 r. Powstanie świątyni wiąże się z działalnością cystersów w Ludźmierzu, ale pierwsza wiarygodna wzmianka na ten temat pochodzi dopiero z 1335 r.

Ściany kościoła od wewnątrz zdobią unikatowe malowidła – polichromia z XV-XVI w., zawierająca motywy geometryczne i roślinne w układzie pasmowym. Wewnątrz kościoła zobaczyć można m.in. późnogotycki tryptyk w ołtarzu głównym z początku XVI w., zabytkowy krzyż z 1380 r., unikatowe cymbałki z XV w. oraz tabernakulum z pocz. XIV w. Obiekt w 2003 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Czas programu: 1h
Dostępność: cały rok
Wizytówka obiektu na stronie Drewniana Małopolska: http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=38

Rejs po Jeziorze Czorsztyńskim pomiędzy zamkami

Rejs statkiem turystycznym bądź gondolą.

Statek: http://www.jezioroczorsztynskie.com/
Gondola: http://zalewczorsztynski.com/

Godziny otwarcia: 10:00 – 16:00
Czas programu: 0.30h
Dostępność: od 1 maja do 30 września gondola, od 15 gwietnia do 15 października statek
Ceny biletów: od 7 zł

Zwiedzanie zamku w Niedzicy

Zamek Dunajec w Niedzicy jest jedną z najpiękniejszych tego typu budowli w Polsce, słynną dzięki odnalezieniu tu w 1946 r. tajnego schowka z dokumentem „zapisanym” pismem węzełkowym kipu, jakiego używano w indiańskim imperium Inków w Peru!

Podobno była to informacja, gdzie ukryty jest tajemniczy złoty skarb Inków… Kipu przywiózł do Niedzicy zapewne jeden z właścicieli zamku z rodu Berzeviczych, Sebastian, który pod koniec XVIII w. podróżował po Peru.

W części komnat mieści się niewielkie muzeum, a dla zwiedzających udostępniono także tarasy widokowe na zamku średnim i górnym. Widać z nich niemal całe Jezioro Czorsztyńskie, z malowniczymi ruinami zamku w Czorsztynie na przeciwległym brzegu, oraz strome i skaliste zbocza Pienin.

Godziny otwarcia: 9:00 – 17:00
Czas programu: 1h
Dostępność: obiekt całoroczny
Ceny biletów: bilet ulgowy 14 zł
Bilety online: https://zamekniedzica.pl/rezerwacja/wydarzenie.html
Strona internetowa Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy: https://zamekniedzica.pl/

Spacer koroną zapory w Niedzicy

Zbiornik Czorsztyński powstał w celu obniżenia kulminacji powodziowych i zwiększenia przepływów minimalnych w Dunajcu i Wiśle, a także wykorzystania energetycznego potencjału wody. Mieści on 232 mln m³ wody, powierzchnia zalewu to 1226 ha, a jego głębokość przed zaporą w normalnych warunkach wynosi 42 m. Zapora w Niedzicy jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym. Wysokość zapory: 56 m, długość: 404 m. Zbudowana została z wykorzystaniem 1,7 mln m³ miejscowego żwiru. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna.

Na koronie zapory namalowano obraz 3D “Moc Żywiołów”, pozwalające zrobić ciekawe zdjęcia.

Czas programu: 0,20h
Dostępność: obiekt całoroczny
Ceny biletów: wstęp wolny
Obraz 3D Moc Żywiołów: http://www.niedzica.pl/47-Obraz_3D_Moc_zywiolow

KONTAKT: Małopolska Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@mot.krakow.pl

Tel: +48 12 421 16 04

www.mot.krakow.pl