Zamek w Wiśniczu to piękna i potężna XVII-wieczna twierdza, jedna z największych w Rzeczypospolitej. Dodatkowo warsztaty alchemiczne w jej murach pozwolą poznać tą niezwykłą sztukę, uważaną za przodka chemii oraz postać słynnego polskiego alchemika – Michała Sędziwoja z Łukowicy.

W programie:

  • zwiedzanie zamku z przewodnikiem
  • warsztaty alchemiczne, czyli podróż w czasie i wspaniała lekcja historii, bogata w wybuchowe doświadczenia, samodzielne eksperymenty oraz możliwość poznania sprzętu laboratoryjnego.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Zamku

Mury potężnej rezydencji Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu widać już z daleka.
Kiedy podczas „potopu” w 1655 r. Szwedzi zajęli zamek, wywieźli stąd aż 150 wozów zdobyczy! I pomyśleć, że w trosce o zamek, załoga poddała go bez walki, mimo iż liczyła 600 doskonale uzbrojonych żołnierzy i dysponowała 80 armatami oraz zapasami amunicji i żywności na aż 3 lata!
Początki zamku sięgają XV w., a wielka renesansowa rozbudowa w połowie XVI w. to inicjatywa Piotra Kmity, stronnika królowej Bony; powstał wtedy na baszcie Bony charakterystyczny szeroki daszek, po którym królowa rzekomo miała jeździć na osiołku! W połowie XVII w. Stanisław Lubomirski otoczył budowlę bastionowymi fortyfikacjami, tworząc typ rezydencji zwany palazzo in fortezza.

Czas programu: 2h
Dostępność: obiekt całoroczny
http://zamekwisnicz.pl/: Strona Zamku w Wiśniczu

Warsztaty alchemiczne

W tajemniczej scenerii wiśnickiego Zamku dzieci i młodzież przenoszą się do czasów, w których alchemia była sztuką niezwykłą. Warsztaty składają się z historycznej pogadanki połączonej m.in. z pokazem alchemicznego sprzętu i „wybuchowych” doświadczeń, odczytem tajnej wiadomości i zawiłej receptury alchemika oraz części praktycznej, podczas której uczniowie samodzielnie przeprowadzają eksperymenty.

Czas programu: 2h
Dostępność: cały rok
Ceny biletów: 28 zł
Oferta dla szkół: http://zamekwisnicz.pl/oferta-dla-szkol/