Zamek w Wiśniczu to piękna i potężna XVII-wieczna twierdza, jedna z największych w Rzeczypospolitej. Warsztaty alchemiczne w jej murach pozwolą zgłębić tę niezwykłą sztukę, uważaną za pierwowzór dzisiejszej chemii, oraz poznać postać słynnego polskiego alchemika – Michała Sędziwoja z Łukowicy.

W programie wycieczki:

– Zwiedzanie zamku z przewodnikiem.

– Warsztaty alchemiczne, czyli podróż w czasie i wspaniała lekcja historii, bogata w wybuchowe doświadczenia, samodzielne eksperymenty oraz możliwość poznania sprzętu laboratoryjnego.

Zwiedzanie Zamku

Mury potężnej rezydencji Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu widać już z daleka.

Kiedy podczas „potopu” w 1655 r. Szwedzi zajęli zamek, wywieźli stąd aż 150 wozów zdobyczy! I pomyśleć, że w trosce o zamek załoga poddała go bez walki, mimo iż liczyła 600 doskonale uzbrojonych żołnierzy, a także dysponowała 80 armatami oraz zapasami amunicji i żywności aż na 3 lata!

Początki zamku sięgają XV w., a wielka renesansowa rozbudowa w połowie XVI w. to inicjatywa Piotra Kmity, stronnika królowej Bony. Powstał wtedy na baszcie Bony charakterystyczny szeroki daszek, po którym królowa rzekomo miała jeździć na osiołku! W połowie XVII w. Stanisław Lubomirski otoczył budowlę bastionowymi fortyfikacjami, tworząc typ rezydencji zwany „palazzo in fortezza”.

Dostępność: obiekt całoroczny
http://zamekwisnicz.pl/: Strona Zamku w Wiśniczu

Warsztaty alchemiczne

W tajemniczej scenerii wiśnickiego zamku dzieci i młodzież przenoszą się do czasów, w których alchemia była sztuką niemal magiczną. Warsztaty składają się z historycznej pogawędki połączonej m.in. z pokazem alchemicznego sprzętu i „wybuchowych” doświadczeń. Uczestnicy odczytają też tajną wiadomość wraz z zawiłą recepturą alchemika, po czym przejdą do części praktycznej, podczas której samodzielnie przeprowadzają eksperymenty.

Dostępność: cały rok
Ceny biletów: 28 zł