• Muzeum Witrażu w Krakowie - przepiękny witraż
  • Warsztaty w Muzeum Witrażu w Krakowie
  • Zajecia plastyczne dla dzieci w Muzeum Witrażu w Krakowie
  • Smok Wawelski ziejacy ogniem
  • Widok na Wzgórze Wawelskie z Bulwarów Wiślanych
  • Wzgórze Wawelskie - widok z lotu ptaka

Muzeum Witrażu to miejsce z pasją, które warto odwiedzić o każdej porze roku. W ramach wycieczki polecamy również zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego, gdzie znajduje się najcenniejszy zespół zabytków polskiej architektury i kultury.

Przepiękny Zamek Królewski, katedra oraz rezerwat archeologiczno-architektoniczny Wawel Zaginiony – to miejsca, których nie sposób pominąć podczas wizyty w Krakowie.

Program wycieczki obejmuje:

– Zwiedzanie z przewodnikiem Pracowni i Muzeum Witrażu w Krakowie.

– Lekcja muzealna w Muzeum Witrażu w Krakowie.

– Spacer po Wzgórzu Wawelskim i Bulwarach Wiślanych w okolicach Smoka Wawelskiego.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie i lekcja muzealna w Muzeum Witrażu w Krakowie

Lekcje muzealne są propozycją dla młodzieży, które obejmują zwiedzanie Muzeum Witrażu z przewodnikiem oraz interaktywny wykład na wybrany temat. Lekcja odbywa się w zaciemnionych salach muzealnej kawiarni i składa się z: filmów, zagadek, faktów znanych i nieznanych. Zajęcia w Muzeum Witrażu są idealnym uzupełnieniem programu realizowanego w ramach plastyki, historii oraz języka polskiego. Muzeum pragnie, aby młodzież zdawała sobie sprawę z wyjątkowej roli miasta Krakowa w rozwoju polskiej oraz europejskiej kultury.

Dostępne tematy lekcji:

1. Historia Witrażu
Kiedy i jak wynaleziono szkło? Do czego używano go w starożytności? Gdzie znajdują się najstarsze znane witraże? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w ramach naszej lekcji. Wyjątkowe rzemiosło ozdabiania szkła bywa dzisiaj nieco zapomniane, dlatego warto zapoznać się z jego bogatą historią i tradycją, szczególnie, że potrafi zaskakująco dobrze współgrać ze współczesnym designem.

2. Sztuka Młodej Polski
Ta niezwykła epoka artystyczno-literacka odcisnęła trwałe piętno na polskiej kulturze. To wtedy działali tak słynni twórcy, jak Wyspiański, Mehoffer, Chełmoński czy Malczewski. Powstały jedne z najistotniejszych tekstów kultury. Ten okres pozostawił również materialne ślady w tkance miejskiej Krakowa. Podpowiemy, gdzie można wybrać się na poszukiwanie młodopolskich artefaktów.

3. Młodopolscy mistrzowie: Wyspiański i Mehoffer
Dwaj twórcy, których różniło równie wiele, co łączyło. Przyjaciele, rówieśnicy, sztandarowe postaci Młodej Polski i krakowskiego środowiska artystycznego. Ich fascynujące życiorysy wiele mówią o świecie z tamtych lat, a dzieła do dziś pozostają powszechnie znane, współtworząc kanon polskiej kultury i inspirując kolejne pokolenia artystów.

Godziny otwarcia: Zwiedzanie dla dzieci i młodzieży można rozpocząć od godziny 10:00, po wcześniejszym uzgodnieniu.
Czas programu: 1,5-2h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: 30,00 zł od ucznia (opiekunowie bezpłatnie), grupy szkolne mogą też zarezerwować samo zwiedzanie z przewodnikiem Pracowni i Muzeum Witrażu (bez warsztatów plastycznych) w cenie 20,00 zł od ucznia (opiekunowie bezpłatnie).
Strona Muzeum Witrażu w Krakowie: https://muzeumwitrazu.pl/language/pl/

Spacer po Wzgórzu Wawelskim

Zamek Królewski na Wawelu, przebudowany w czasach ostatnich Jagiellonów (XVI w.), słynie z renesansowych krużganków i flandryjskich arrasów (tkanin dekoracyjnych). W zachodniej części zamku znajdują się fragmenty pierwszej świątyni wawelskiej z pocz. XI w. (rotunda świętych Feliksa i Adaukta). Na Wawelu można obejrzeć jedną z najciekawszych w Europie kolekcji sztuki wschodniej (m.in. namioty, kobierce, broń).

Będąc na Wawelu, nie można ominąć Smoczej Jamy, czyli jaskini pod wzgórzem zamkowym, w której co prawda nie ma już smoka, ale pozostał czar słynnej legendy. Dużą atrakcją dla wszystkich dzieci jest ziejący ogniem Smok Wawelski, o którym krążą fascynujące legendy.

Można wybrać dowolną formę zwiedzania, albo ekspozycji stałych albo tras sezonowych.

Godziny otwarcia: Różnorodne, uzależnione od miesięcy
Czas programu: 1h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: Uzależnione od zwiedzanej atrakcji
Bilety online: https://ebilet.wawel.krakow.pl/
Strona Zamku Królewskiego na Wawelu: https://wawel.krakow.pl/

KONTAKT: Małopolska Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@mot.krakow.pl

Tel: +48 12 421 16 04

www.mot.krakow.pl