Jednodniowa wycieczka objazdowa bez noclegu.

Kaszubski Park Miniatur

W tym miejscu poczujesz się jak Guliwer, albo Kaszubski Stolem.

Zgromadzono tu kilkadziesiąt miniaturowych budowli z Polski, Kaszub i świata. Wszystkie obiekty wykonane w skali 1:25, a podziwiać można m.in.: Statuę Wolności, Mur Chiński, Biały Dom, Sfinksa czy Krzywą Wieżę z Pizy.

Najwięcej miejsca zajmują obiekty z Kaszub m.in: Kolegiata Kartuska, zamki z Bytowa, Rzucewa, kościoły z Sianowa, Sierakowic, Wygody, Pomieczyna, latarnie morskie, dwory z Będomina, Salina, Kalwaria Wejherowska. Najokazalszą makietą jest Bazylika Mariacka z Gdańska (największa murowana z cegły świątynia Europy). W skali 1-25 miniatura ma wymiary – 3,5 metra wysokości, ponad 4 metry długości, 2,5 metra szerokości.

 

Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich

Najstarsze na ziemiach polskich, założone w 1906 r. muzeum zajmuje 22 ha obszaru zabudowanego obiektami regionalnej architektury położonego nad brzegiem jeziora Gołuń. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, wiatraki, kościoły, karczmy, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczących o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku.

Rozbudowana oferta zajęć edukacyjnych obejmuje zajęcia warsztatowe prowadzone przez instruktora: garncarstwo, tkactwo, wyrób kwiatów z papieru, malarstwo na szkle, haftowanie, wyrób ludowych i stylowych ozdób choinkowych, oraz lekcje muzealne: lekcja języka kaszubskiego, zajęcia w zabytkowej szkole i muzyczne narzędzia i instrumenty obrzędowe.

W trakcie zwiedzania muzeum można wziąć udział w bezpłatnych i interaktywny udział w pokazach pracy kowala i robotnika leśnego, ucierania tabaki, prania i maglowania, mielenia zboża, które odbywają się w chałupach lub ich obejściach.

Więcej informacji o ofercie można znaleźć tutaj.

 

Więcej inspiracji na temat wycieczek w woj. pomorskim można znaleźć na stronie pomorskie.travel

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Kaszubskiego Parku Miniatur w Stryszej Budzie

W jednym miejscu, w jednej skali 1:25, można zobaczyć wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski, Świata. Przygotowane zostały modele najbardziej znanych obiektów – m.in.; kościołów, zamków, dworków i innych ciekawych budowli. Odtworzona została osada kaszubska, są latarnie morskie. Wszystko po to, aby park oprócz walorów estetycznych pełnił role edukacyjną.

Kaszuby to motyw przewodni – jednak w parku przewidziano też obiekty z Polski i ze Świata, takie jak: Statua Wolności, Sfinks, Big Ben czy Krzywa Wieża w Pizie, twarze amerykańskich prezydentów wykute w skale, Chrystus z Rio, to tylko niektóre obiekty które znajdują się w parku.

Na miejscu można poczuć się jak Guliwer… a może jak kaszubski wielkolud Stolem który przed wiekami mieszkał na tej ziemi.

Godziny otwarcia: od 1 IV do 30 IX od godz. 9 do 19 w październiku i marcu od 9 do 17 w niedziele i święta od 10 do 19
Czas programu: 2-3h
Dostępność: marzec-październik, w pozostałych miesiącach możliwośc ustalenia ew. wizyty
Ceny biletów: Dla grup z obowiązkową wcześniejszą rejestracją: 15 zł/os. (bilet łączony z Parkiem Gigantów)
Kontakt: https://www.kaszubskiparkminiatur.pl/kontakt.html

Zwiedzanie Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich

Zwiedzający mogą podziwiać bogactwo dawnej architektury drewnianej Pomorza wraz z wyposażeniem: chałupy, dwory, szkołę, wiatraki, kościoły, karczmy, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. W zagrodach prezentowane są: metody ucierania tabaki i mielenia zboża, pranie, maglowanie, krawiectwo, tkactwo, praca kowala, kołodzieja i robotnika leśnego. Muzeum proponuje różnorodne warsztaty i pokazy, zarówno dla zwiedzających indywidualnie jak i dla grup. Ogromny obszar parku etnograficznego – 22 ha – pozwala odpocząć wśród otaczających budynki ogrodów, sadów, pól i zagajników.

Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano interaktywną wystawę „Muzeum do zabawy?” – na której dzieci mogą doświadczyć przeszłości i zaplanować muzeum przyszłości. To wystawa, na której wolno dotykać eksponatów: sprawdzić, jak się śpi pod pierzyną, zajrzeć do wnętrza żeliwnej wafelnicy i poszperać w kuchennym kredensie. Opowiada o różnych muzeach istniejących na świecie; wyjaśnia, do czego w ogóle są nam potrzebne kolekcje muzealne; pokazuje, jakiego rodzaju eksponaty można gromadzić na przykład w skansenach. Stawia dzieciom i dorosłym pytanie: „Co dla ludzi ma znaczenie?”. W ten sposób wystawa uświadamia zwiedzającym, że badaniom nigdy nie ma końca, a historia i tradycja cały czas się tworzą.

Na terenie Muzeum zwiedzić można również wystawę pt. „Wdzydzanie” prezentującą w formie fotografii i zanotowanych przez badaczy opowieści codzienne życie najbliższych sąsiadów muzeum – zwyczajnych mieszkańców Wdzydz, echa wielkiej, skomplikowanej historii i dramatów ludzkich z nią związanych, powolną, acz nieuniknioną modernizację wsi, przełom lat 80. i 90., rozbudowę muzeum, narodziny oraz rozwój powszechnej turystyki i wreszcie – pojawienie się turystycznej infrastruktury w jej współczesnym wydaniu, która ze spokojnej enklawy wśród kaszubskich lasów przeistoczyła Wdzydze w tętniące życiem miejsce letniego wypoczynku. Ekspozycja powstała z chęci włączenia lokalnej społeczności w życie Muzeum (poprzez zaangażowanie w tworzenie wystawy) oraz pokazania zwiedzającym miejsca, z którego Muzeum wyrasta.

W muzeum odbywają się zajęcia warsztatowe prowadzone przez instruktora: toczenie garnków, tkanie na krosienkach, wyrób kwiatów z papieru, malowanie na szkle, haftowanie, wykonywanie ludowych i stylowych ozdób choinkowych.

W autentycznej izbie lekcyjnej XIX w. szkoły można wziąć udział w dawnych zajęciach szkolnych – m. in. pisanie gęsim piórem, gryflem i stalówką, naukę śpiewania “Kaszubskich Nut”, lekcję j. kaszubskiego oraz warsztaty muzyczne z użyciem tradycyjnych narzędzi i instrumentów.

W trakcie zwiedzania Muzeum można zobaczyć pracę kowala i robotnika leśnego oraz pokazy ucierania tabaki, prania i maglowania, mielenia żyta, które odbywają się w chałupach lub ich obejściach.

Godziny otwarcia: 9.00 – 16.00
Czas programu: 3h
Dostępność: Obiekt dostępny całorocznie
Ceny biletów: Normalny 16 zł Ulgowy 11 zł Specjalny 6 zł
Bilety online: http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/zamowienie.php
Lekcje i warsztaty: http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/lekcje.html