Szlak trasy zielonej prowadzi nas głównie przez obszary leśne Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Pomocne nam będą oznakowania sopockich ścieżek spacerowych, wykonane przez PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze). Początek trasy znajduje się przy pętli trolejbusowej na skrzyżowaniu Alei Niepodległości z ulicą Mikołaja Reja. Jej koniec został wyznaczony w parku Sanitariuszki Inki przy ulicy Armii Krajowej. Ciekawymi miejscami na naszej drodze będą punkty widokowe oraz obiekty sportowe.

Spacer zaczynamy w dzielnicy Sopot-Wyścigi, przy skrzyżowaniu ulicy Reja i Alei Niepodległości. Mijając niewielki plac zabaw po lewej stronie, kierujemy się w górę ulicy Reja, tak, by po około 200 metrach przeciąć ulicę równoległą do głównej trasy komunikacyjnej – Armii Krajowej.
Idąc dalej, po lewej stronie zobaczymy staw retencyjny (1), który został utworzony przez spiętrzenie Potoku Karlikowskiego, płynącego w otwartym korycie przez całą Dolinę Świemirowską i poniżej stawu kryjącego się pod ziemię. Zbiornik wodny z wyspą pośrodku otoczony jest starymi olszami czarnymi. Po modernizacji stał się nowym miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców i turystów. W części południowej znajdują się ścieżki dla spacerowiczów oraz trawniki z klombami… (czytaj dalej na https://visit.sopot.pl/odkrywaj-sopot/sopot-dla-aktywnych/trasy-spacerowe/)