Gdańsk jest miastem, które II wojna światowa dotknęła w szczególny sposób. Dlatego też przechadzając się jego ulicami, zobaczymy wiele zabytków związanych z tych strasznym konfliktem. Warto je odwiedzić, aby poznać bliżej dzieje Polski i świata z lat 1939-1945.

Muzeum II Wojny Światowej

Miejsce upamiętniające mroczne chwile wielkiego konfliktu, a także pokazujące historie zwykłych ludzi i codzienność tych trudnych czasów. Trudno o lepszą lokalizację dla takiego miejsca niż Gdańsk – miasta, które dla Hitlera było punktem strategicznym i w którym po raz pierwszy stawiono czynny opór zbrojny Trzeciej Rzeszy – w składnicy Westerplatte i na Poczcie Polskiej.

Jest to jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie i jedna z największych wystaw na świecie poświęconych tej tematyce. O jej wyjątkowości świadczy tematyka wystawy – to opowiedzenie o dziejach II wojny światowej z perspektywy, która nie jest oczywista.

 

Spacer po Sopocie

Sopot to miasto o bogatej historii, z jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Polski – molo. Ten pomost to wizytówka miasta i jednocześnie najdłuższy taki obiekt w Europie. Wybudowany został na przełomie XIX i XX wieku. Część spacerowa liczy przeszło pół kilometra, z czego ponad 450 metrów wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Sukcesywnie restaurowane i unowocześniane, dziś molo pochwalić się może również nowoczesną mariną, gdzie cumują luksusowe jachty i łodzie. Sopockie molo to miejsce spacerów, randek i spotkań. To także miejsce odpoczynku i relaksu. Wystarczy spocząć na ławce, zwrócić twarz ku słońcu, wsłuchać się w szum fal i śpiew mew, by poczuć na czym polega szczęście.

 

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum upowszechnia i popularyzuje historię Marynarki Wojennej RP. Ekspozycja prezentuje dzieje oręża polskiego na morzu. Muzeum Marynarki Wojennej, które w 2003 r. obchodziło jubileusz 50-lecia swojego istnienia, na stałe wrosło w gdyński pejzaż. Dziś trudno wyobrazić sobie Skwer Kościuszki bez wspaniałej sylwetki Błyskawicy, czy też Bulwar Nadmorski pozbawiony Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego. Posiadana oferta ekspozycyjna, prezentująca bogate i piękne dzieje oręża polskiego na morzu, skierowana jest nie tylko do kadry i marynarzy, ale przede wszystkim do licznej rzeszy zwiedzających z kraju i zagranicy.

Rezerwacja zajęć tematycznych dostępna tutaj.

 

Rejs Statkiem: Gdańsk > Westerplatte > Gdynia > Sopot

Więcej inspiracji na temat wycieczek w woj. pomorskim można znaleźć na stronie pomorskie.travel

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej

Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m kw., co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.

Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie.

Na wystawie głównej znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków minionych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.

Na wystawie głównej zaaranżowano również przestrzeń, w której prezentowane są eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci “Podróż w czasie”.

Godziny otwarcia: w miesiącach wrzesień-czerwiec: wtorek-niedziela w godzinach: 10:00-18:00 w miesiącach lipiec-sierpień: wtorek-niedziela w godzinach: 10:00-20:00
Czas programu: 4h
Dostępność: Obiekt dostępny całorocznie
Ceny biletów: Bilet normalny – 23 zł Bilet ulgowy – 16 zł Bilet rodzinny (2 dorosłych i maksymalnie 3 dzieci do 19 lat ) – 55 zł Bilet grupowy normalny (powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie) – 23 zł Bilet grupowy ulgowy (powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie) – 16 zł Audioprzewodnik – 7 zł
Bilety online: https://bilety.muzeum1939.pl
Oferta edukacyjna: https://muzeum1939.pl/u/pdf/914df51bd54e9f6b378290ece920426a9792.pdf
wirtualny spacer

Spacer po Sopocie

Dalszy etap wycieczki to rejs z Gdyni do Sopotu i zwiedzanie najbardziej charakterystycznych punktów miasta – molo i deptaku “Monciak”.

Sopockie molo to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Jego historia zaczyna się tak, jak historia pomysłu utworzenia kurortu w małej, rybackiej wsi nad Zatoką Gdańską. Zrodził się on w głowie francuskiego lekarza, który osiedlił się w Sopocie, Jerzego Haffnera. To właśnie on zainicjował w Sopocie stworzenie systemu kąpielowych i turystycznych atrakcji, do którego należał również pomost wychodzący w morze.

W sąsiedztwie sopockiego molo znajdują się historyczne parki – Łazienki Północne i Południowe. Odnajdziemy tu ponad 60 gatunków drzew i wiele chronionych roślin. Znajduje się tu plac rekreacyjny, małe boisko piłkarskie i malownicze alejki, również rowerowe. W Parku Południowym natrafimy również na grzybki inhalacyjne, gdzie zaczerpnąć można solanki leczniczej.

Centrum miasta to reprezentacyjny deptak przy ul. Bohaterów Monte Cassino, czyli tzw. “Monciak”. Znajdują się tu głównie restauracje, kawiarnie, kluby, a także Scena Kameralna Teatru Wybrzeże i charakterystyczny (dzięki swej architekturze) Krzywy Domek. Spacerując po mieście w kierunku południowego zachodu, dotrzemy do zalesionej części miasta, gdzie majestatycznie wznosi się słynna Opera Leśna. To amfiteatr, który od 1909 roku jest jednym z najważniejszych punktów na koncertowej mapie Polski. Od ponad stu lat odbywają się tu przedstawienia, festiwale i koncerty.

Czas programu: 1,5h

Zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej

Zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni rozpocznie wizyta na ORP “Błyskawicy”, który zacumowany jest przy Skwerze Kościuszki, a następnie grupa uda się do głównej siedziby Muzeum.

ORP „Błyskawica” to prawdziwy zabytek klasy zerowej wśród okrętów – uczestników wojen morskich. Jest najstarszym zachowanym niszczycielem, weteranem II wojny światowej i jedynym bojowym okrętem alianckim, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny – od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r.

Muzeum Marynarki Wojennej utrzymuje w pomieszczeniach „Błyskawicy” wystawę poświęconą walkom marynarzy podczas II wojny światowej. „Błyskawica” wraz z bliźniaczym „Gromem” zbudowane zostały przez stocznię J. Samuel White & Co Ltd. w Cowes. Były dumą naszej floty, należały do najnowocześniejszych i najsilniejszych okrętów swojej klasy na świecie. Kolejne niszczyciele tego typu budowane miały być już w stoczni krajowej. Wybuch wojny przekreślił te plany.

Muzeum Marynarki Wojennej na stałe już wrosło w gdyński pejzaż. Upowszechnianie i popularyzacja historii Marynarki Wojennej RP to jeden z głównych filarów działalności muzeum, a jego oferta ekspozycyjna, prezentująca bogate i piękne dzieje oręża polskiego na morzu, skierowana jest do wszystkich chcących poznać ten rozdział historii naszego kraju.

Utrzymująca się od wielu lat wysoka popularność placówki jest dowodem i wskaźnikiem zainteresowania dziejami Marynarki Wojennej RP. Rosnąca popularność Muzeum Marynarki Wojennej wywołuje również systematyczny napływ bezcennych eksponatów i pamiątek, które w nieoceniony sposób wzbogacają muzealne zasoby.

Godziny otwarcia: Muzeum Marynarki Wojennej: wtorek-niedziela 10:00-17:00, ORP “Błyskawica” ma przerwę w godzinach 13:00-14:00
Czas programu: 3h
Dostępność: Obiekt dostępny całorocznie
Ceny biletów: Bilet normalny 24 zł Bilet ulgowy 12 zł Bilet rodzinny 40 zl Karta Dużej Rodziny 6 zł/os Bilet grupowy normalny 18 zł/os Bilet grupowy ulgowy 9 zł/os
Oferta Edukacyjna: https://muzeummw.pl/category/lekcje/

Gdańska Organizacja Turystyczna

e-mail: got@visitgdansk.com

Tel: +48 58 305 70 80

www.visitgdansk.com