Program zakłada wycieczkę dwudniową z przejazdem autokarem między atrakcjami. Pierwszego dnia sugerujemy wizytę w Parku Ewolucji w Sławutówku oraz Osadzie Słowiańskiej w Sławutowie. Na kolejny dzień zakładana jest wizyta w Manufakturze Szkła w Pucku oraz Osadzie Łowców Fok w Rzucewie.

Sugerowany nocleg w Pucku, ze względu na rozbudowaną bazę noclegową. Na stronie pomorskie.travel można znaleźć więcej informacji o noclegach oraz wyżywieniu.

Każde z wybranych miejsc zapewnia warsztaty lub lekcje, które bawią poprzez naukę.

 

Park Ewolucji Sławutówko

Program “od prehistorii…” skierowany jest dla najmłodszych odbiorców. Podczas dwudniowej wycieczki będą mogli doświadczyć jak wyglądało codzienne życie w dawnych osadach, spróbować swoich sił przy produkcji szkła oraz zobaczyć dinozaury (prawie jak żywe!).

Naszą podróż zaczynamy od najdawniejszych dziejów w Parku Ewolucji, czyli w czasach gdy na Ziemi królowały dinozaury! Zwiedzanie zaczynamy filmem w kinie przedstawiającym narodziny naszej planety oraz historię powstania życia na Ziemi. Seans ten urozmaica niepowtarzalny pełen humoru interaktywny dinozaur Arnold – postać, która ożywi wyobraźnię każdego małego widza. Dinozaur, zadając pytania i zagadki, przekazuje cenną wiedzę połączoną świetną zabawą w grupie.

Pośród bujnej roślinności rozmieszczonych jest łącznie około 30 gatunków prehistorycznych modeli dinozaurów rzeczywistych rozmiarów. Spotkacie tutaj najbardziej znane dinozaury drapieżne, takie jak Tyranozaur czy Welociraptor, oraz dinozaury roślinożerne: Triceratopsa, Brachiozaura, czy Diplodoka.

Batyskaf, niezwykły okręt podwodny to nowość technologiczna, która pobudzi wszystkie zmysły. Można tu przeżyć niezapomnianą podróż w czasie na dnie oceanu i zobaczyć największe gady morskie sprzed milionów lat.

W Parku Ewolucji znajduje się znacznie więcej atrakcji, w których więcej informacji tutaj, w tym aktualne warsztaty i seanse filmowe, których nie można przegapić!

 

Osada Słowiańska Sławutowo

Kolejnym punktem programu jest Gród Słowiański w Sławutowiegdzie można przekonać się, jak wyglądało codziennie życie w dawnej osadzie z przełomu IX-X wieku (to ponad 1000 lat temu!).

Przekraczając jej bramy, przenosimy się w świat naszych praojców. Miejsce to pokazuje, jak dawniej rozwinięte było rzemiosło. Poznać można garncarza, tkaczkę, piekarza, kowala, czy zielarza, w towarzystwie których zobaczymy, jak żyli i pracowali nasi przodkowie. „Osada Sławutowo” pełni funkcję kulturową, edukacyjną i turystyczną. Jedną z form popularyzacji tego miejsca są zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, jak również dorosłych.

Organizowane są żywe lekcje historii, takie jak warsztaty rzemieślnicze (garncarstwo, tkactwo, pieczenie podpłomyków, zdobnictwo w skórze, filcowanie), a także pokazy kuchni średniowiecznej. Kultywujemy dawne tradycje i obrzędy, aby w jak najbardziej namacalny sposób przybliżyć życie sprzed 1000 lat.

Więcej na temat warsztatów dla grup można znaleźć tutaj.

 

Manufaktura Szkła PuckGlass

W hucieorganizowane są pokazy dmuchania szkła artystycznego. Co więcej, można tu też obejrzeć szlifiernię, w której następuje późniejsza obróbka owego szkła. W Pracowni Szkła Artystycznego wytwarza się witraże i biżuterię artystyczną. Przedmioty które wyrabiane są na miejscu, powstają ze szkła wytapianego w specjalnym piecu w technice fusingu*, a także szkła palnikowe (przy użyciu palnika gazowego). W obu obiektach wszystkie te metody obróbki można zobaczyć na żywo, a także samemu wziąć udział w warsztatach indywidualnych i grupowych – pozwala to przekonać się, że wcale nie jest to prosta czynność. Ofertę uzupełnia zakład litograficzny, grawernia oraz zakład druku i modelarstwa. Dzięki temu nikt nie będzie się nudził, a zwłaszcza najmłodsi!

Istnieje również możliwość zorganizowania rejsu po Zatoce Puckiej. Rejsy statkiem Star One to nie tylko podziwianie widoków, ale i wspaniała zabawa edukacyjna. Podczas niej dzieci poznają węzły marynarskie, sprzęt ratunkowy oraz maja okazję pod okiem instruktora nawigować statkiem.

Kontakt w celu rezerwacji pokazów i warsztatów dostępny jest tutaj.

*Technika polegająca na zgrzewaniu warstw kompatybilnego szkła (kolorowego bądź bezbarwnego) dla osiągnięcia określonych efektów artystycznych. Szkło zgrzewane może mieć od kilku milimetrów do kilkudziesięciu centymetrów grubości

 

Osada Łowców Fok

W miejscu Osady Łowców Fok znaleziono pozostałości zabudowy, chat i warsztatów. Nawiązują do nich stworzone rekonstrukcje, które znajdują się na ścieżce dydaktycznej na świeżym powietrzu (m.in. półziemianka, chata szamana, chata słupowa, piec garncarski, grób, czy pracownia kamieniarza). Odwiedzając to miejsce, można doświadczyć, jak niegdyś żyli nasi przodkowie!

Działa tu także platforma widokowa z przepięknym, wręcz malowniczym widokiem na zatokę. Oprócz tego w Chacie Kaszubskiej prezentowane są zróżnicowane tematycznie wystawy, takie jak „Rzucewo w epoce kamienia” i „Obiekty archeologiczne w krajobrazie Kaszub”. Organizowane są tu też wykłady, warsztaty archeologiczne i rzemieślnicze, a także festyny i pokazy. Dla grup zorganizowanych specjalne programy zakończone ogniskiem.

Kontakt oraz oferta dostępne w odnośnikach.

Więcej inspiracji na temat wycieczek w woj. pomorskim można znaleźć na stronie pomorskie.travel.

Program wycieczki

Dzień 1

Park Ewolucji w Sławutówku

Park Ewolucji znajduje się w miejscowości Sławutówko w gminie Puck. Ten rodzinny park rozrywki dostarczy gościom niezapomnianych emocji pośród jurajskiej przyrody. Przeżyjemy tu wyjątkową przygodę z dinozaurami oraz podwodną ponadczasową podróż w czasie na dno oceanu.

Nieziemskie zwiedzanie zaczyna się w Kinie Prehistorycznym, niemal 4,5 miliarda lat wstecz. Radosny, pełen humoru, wygadany dinozaur przedstawia narodziny naszej planety oraz historię powstania życia na Ziemi. Dzieci mogą na żywo rozmawiać z animowanym, interaktywnym dinozaurem na ogromnym ekranie kinowym. Show wzbudza niesamowite wrażenie na najmłodszych uczestnikach widowiska.

Następnie wyjątkowa atrakcja, czyli Batyskaf. Jest to niepowtarzalna podwodna wyprawa w czasie przez tunel czasoprzestrzenny, którą odbędziemy tajemniczym okrętem. Zobaczyć tam można gigantyczne stworzenia morskie oraz zagubioną Atlantydę. To fenomenalna rozrywka dla wszystkich, którzy chcą zmierzyć się ze strachem, dostarczając maksimum adrenaliny i przy tym pobudzając wszystkie zmysły. Ogromny ekran przenosi widza do innego wymiaru, sprawiając wrażenie obecności w przestrzeni akcji filmu. Atrakcja ta cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją absolutną bezkonkurencyjność w promieniu setek kilometrów.

Odwiedzimy też park makiet prehistorycznych zwierząt. Okazuje się, że prehistoryczny świat jest niezwykle ciekawy. Ponad 200 milionów lat temu na naszej planecie pojawiły się olbrzymie gady, nazwane przez naukowców dinozaurami. W naszym parku, pośród bujnej roślinności, prezentujemy około 30 gatunków makiet prehistorycznych zwierząt lądowych w ich rzeczywistych rozmiarach. Stań “oko w oko” z największymi prehistorycznymi zwierzętami, które zamieszkiwały lądy miliony lat temu. Spotkacie tutaj dinozaury drapieżne (Tyranozaur, Welociraptor) oraz dinozaury roślinożerne (Triceratops, Brachiozaur, Diplodok). Z opisów zamieszczonych przy makietach dowiesz się wiele ciekawostek na temat wymienionych gatunków.

Dowiem się także co nieco na temat ludzi prehistorycznych – ludzi pierwotnych, czyli naszych przodków. Wystawa “Świat Człowieka Pierwotnego” pokaże nam obraz ewolucji człowieka, który na przestrzeni wieków uległ ogromnym zmianom. Zobaczymy m.in. scenki przedstawiające technikę zbiorowych polowań na mamuty, a także różnice pomiędzy zachowaniem człowieka współczesnego i pierwotnego.

W swojej ofercie Park Ewolucji posiada również lekcje edukacyjne oraz warsztaty manualne realizowane dla grup szkolnych. Na terenie obiektu znajdują się również punkty gastronomiczne oraz sklep z pamiątkami.

Godziny otwarcia: Lipiec codziennie 09:00 – 20:00 Sierpień codziennie 09:00 – 20:00 Wrzesień od pon. do piąt. 10:00 – 17:00 (weekend) sobota i niedziela 10:00 – 18:00 Październik 10:00 – 17:00
Czas programu: 3-4h
Dostępność: Lipiec-październik
Ceny biletów: Oferta dla grup w załączniku
Oferta dla grup: https://parkewolucji.pl/katalog-dla-grup-zorganizowanych.pdf

Zwiedzanie Osady Słowiańskiej w Sławutowie

Zlokalizowana na obrzeżach Puszczy Darżlubskiej, mała miejscowość Sławutowo to miejsce gdzie zrekonstruowana została średniowieczna osada z przełomu IX-X w. Z niebywałą dbałością o szczegóły pomysłodawcom udało się stworzyć unikalny klimat średniowiecznej wioski, gdzie w towarzystwie ówczesnych garncarzy, piekarzy, kowali, zielarzy czy tkaczek zobaczymy, jak dawniej rozwijane było rzemiosło. Na terenie osady zrekonstruowanych zostało osiem drewnianych chat, w których na co dzień żyli i pracowali nasi średniowieczni przodkowie.

Oprócz możliwości zwiedzania, Osada Sławutowo organizuje zajęcia edukacyjne w formie warsztatów dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Żywe lekcje historii (warsztaty rzemieślnicze) obejmują np. lepienie garnków, pieczenie podpłomyków, filcowanie, tkanie, zdobnictwo na skórze, a wszystko to oczywiście wykonywane zgodnie ze średniowieczną tradycją. Dodatkowo na terenie osady istnieje możliwość zorganizowania konferencji, eventów, biesiad i pikników.

Godziny otwarcia: KWIECIEŃ Sob-Ndz 10.00-16.00 WEEKEND MAJOWY Od 27.04 do 05.05 10.00 – 18.00 MAJ CZERWIEC Pon-Pt 10.00 – 15.00 Sob-Ndz 10.00 – 18.00 LIPIEC SIERPIEŃ Pon-Ndz 10.00 – 19.00 WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK Pon-Ndz 10.00-16.00
Czas programu: 3-4h
Dostępność: Czynne od początku kwietnia do końca października
Ceny biletów: Oferta dla grup w załączniku (ceny biletów, warsztaty itp.)
Oferta dla grup: https://slawutowo.pl/osada.pdf

Dzień 2

Zwiedzanie Huty Szkła PuckGlass

Staniemy się tu świadkami prezentacji dmuchania szkła, dzieci zaś będą mogły wziąć udział w atrakcyjnych zabawach.

Prezentacje odbywają się codzienne, zarówno latem jak i zimą. Można tu doświadczyć niezwykłego przeżycia, jakim jest obecność przy tworzeniu wysokiej jakości szkła dmuchanego wg. starej rzemieślniczej tradycji, w nowoczesnych piecach. Możliwy jest również czynny udział w tych niezwykłych czynnościach pod fachowym okiem opiekunów, a stworzony własny szklany element można zabrać jako pamiątkę ze sobą.

To kreatywna i rozwijająca atrakcja dla młodych, starszych, dzieci, rodzin i całych grup – po prostu świetna zabawa!

Godziny otwarcia: 11:00-17:00
Czas programu: 1-2h
Dostępność: Obiekt dostępny cały rok
Ceny biletów: Kontakt indywidualny
Kontakt: http://puckproject.pl/pl/kontakt/

Zwiedzanie Osady Łowców Fok w Rzucewie

Wzniesienia Kępy Puckiej i Swarzewskiej już w epoce kamienia dawały schronienie osiedlającym się tutaj plemionom łowców fok. Bardzo ważnym okresem w pradziejach naszego regionu był późny neolit (2500-1700 r. p.n.e.), kiedy to nad dzisiejszą Zatoką Pucką pojawiły się pierwsze osady łowców fok.

Swym zasiedleniem objęli m.in. Rewę, Mrzezino, Osłonino, Rzucewo i Ostrowo. Stworzyli silną, oryginalną kulturę, znaną z charakterystycznej ceramiki, wyrobów bursztynowych i kamiennych narzędzi. Rzucewska osada łowców fok została odkryta w roku 1894, jednak pierwsze prace wykopaliskowe przeprowadzono dopiero w latach 1927-29. Wznowione w 1984 r., trwają do dziś. Rzucewo stało się ważnym stanowiskiem badań nad epoką kamienia na Pomorzu, a termin „kultura rzucewska” na trwałe wszedł do historii cywilizacji.

Działa tu także platforma widokowa z przepięknym, wręcz malowniczym widokiem na zatokę. Oprócz tego w Chacie Kaszubskiej prezentowane są zróżnicowane tematycznie wystawy, takie jak „Rzucewo w epoce kamienia” i „Obiekty archeologiczne w krajobrazie Kaszub”. Organizowane są tu też wykłady, warsztaty archeologiczne i rzemieślnicze, a także festyny i pokazy. Dla grup zorganizowanych specjalne możliwe programy zakończone ogniskiem.

Godziny otwarcia: 9:00-17:00
Czas programu: 2h
Dostępność: Maj-listopad
Ceny biletów: Bilet normalny – 4 zł Bilet ulgowy – 2 zł
Kontakt: http://rzucewo.com/?page_id=17

KONTAKT: Pomorskie.travel

e-mail: info@pomorskie.travel