Podczas tej wycieczki przekonamy się, jakie skarby potrafi skrywać ziemia pod swoją powierzchnią. Od krzemienia, przez kamionkę, z której wykonuje się porcelanę, aż po kości dinozaurów – wojewódzwto świętokrzyskie pełne jest ukrytych minerałów i skarbów.
Dzień 1
9:45 – Przyjazd do Bałtowa.
10:00 – Zwiedzanie atrakcji Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Pakiet Kompleksowy.
14:15 – Obiad.
15:00 – Przejazd do „Krzemionek” Opatowskich.
15:30 – Zwiedzanie z przewodnikiem, pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego (obiekt na liście UNESCO).
16:30 – Zwiedzanie pradziejowej osady w „Krzemionkach”. Rekonstrukcja wioski.
16:45 – Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego, eksponaty związane z górnictwem i przetwórstwem krzemienia w neolicie i wczesnej epoce brązu; wystawy tematyczne, wernisaże.
17:30 – Powrót do Bałtowa. Zakwaterowanie i nocleg.
Dzień 2
10.00 – Wyjazd do Ostrowca Świętokrzyskiego, zwiedzanie Kolegiaty pw. św. Michała, zabytku pochodzącego z XVII w. oraz Kirkutu – pozostałości cmentarza żydowskiego, który był czynny do końca II wojny światowej.
11.30 – Obiad w Ostrowcu Świętokrzyskim.
12:15 – Przejazd na trasie Ostrowiec Św. – Ćmielów.
12:30 – Zwiedzanie Żywego Muzeum Porcelany. Pokaz ręcznej produkcji porcelany, wejście do wnętrza starego, oryginalnego pieca, sekret różowej porcelany; Wystawa Starej Porcelany – prezentacja zbiorów od początku produkcji porcelany w Ćmielowie; Galeria Sztuki współczesnej van Rij – stała wystawa prac Lubomira Tomaszewskiego oraz wystawy czasowe; Galeria ikon i obrazów na porcelanie – unikatowe malowidła na porcelanowych płytach oraz Warsztaty Ceramiczne – własnoręczne wykonanie róży z masy porcelanowej.
Program wycieczki
Dzień 1
Zwiedzanie atrakcji Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego
Założycielem JuraParku Bałtów – pierwszego w Polsce parku dinozaurów było Stowarzyszenie Delta. W ciągu lat wokół JuraParku powstawały kolejne atrakcje, tworząc ostatecznie Bałtowski Kompleks Turystyczny. W tym czasie Stowarzyszenie Delta otworzyło jeszcze dwa kolejne obiekty turystyczne w Polsce – JuraPark w Solcu Kujawskim oraz JuraPark w Krasiejowie.
Budowa JuraParku miała związek z odkrytymi na tym terenie tropami dinozaurów. Znaleziska te wpisują się w historię prowadzonych na terenie Polski, a szczególnie Gór Świętokrzyskich, poszukiwań śladów pozostawionych przez „straszne jaszczury”. W 2001 roku dr Gerard Gierliński za namową jednego z największych polskich geologów, prof. Zbigniewa Kotańskiego, postanowił sprawdzić źródło ludowej legendy w późnojurajskich skałach rejonu świętokrzyskiego.
Miejscem, które zaintrygowało prof. Kotańskiego była tzw. Czarcia Stopka w Bałtowie, czyli ślad dużego dinozaura drapieżnego – allozaura. Trop ten, częściowo zatarty przez erozję, według legendy miał zostawić diabeł próbujący przeskoczyć dolinę rzeki Kamiennej. Legendarny ślad był jednak o tyle dziwny, że zachował się w skałach pochodzenia morskiego, a nie lądowego. W tym samym roku udało się znaleźć jeszcze dwa inne tropy – trop stegozaura i małego drapieżnika, kompsognata – co jednoznacznie potwierdziło obecność dinozaurów w tym rejonie. Wkrótce w prasie ogólnopolskiej i naukowej pojawiły się informacje o odkryciach tropów górnojurajskich dinozaurów.
Obecnie Bałtowski Kompleks Turystyczny zajmuje obszar około 100 ha i jest najbardziej zróżnicowanym pod względem atrakcji obiektem rozrywkowym w Polsce.
Godziny otwarcia: | poniedziałek-piątek – 10:00 – 17:00; sobota-niedziela – 10:00 – 18:00 |
---|---|
Czas programu: | 4h |
Ceny biletów: | PAKIET PRZYGODA DLA SZKÓŁ – 49 zł/os. |
Bilety online: | https://sklep.juraparkbaltow.pl/ |
Bałtowski Kompleks Turystyczny: | https://juraparkbaltow.pl/ |
Zwiedzanie Krzemionek Opatowskich, pradziejowej osady w „Krzemionkach” i Muzeum Archeologicznego
W Krzemionkach znajduje się zespół prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego funkcjonujących w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900 – 1600 r. p.n.e.), czyli czasu, kiedy powstawały między innymi egipskie piramidy. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie. Pomimo upływu tysięcy lat podziemia kopalń przetrwały do naszych czasów w niemal niezmienionym stanie. Na terenie rezerwatu archeologicznego o powierzchni blisko 350 ha zobaczyć można wyjątkowo dobrze zachowany krajobraz nakopalniany: hałdy i leje poszybowe oraz znakomicie zrekonstruowaną architekturę podziemi sprzed 5-4 tys. lat.
Turyści mogą podziwiać je wędrując unikalną podziemną trasą o długości prawie 500 metrów. Warto obejrzeć tu także zrekonstruowane zabudowania neolityczne, obozowisko górników oraz grobowiec megalityczny. Ze względu na swoje wyjątkowe walory kopalne uznano Krzemionki za Pomnik Historii, a 6 lipca 2019 roku Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego z neolitycznymi kopalniami krzemienia pasiastego został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na terenie odkrytego w 1922 roku zespołu kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach odbywają się lekcje muzealne i warsztaty prezentujące życie człowieka w pradziejach. Zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu, wśród odtworzonych zabudowań mieszkalnych ludności epoki kamienia i wczesnej epoki brązu. W zrekonstruowanej wiosce prahistorycznej archeolodzy przybliżają uczestnikom warsztatów tajemniczy świat pradziejów, omawiając podstawowe aspekty życia społeczności wioski neolitycznej, sposoby zdobywania pożywienia, rzemiosło, handel oraz inne zajęcia ludzi z osady.
Muzeum jest organizatorem Krzemieniowskich Spotkań z Epoką Kamienia – głównego wydarzenia naukowo-edukacyjnego, które corocznie odbywa się na terenie osady.
Godziny otwarcia: | kwiecień i październik: codziennie od 9.00 do 17.00; listopad-marzec: od 8.00 do 16.00; maj-wrzesień: od 9.00 do 19.00 weekend 10.00 – 18.00; *Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem* |
---|---|
Czas programu: | 2h |
Ceny biletów: | normalny 18 zł; ulgowy 12 zł; przewodnik w cenie biletu; parking dla turystów – bezpłatnie; brak terminala płatniczego – płatność gotówką! |
Krzemionki Opatowskie: | http://krzemionki.pl/ |
Dzień 2
Zwiedzanie Kolegiaty pod wezwaniem Św. Michała oraz Kirkutu – pozostałości cmentarza żydowskiego
Pierwszy kościół w Ostrowcu, pod wezwaniem św. Uriela Archanioła, ufundował książę Janusz Ostrogski w 1614 r. Konsekrował go 8 sierpnia 1614 r. biskup Walerian Łubieński. Kościół ten posiadał trzy ołtarze: z Archaniołem Urielem, św. Wawrzyńcem i z św. Marią Magdaleną. W 1637 r. obok kościoła wybudowano szpital dla ubogich. W 1644 r. wzniesiono budowlę murowaną. Kościół św. Uriela uległ zniszczeniu prawdopodobnie podczas najazdu Szwedów.
W 1672 r. kościół odbudowano w stylu barokowym i nadano mu nowe wezwanie św. Michała Archanioła. Ołtarz główny kościoła przedstawiał w tym czasie Niepokalane Poczęcie Najświętszej Marii Panny. W latach 1784–1803 świątynię odrestaurowano staraniem Konstancji z Denhoffów Sanguszkowej. Przed 1890 r. do kościoła dobudowano dwie frontowe wieże boczne ufundowane przez Władysława Laskiego.
W październiku 1907 r. bojownicy PPS dokonali w pobliżu kościoła zamachu na dwóch strażników fabrycznych. Wojsko rosyjskie otoczyło wówczas świątynię i dokonało rewizji uczestników mszy świętej.
7 września 1918 r. w kościele św. Michała odprawiał mszę świętą wizytator apostolski Achille Ratti, od 1922 r. papież Pius XI.
W latach 1924–1928 kościół rozbudowano i przebudowano w stylu neobarokowym według projektu Stefana Szyllera. Nawa główna kościoła została podniesiona i przedłużona. Powstały nawy boczne, kaplica pogrzebowa, zakrystia oraz kościelna wieża. W 1944 r. powstał nowy kamienny ołtarz główny wykonany przez Józefa Jamroza.
Cmentarz żydowski w Ostrowcu Świętokrzyskim – jest położony w centrum miasta przy ul. Sienkiewicza, tuż obok parku miejskiego im. Marszałka Piłsudskiego. Na obszarze około 1 ha znajduje się prawie 200 macew w większości ustawionych w lapidarium. Tylko niektóre znajdują się w swym pierwotnym położeniu, to jest nad miejscami pochówku. Z około 200 zachowanych macew blisko 150 zostało po wojnie wydobytych z ul. Czerwińskiego, gdzie zostały użyte przez Niemców do jej utwardzenia.
Kirkut powstał prawdopodobnie ok. 1734 roku. Podczas II wojny światowej był miejscem licznych egzekucji polskich i żydowskich mieszkańców Ostrowca. Systematycznie dewastowany przez Niemców, którzy wyrywane macewy wykorzystywali do brukowania pobliskich ulic. W 1957 r. część cmentarza zajęto pod park miejski. Usunięte macewy zostały przeniesione na ocalałą część cmentarza i ułożone w lapidarium. Podobnie postąpiono z nagrobkami odzyskanymi w latach 70. z remontowanych ulic.
Na cmentarzu zachował się nagrobek ostrowieckiego cadyka Mejera Halewiego Halsztoka, zmarłego w 1928 r. Klucz do bramy cmentarza udostępniają funkcjonariusze Straży Miejskiej z posterunku przy ul. J. Głogowskiego 3/5.
Czas programu: | 1h |
---|---|
Parafia św. Michała Archanioła w Ostrowcu Św.: | https://www.kolegiata.ostrowiec.pl/ |
Zwiedzanie Żywego Muzeum Porcelany oraz warsztaty ceramiczne
W pierwszym w Polsce Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie zamiast tradycyjnego oprowadzania turyści odbywają podróż z przewodnikiem i poznają „na żywo” cały proces produkcji porcelanowych figurek. Ogromną atrakcją jest wejście do wnętrza starego, oryginalnego pieca, który służył do wypału porcelany, a który obecnie jest wyjątkową salą multimedialną, w której przybliżany jest proces produkcji porcelany.
Na każdym etapie zwiedzania obiektu zwiedzający mają możliwość dotknięcia surowców oraz elementów wykorzystywanych przy wytwarzaniu porcelany, mogą poczuć jaką strukturę ma biskwit i jak gładka jest figurka po szkliwieniu, a także jak wygląda biała, a jak różowa porcelana. Na ich oczach malarka zdobi porcelanę farbami ceramicznymi lub złotem. A to wszystko dzieje się w świecie pełnym barw i zapachów, które dodatkowo mają pobudzić wyobraźnię i zaangażować zwiedzającego.
Godziny otwarcia: | Zajęcia w ramach PAKIETU ZŁOTEGO rozpoczynają się o pełnych godzinach rozpoczynając od godziny 9:15. Ostatnie zajęcia dla grupy są możliwe: o godz. 15:00 w sezonie maj – wrzesień; o godz. 13:00 październik – kwiecień |
---|---|
Czas programu: | 2-3h |
Ceny biletów: | dla grup zorganizowanych – powyżej 20 osób (zajęcia odbywają się w podgrupach) – 40zł/os. – Pakiet Złoty |
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie: | http://turystyka.cmielow.com.pl/ |
KONTAKT: Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego
e-mail: rot@swietokrzyskie.travel
Tel: +48 41 361 80 57
www.rot.swietokrzyskie.travel