Wśród pasjonatów kajakarstwa panuje opinia, że Pomorskie to najlepsze miejsce do uprawiania turystyki kajakowej w naszym kraju. Można powiedzieć, że pod względem atrakcyjności i długości tych szlaków, Pomorskie jest wręcz bezkonkurencyjne.

Na terenie województwa znajduje się 40 niezwykłych szlaków kajakowych, liczących blisko 1600 kilometrów. Są wśród nich zarówno trasy o leniwym nurcie, idealne na początek przygody z kajakiem, jak i trudne odcinki o charakterze górskim, rekomendowane bardziej doświadczonym wodniakom.

Najbardziej znane i popularne szlaki kajakowe regionu to Brda i Wda wraz z ich dopływami. Rzeki te z uwagi na dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną oraz niski poziom trudności i uciążliwości są corocznie odwiedzane przez tysiące kajakarzy.

System hydrotechniczny Brdy w Borach Tucholskich to zespół funkcjonujących w większości do dziś urządzeń, które od półtora wieku regulują stosunki wodne w okolicy, a od kilkudziesięciu lat stanowią ciekawy element popularnego szlaku kajakowego.

Więcej inspiracji na temat wycieczek w woj. pomorskim można znaleźć na stronie pomorskie.travel

 

Zapora Mylof

Wody Jeziora Mylof wykorzystano do napędzania turbiny w funkcjonującej do dzisiaj elektrowni wodnej. Zapora wodna została wybudowana w 1849 roku i jest jedną z najstarszych w Polsce, a do tego jedyną zaporą schodkową!

W 1998 r. do użytku oddano nowo wybudowaną hydroelektrownię o mocy 2,0 MW, w której przepust wody z zapory w formie schodków ma spacek 12 m i osiąga szybkość 22 m/s. W tym miejscu zaczyna się również niezwykła budowla hydrotechniczna o długości 31 km, a mianowicie Wielki Kanał Brdy, który płynie równolegle do głównego nurtu rzeki.

 

Akwedukt Fojutowo

Krzyżujące się rzeki to dość niespotykany przypadek, a właśnie w tej niewielkiej osadzie, Wielki Kanał Brdy płynący nasypem przechodzi nad Czerską Strugą największym w Polsce akweduktem. Zbudowany został w latach 1845-1849 na wzór rzymskich akweduktów w celu przeprowadzenia rzek. Ten jeden z najciekawszych zabytków hydrotechniki na Pomorzu, liczy sobie 75 m długości i jest najdłuższym akweduktem w kraju. Pod tą ciekawą budowlą można przejść kładką lub przepłynąć kajakiem.

 

Więcej informacji o turystyce kajakowej w pomorskim można znaleźć tutaj.

Więcej informacji o operatorach kajakowych można znaleźć na tutaj.

Program wycieczki

Dzień 1

Spływ kajakowy Wielkim Kanałem Brdy

Spływ Wielkim Kanałem Brdy oraz Czerską Strugą stanowi alternatywny sposób pokonania części szlaku kajakowego rzeki Brdy. Z pozoru monotonny, pozwala na rozkoszowanie się pięknem i spokojem rozległego kompleksu Borów Tucholskich od niedawna posiadających status Światowego Rezerwatu Biosfery. Interesująca jest sama historia kanału, który wybudowały w połowie XIX w. władze pruskie dla nawodnienia suchych terenów Borów Tucholskich.

Szlak jest bardzo łatwy do pokonania, a jego największymi atrakcjami są nietypowe zabytki hydrotechniki. Najstarsza zapora wodna w Polsce to Mylof, wybudowana w 1848 r., piętrząca wodę Brdy na 12 m oraz unikatowy akwedukt w Fojutowie, prowadzący wodę kanału powyżej Czerskiej Strugi, powstały w 1849 r. W pobliżu akweduktu wybudowano duży kompleks turystyczny i wieżę widokową. Najciekawszy wariant trasy to połączenie spływu kanałem do Fojutowa (12 km), następnie 7 km Czerską Strugą do jej ujścia, do Brdy i Brdą do miejscowości Gołąbek (7 km). Czerska Struga również jest spławnym szlakiem kajakowym o długości 16 km (od mostu Tuchola – Czersk poniżej Czerska). Po drodze znajduje się ciekawy rezerwat florystyczny – Cisy nad Czerską Strugą.

Wielki Kanał Brdy: 28 km
Liczba dni: 1
Rekomendowana trasa spływu: Konigort – Fojutowo – Zielonka/Gołąbek
Trudność: szlak łatwy
Liczba przenosek: 2

Czas programu: 5h

KONTAKT: Pomorskie.travel

e-mail: info@pomorskie.travel

www.pomorskie.travel