Zapraszamy na wycieczkę spacerową po historycznym centrum Gdańska! Zwiedzanie rozpoczniemy w Ośrodku Kultury Morskiej, skąd przewodnik przeprowadzi nas śladami Lwa Heweliona do Hevelianum. W trakcie spaceru przybliży nam historię dwóch słynnych gdańszczan, Jana Heweliusza oraz Daniela Gabriela Fahrenheita, po czym zaprowadzi grupę do ostatniego punktu zwiedzania – Hevelianum.

Więcej informacji o Trójmieście i regionie można znaleźć na stronie pomorskie.travel

Ośrodek Kultury Morskiej

Ośrodek Kultury Morskiej, otwarty w kwietniu 2012 roku, jest jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Jako jedyna placówka w kraju w kompleksowy i interaktywny sposób przekazuje wiedzę dotyczącą tematyki morskiej, wykorzystując techniki multimedialne. OKM, mimo współczesnej formy architektonicznej, w której uwagę przykuwają częściowo przeszklone ściany i stropy, nawiązuje do historycznej zabudowy Gdańska.

Jego wielkim atutem jest położenie na pobrzeżu Motławy – na trasie jednego z najpopularniejszych szlaków turystycznych starówki. Ośrodek przylega bezpośrednio do ceglanej baszty Żurawia i ciągnie się wzdłuż Rybackiego Pobrzeża.

Główną atrakcją OKM jest interaktywna sala “Ludzie-Statki-Porty”. W oczy rzuca się tu przede wszystkim ogromny basen ze zdalnie sterowanymi modelami statków i jachtów. Goście Ośrodka mogą urządzić w nim regaty i sprawdzić, jak najlepiej ustawić żagiel względem wiatru lub próbować delikatnych manewrów na wodzie z użyciem holowników.

Na uwagę zasługuje także historia parceli zajmowanej przez OKM. Jej losy są niepodzielnie związane z sąsiadującym Żurawiem. Widoczny już siedemnastowiecznych rycinach, przylegający do Żurawia budynek pełnił początkowo rolę spichlerza. Miał spadzisty dach i bryłą nawiązywał do wielu mu podobnych magazynów portowych, które na przeciwległym brzegu rzeki zapełniały Wyspę Spichrzów.

Dziewiętnastowieczne zdjęcia ukazują zmianę wyglądu budynku. Dach stał się bardziej płaski, a okna powiększono, bowiem budynek przeznaczono na cele mieszkalne. Podczas II wojny światowej został zniszczony, a w latach 50. zbudowano tu kotłownię miejską. W 1977 r. gmach przejęło Narodowe Muzeum Morskie, które przebudowało wnętrza, adaptując je na cele biurowe, magazynowe i wystawiennicze. Przez ponad 30 lat oddział ten nazywany był Składem Kolonialnym, w nawiązaniu do dawnej funkcji.

 

Spacer śladami Lwa Heweliona

Hewelion jest bohaterem szlaku turystycznego, który zainicjowała i rozwija Gdańska Organizacja Turystyczna. Małego wesołego lwa z torbą pełną ciekawych miejskich opowieści znaleźć można w różnych punktach Gdańska. Atrybuty kolejnych napotykanych Hewelionów nawiązują do miejsc, w których je znajdziemy i historii, które mają do przekazania. Autorem odlanych z brązu lwów jest gdański artysta Tomasz Radziewicz. Każdy z Lwów jest unikatowy i prezentuje inną historię. Na szlaku możemy zobaczyć Lwa Flisaka, Szekspira, czy jednego z bohaterów tematu spaceru – Fahrenheita!

 

Hevelianum

Hevelianum to nowoczesna przestrzeń spotkania z nauką, historią i kulturą mieszcząca się w samym centrum Gdańska, powyżej dworca kolejowego i autobusowego. Można tu nie tylko zdobywać wiedzę i rozwijać zainteresowania, ale też po prostu miło spędzić czas w otoczeniu zieleni okalającej historyczną zabudowę.

Hevelianum zajmuje obszar ponad 20 ha na Górze Gradowej. Jest to ufortyfikowane wzgórze o wysokości ok. 50 m n.p.m., które służy również jako punkt widokowy. Zachowały się tu zabytkowe obiekty obronne, których wnętrza zostały przystosowane na potrzeby m.in. nowoczesnych, interaktywnych wystaw i przestrzeni konferencyjnych. Pochodzą głównie z lat 1867-1874.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Ośrodka Kultury Morskiej

W Ośrodku Kultury Morskiej prezentowana jest interaktywna wystawa “Ludzie-Statki-Porty”, ekspozycja “Łodzie ludów świata” oraz wystawa czasowa “Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku”. Muzeum wykorzystuje technologie multimedialne, interaktywne techniki przekazu, oryginalne prezentacje audiowizualne oraz komputerowe wizualizacje.

Wystawa “Ludzie-Statki-Porty” jako jedyna w Polsce w tak interaktywny i multimedialny sposób przedstawia problematykę morską, poczynając od zagadnień związanych z budownictwem okrętowym, przez technikę morską i życie na morzu, na archeologii podwodnej kończąc. Wystawa zajmująca blisko 400 m kw. i została przygotowana w taki sposób, aby zwiedzający po kolei poznawali poszczególne zagadnienia związane z morzem, a zdobytą wiedzę wykorzystywali na kolejnych stanowiskach.

Ekspozycja składa się z pięciu działów:

Morze – środowisko i technika – tu można się dowiedzieć, jak powstaje wir wodny, bateria słoneczna, a nawet jak wywołać falę tsunami.

Budowa statku – pozwala wcielić się w rolę kapitana, dowodząc jednostką z pokładu mostka kapitańskiego oraz nauczyć się Alfabetu Morse’a.

Praca w porcie – to dział przybliżający tajniki życia portu. Można się dowiedzieć, jak funkcjonuje terminal kontenerowy i wcielić w rolę portowca.

Życie na statku – prezentuje codzienność ludzi morza, można poznać cechy marynarskiego życia i przebrać się za marynarza, kapitana, a nawet… pirata. Tutaj również dowiemy się więcej o ratownictwie morskim oraz poznamy sygnały ratownicze.

W dziale Archeologia podwodna na zwiedzających czeka “podwodne stanowisko” z dzwonem nurkowym i podstawowym sprzętem do badań archeologicznych. Młodzi odkrywcy dowiedzą się na czym polega praca archeologa podwodnego i będą mogli odszukać zakopane w piaszczystym dnie skarby. Dużą atrakcją tej części wystawy jest możliwość odbycia wirtualnej wycieczki batyskafem na dno oceanu, a także poznanie działania echosondy.

Wystawa “Łodzie ludów świata” to podróż dookoła świata, która jest marzeniem wielu osób. Wystawa prezentuje szczególnie ciekawe miejsca, w których używane są tradycyjne łodzie np. czółna, tratwy, pływaki. Wykonywane od pokoleń z lokalnych materiałów, za pomocą tradycyjnych technik, o których wiedza przekazywana jest z ojca na syna.

Przed wyruszeniem w podróż warto uświadomić sobie, że na świecie używane są tysiące odmian tradycyjnych jednostek pływających. Na wystawie znajdują się łodzie z niemal wszystkich stron świata, m.in.: z Norwegii, Irlandii, Włoch, Kenii, Tanzanii, Panamy, Bangladeszu, Indonezji, Ghany, Wietnamu, czy Samoa.

Godziny otwarcia: wtorek, czwartek – niedziela 10:00-16:00 środa 13:00-16:00 w sezonie do 18:00/20:00
Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: Ceny biletów w linku
Bilety: http://www.rezerwacje.nmm.pl/dates/venue/1

Spacer z przewodnikiem śladami Heweliusza i Fahrenheita

Czas na tematyczny spacer z przewodnikiem śladem gdańskich lwów Hewelionów, które swoje imię zawdzięczają gdańskiemu astronomowi – Janowi Heweliuszowi. Odkrywanie Gdańska nastąpi szlakiem Lwa Heweliona i ma swój początek przy Ośrodku Kultury Morskiej, a zakończy się przy Hevelianum, gdzie także ukryty jest bohater spaceru.

Podczas spaceru, przewodnik przybliży najmłodszym zwiedzającym historię miasta oraz dwóch wielkich gdańskich odkrywców, Jana Heweliusza (który był inspiracją dla nazwy centrum naukowego – Hevelianum) oraz Daniela Gabriela Fahrenheita, który jest uwieczniony jako jeden z Lwów.

Czas programu: 1,5h

Zwiedzanie Hevelianum

Hevelianum umożliwia naukę poprzez zabawę, czyli samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych i multimedialnych wystawach. Najbardziej znaną ekspozycją jest wystawa “Energia, Niebo i Słońce” w budynku Kaponiery Południowej. Składa się na nią 75 interaktywnych stanowisk w dwóch pracowniach – energii oraz nieba. Fala tsunami, sterowane gestami Słońce, galeria luster, tunel do nieskończoności czy gabinet Jana Heweliusza – patrona Hevelianum, to tylko niektóre z jego atrakcji.

Burzliwą historię Góry Gradowej, czyli wzgórza, na którym znajduje się Hevelianum, ukazuje z kolei multimedialna wystawa historyczna “Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk”. Tworzą ją pojedyncze ekspozycje w oddzielnych, zabytkowych obiektach pofortecznych – schronach, laboratoriach i remizach artyleryjskich. Przedstawiają one nie tylko wybrane epizody z dziejów fortu, lecz również zagadnienia związane ze sztuką wojenną, takie jak historię czarnego prochu czy pracownię fortyfikatora. Trasa zwiedzania dostarcza niezapomnianych wrażeń i pozwala zobaczyć malowniczą panoramę Głównego Miasta.

Magiczna podróż przez wszystkie kontynenty, czyli interaktywna wystawa “Dookoła Świata” to propozycja idealna nie tylko dla miłośników przyrody i poszukiwaczy przygód. Można tutaj zobaczyć zorzę polarną, zanurzyć się wśród ryb rafy koralowej, stworzyć góry, podziwiać wybuch gejzeru czy wejść do igloo!

Z kolei utrzymane w bajkowej scenerii “Laboratorium Pana Kleksa” to propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Atrakcją dla osób w każdym wieku będzie niewątpliwie wystawa “Zabawy z Historią”, gdzie można między innymi przymierzyć wirtualny mundur czy interaktywna przestrzeń “Łamigłówki”, na której czekają takie atrakcje jak przelewanie twierdzenia Pitagorasa w wielkim kole.

Godziny otwarcia: Wrzesień-czerwiec pon. nieczynne, wt.-pt. 8:00-16:00 sob.-ndz. 10:00-18:00 wakacje i ferie codziennie 10-18
Czas programu: 3h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: Cennik w linku z ofertą dla grup
Bilety online: https://bilety.hevelianum.pl/
Oferta dla grup: https://hevelianum.pl/wp-content/uploads/2020/09/heve_oferta_edu_2020.pdf

Gdańska Organizacja Turystyczna

e-mail: got@visitgdansk.com

Tel: +48 58 305 70 80

www.visitgdansk.com