Położony na północy Polski region Kaszub to jeden z najpiękniejszych zakątków kraju. Oprócz walorów przyrodniczych – jezior, lasów i pagórków, z którymi najczęściej kojarzą się Kaszuby – region ten pochwalić się może bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. W drodze nad Bałtyk trudno pominąć owo wyjątkowe miejsce.

Jednodniowa wycieczka objazdowa bez noclegu.

Kaszubski Park Miniatur

W tym miejscu poczujesz się niczym Guliwer albo mityczny kaszubski Stolem. Zgromadzono tu kilkadziesiąt miniaturowych budowli z Polski, Kaszub i świata. Wszystkie obiekty wykonane w skali 1:25, a podziwiać można m.in.: Statuę Wolności, Mur Chiński, Biały Dom, Sfinksa, czy Krzywą Wieżę z Pizy.

Najwięcej miejsca zajmują obiekty z Kaszub np.: Kolegiata Kartuska, zamki z Bytowa, Rzucewa, kościoły z Sianowa, Sierakowic, Wygody, Pomieczyna, latarnie morskie, dwory z Będomina, Salina, Kalwaria Wejherowska. Najokazalszą makietą jest Bazylika Mariacka z Gdańska (największa murowana z cegły świątynia Europy). W skali 1:25 miniatura ma wymiary – 3,5 metra wysokości, ponad 4 metry długości, 2,5 metra szerokości.

Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich

Najstarsze na ziemiach polskich, założone w 1906 r. muzeum zajmuje 22 ha obszaru zabudowanego obiektami regionalnej architektury położonego nad brzegiem jeziora Gołuń. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, wiatraki, kościoły, karczmy, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – znajdziemy tu ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczących o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku.

Rozbudowana oferta zajęć edukacyjnych obejmuje zajęcia warsztatowe prowadzone przez instruktora: garncarstwo, tkactwo, wyrób kwiatów z papieru, malarstwo na szkle, haftowanie, wyrób ludowych i stylowych ozdób choinkowych. W obiekcie odbywają się także lekcje muzealne, takie jak lekcje języka kaszubskiego i zajęcia w zabytkowej szkole. W trakcie zwiedzania muzeum można wziąć udział w bezpłatnych i interaktywnych pokazach, które odbywają się w chałupach lub ich obejściach.

Więcej informacji o ofercie można znaleźć tutaj.

Więcej inspiracji na temat wycieczek w woj. pomorskim można znaleźć na stronie pomorskie.travel.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Kaszubskiego Parku Miniatur w Stryszej Budzie

W jednym miejscu, w skali 1:25, można zobaczyć wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski i świata. Przygotowane zostały modele najbardziej znanych budynków – m.in. kościołów, zamków, dworków i innych ciekawych budowli. Odtworzona została osada kaszubska, są latarnie morskie. Wszystko po to, aby park oprócz walorów estetycznych pełnił również rolę edukacyjną.

Kaszuby to motyw przewodni, jednak w parku przewidziano też obiekty z Polski i ze świata, takie jak: Statua Wolności, Sfinks, Big Ben czy Krzywa Wieża w Pizie, twarze amerykańskich prezydentów wykute w skale, Chrystus z Rio. To oczywiście tylko niektóre obiekty które znajdują się w parku!

Godziny otwarcia: od 1 IV do 30 IX od godz. 9 do 19 w październiku i marcu od 9 do 17 w niedziele i święta od 10 do 19
Czas programu: 2-3h
Dostępność: marzec-październik, w pozostałych miesiącach możliwośc ustalenia ew. wizyty
Ceny biletów: Dla grup z obowiązkową wcześniejszą rejestracją: 15 zł/os. (bilet łączony z Parkiem Gigantów)
Kontakt: https://www.kaszubskiparkminiatur.pl/kontakt.html

Zwiedzanie Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich

Zwiedzający mogą podziwiać bogactwo dawnej architektury drewnianej Pomorza wraz z wyposażeniem: chałupy, dwory, szkołę, wiatraki, kościoły, karczmy, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. W zagrodach prezentowane są: metody ucierania tabaki i mielenia zboża, pranie, maglowanie, krawiectwo, tkactwo, praca kowala, kołodzieja i robotnika leśnego. Muzeum proponuje różnorodne warsztaty i pokazy, zarówno dla zwiedzających indywidualnie, jak i dla grup. Ogromny obszar parku etnograficznego – 22 ha – pozwala odpocząć wśród otaczających budynki ogrodów, sadów, pól i zagajników.

Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano interaktywną wystawę „Muzeum do zabawy?”, na której dzieci mogą doświadczyć przeszłości i zaplanować muzeum przyszłości. To wystawa, na której wolno dotykać eksponatów: sprawdzić, jak się śpi pod pierzyną, zajrzeć do wnętrza żeliwnej wafelnicy i poszperać w kuchennym kredensie. Wystawa opowiada o różnych muzeach istniejących na świecie; wyjaśnia, do czego w ogóle są nam potrzebne kolekcje muzealne, wreszcie pokazuje, jakiego rodzaju eksponaty można gromadzić na przykład w skansenach. Stawia dzieciom i dorosłym pytanie: „Co dla ludzi ma znaczenie?”. W ten sposób uświadamia zwiedzającym, że badaniom nigdy nie ma końca, a historia i tradycja cały czas się tworzą.

Na terenie muzeum zwiedzić można również wystawę pt. „Wdzydzanie” prezentującą w formie fotografii i zanotowanych przez badaczy opowieści codzienne życie najbliższych sąsiadów muzeum – zwyczajnych mieszkańców Wdzydz. Zobaczymy tu echa wielkiej, skomplikowanej historii i dramatów ludzkich z nią związanych, powolną, acz nieuniknioną modernizację wsi, przełom lat 80. i 90., rozbudowę muzeum, narodziny oraz rozwój powszechnej turystyki i wreszcie – pojawienie się turystycznej infrastruktury w jej współczesnym wydaniu. To dzięki tej ostatniej wieś Wdzydze ze spokojnej enklawy wśród kaszubskich lasów przeistoczyła w tętniące życiem miejsce letniego wypoczynku. Ekspozycja powstała z chęci włączenia lokalnej społeczności w życie muzeum (poprzez zaangażowanie w tworzenie wystawy) oraz pokazania zwiedzającym miejsca, z którego muzeum wyrasta.

W muzeum odbywają się zajęcia warsztatowe prowadzone przez instruktora: toczenie garnków, tkanie na krosienkach, wyrób kwiatów z papieru, malowanie na szkle, haftowanie, wykonywanie ludowych i stylowych ozdób choinkowych.
W autentycznej izbie lekcyjnej XIX w. szkoły można wziąć udział w dawnych zajęciach szkolnych – m.in. pisania gęsim piórem, gryflem i stalówką, nauki śpiewania “Kaszubskich Nut”, lekcji j. kaszubskiego oraz warsztatach muzycznych z użyciem tradycyjnych narzędzi i instrumentów.

W trakcie zwiedzania muzeum można wziąć udział w bezpłatnych i interaktywnych pokazach, które odbywają się w chałupach lub ich obejściach. Wśród nich znajdują się: praca kowala i robotnika leśnego, pokaz ucierania tabaki, prania i maglowania ubrań oraz mielenia zboża.

Godziny otwarcia: 9.00 – 16.00
Czas programu: 3h
Dostępność: Obiekt dostępny całorocznie
Ceny biletów: Normalny 16 zł Ulgowy 11 zł Specjalny 6 zł
Bilety online: http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/zamowienie.php
Lekcje i warsztaty: http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/lekcje.html

Lokalna Organizacja Turystyczna SERCE KASZUB

e-mail: biuro@lot-sercekaszub.pl

Tel: +48 790 200 211

www.lot-sercekaszub.pl