Wyjazdy nad polskie morze kojarzą się nam z letnim wypoczynkiem i wygrzewaniem się na plaży w ciepłych promieniach słońca. A co byście powiedzieli na nasz Bałtyk w środku zimy?

Oto trzy „żelazne” powody, dla których pokochasz polskie morze poza sezonem letnim:

1. Zimowa aura na wybrzeżu tworzy malownicze pejzaże niespotykane latem – wspaniale ośnieżone plaże i zamarznięte fale przy brzegu.

2. Ze względu na większe fale, wiatr i pogodę zimową – w powietrzu występuje więcej zdrowotnego pierwiastka – jodu. Idealnie można go chłonąć, spacerując wzdłuż brzegu.

3. Brak tłumów, a co z tym związane: cisza i spokój, relaksująco-wyciszające lub romantyczne spacery oraz… zdecydowanie niższe ceny.

A jeśli jeszcze do tego dodamy wygrzanie się w saunach, relaksującą kąpiel w jacuzzi i masaż w spa oraz korzystanie z atrakcji nadmorskiego kurortu czy uzdrowiska oraz walorów przyrodniczych – to nie ma się nad czym zastanawiać. Trzydniowy wyjazd nad morze zimą może być świetnym pomysłem na relaks dla ciała i umysłu, a także perfekcyjną odskocznią od dnia codziennego.

A my tym razem proponujemy spędzić te trzy dni w uzdrowisku Świnoujście! To położone na 44 wyspach miasto znajduje się na północno-zachodnim krańcu województwa zachodniopomorskiego i jest zarazem najdalej wysuniętym na północny zachód miastem w Polsce.

W zależności od stanu pogody warto modyfikować naszą poniższą propozycję trzydniowego pobytu w Świnoujściu.

Program wycieczki

Dzień 1

Spacer po plaży, Stawy Młyny, relaks w uzdrowisku

Po przyjeździe proponujemy relaks i wybranie się na długi spacer jednymi z najpiękniejszych plaż nad polskim morzem. W granicach miasta mamy plaże o długości 10 km, a miejscami ich szerokość dochodzi do 70 metrów. Brzeg morski od miejscowości oddzielają szerokie wydmy.

Przy ujściu Świny do Bałtyku znajdziemy na końcu plaży i Falochronu Zachodniego charakterystyczny obiekt dla Świnoujścia, często spotykany na pocztówkach, zdjęciach i wizytówkach miasta. Jest nim Stawa Młyny, czyli stały znak nawigacyjny w kształcie wiatraka, ułatwiający wejście do portu jednostkom pływającym.

Po takim spacerze i naturalnej inhalacji jodem na pewno zgłodniejemy. Świnoujście to nie tylko kurort letni, ale całoroczne znane nadmorskie uzdrowisko. Dlatego z pewnością znajdziemy coś smacznego dla siebie w restauracjach i placówkach gastronomicznych czynnych cały rok, zlokalizowanych zarówno przy uzdrowiskowej Promenadzie, jak i na Starym Mieście.

Czas programu: 6-8h

Dzień 2

Woliński Park Narodowy, kurort Międzyzdroje, zwiedzanie fortyfikacji Świnoujścia i latarni morskiej

Jeśli dopisze nam ładna pogoda, to jeszcze przed południem proponujemy wybrać się do Wolińskiego Parku Narodowego, po drodze zwiedzając znany kurort Międzyzdroje. Jedną z ważniejszych atrakcji parku jest Zagroda Pokazowa Żubrów. Warto też odwiedzić Muzeum Przyrodnicze WPN (ul. Niepodległości 3a w Międzyzdrojach). Ponadto, jeśli warunki na to pozwolą, można dotrzeć do wielu interesujących miejsc przyrodniczych, jak np. Jeziorko Turkusowe czy punkty widokowe na morze.

Wybierając się na tę wycieczkę, nie ominie nas dodatkowa atrakcja, jaką jest przeprawa promowa – „Bielik” (uwaga – z tej przeprawy w godzinach 4:00-22:00 mogą korzystać tylko pojazdy posiadające tablice rejestracyjne ZSW lub identyfikatory; oczywiście pieszo lub rowerem bez ograniczeń) lub „Karsibory”.

Istnieje alternatywa dla powyższej propozycji wycieczki lub też propozycja dla szczególnie wytrwałych. Jeszcze w ten sam dzień po powrocie z Wolińskiego Parku Narodowego możemy wybrać się na wycieczkę do fortyfikacji ŚwinoujściaFortu Anioła (ul. Jachtowa dz. 158)Fortu Zachodniego (ul. Jachtowa 8)Fortu Wschodniego – Gerharda (ul. Ku Morzu 5), czy kompleksu „Podziemne miasto” (kompleks położony jest w lesie pomiędzy stacją kolejową “Świnoujście-Przytór” a plażą). Warto też odwiedzić najwyższą nad Bałtykiem (65 m) latarnię morską z tarasem widokowym oraz wystawą latarnictwa i ratownictwa morskiego (ul. Bunkrowa 1).

Po powrocie z powyższych wycieczek nie zapominajmy, że jesteśmy w uzdrowisku, a więc poszukajmy sobie jednego z licznych obiektów sanatoryjnych, spa, wellness oraz odnowy biologicznej i skorzystajmy z ich bogatej oferty produktów, aby wrócić do miejsca noclegu zdrowszym i zregenerowanym.

Czas programu: 8-10h

Dzień 3

Zwiedzanie Świnoujścia

Ostatni dzień wizyty przeznaczmy na spacery po Parku Zdrojowym, promenadami Nadmorską (ul. Żeromskiego) i nad Świną (ul. Wybrzeże Władysława IV) oraz zwiedzanie, np. Dawnego Ratusza, dziś Muzeum Rybołówstwa Morskiego (Plac Rybaka 1), Wieży Widokowej (ul. Paderewskiego 7), czy też neogotyckiego Kościoła pw. Gwiazdy Morza „Stella Maris” (ul. Piastowska 11).

Czas programu: 6-8h

KONTAKT: Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: info@zrot.pl

Tel: +48 91 433 41 26

www.zrot.pl