Trasa wokół jeziora Mamry nie jest wymagająca dla miłośników sportu rowerowego, chociaż mamy tu do przejechania ponad 50 km. Dziewicza przyroda rezerwatu przyrody Wyspy na Jeziorze Mamry i Kisajno, turystyczne miejscowości i miejsca, które odkrywają przed nami swoje historyczne oblicze – to wszystko czeka na nas na trasie.

Najlepiej wystartować z Węgorzewa, gdzie do zobaczenia jest Kanał Młyński i skansen nad rzeką Węgorapą. Kierując się na Sztynort, warto na chwilę zatrzymać się we wsi Ogonki, gdzie znajduje się schron z okresu II wojny światowej. Gdy dojedziemy do Sztynortu, naszą uwagę na pewno zwróci największy port jachtowy na Mazurach oraz zespół pałacowo-parkowy rodu Lehndorffów z XVII w.

Warto tu też wstąpić na świeżą rybę i odpocząć, gdyż dalsza trasa będzie trochę bardziej wymagająca. Jadąc dalej tropem historii, w Mamerkach natkniemy się na schrony dawnej Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych. Tym, którzy nie boją się wysokości, polecamy wejście na liczącą ponad 40 m stalową wieżę widokową, bo widok, który rozpościera się z niej, zapiera dech w piersiach.

Niemal na koniec trasy czeka nas atrakcja, której przegapić nie można. Kanał Mazurski to niedokończony projekt hydrotechniczny, który miał połączyć mazurskie jeziora z Bałtykiem. Trasa wycieczki prowadzi wzdłuż kanału urokliwą leśną ścieżką. Jeśli zostało nam trochę “pary w nogach”, warto odbić od głównej trasy do Puszczy Boreckiej, by zobaczyć największe ssaki Europy – żubry.

KONTAKT: Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: info@mazury.travel

Tel: +48 89 535 35 65

www.wmrot.org