Wielka Pętla Wielkopolski to szlak wodny:Warta,Noteć i Kanał Śles.690 km.Wiedzie przez Wielkopolskę i województwa lubuskie i kujawsko-pomorskie,łącząc się z rozległą siecią dróg wodnych Europy.Dostępny dla kajakarzy i łodzi motorowodnych.Noteć i Kanał Śles-28 śluz.Wzdłuż akwenów 2 parki narodowe,8 krajobrazowych,obszary Natura 2000.Nowoczesna infrastruktura-35 marin i przystani w większości z zapleczem,30 slipów kajakowych.Inwestycje w infrastrukturę(inwestorzy prywatni i publiczni)ok. 70 mln zł(2008-2015).Zabytki architektury i szlaki turystyczne wzdłuż rzek Pętli,w tym Wielkopolski System Szlaków Rowerowych Laureat Certyfikatu POT Międzynarodowa Droga R1.Grupy docelowe:wodniacy z kraju i zagranicy.Ruch na śuzach 9300 jedn.,ok. 500 kajaków do wypożyczenia.Wzrost ruchu tur.2013/2014 o 20%.

Wielka Pętla Wielkopolski
Wyrusz z nami w podróż wokół Wielkopolski i przeżyj niezapomnianą przygodę na wodzie!

Wielka Pętla Wielkopolski to najdłuższy znakowany szlak turystyki wodnej w Polsce. Liczy 688 km i obejmuje rzeki Wartę i Noteć, ciąg malowniczych jezior od Gopła aż po jeziora Ślesińskie i Mikorzyńskie oraz żeglowne kanały: Ślesiński i Górnonotecki. Wszystkie połączone w jeden szlak, tworzący pętlę, jednym słowem – płyń bez końca!

Szlak jest idealny zarówno dla kajakarzy, jak i dla motorowodniaków. Liczne przystanie i miejsca do wodowania pozwolą łatwo dopasować dystans do waszych oczekiwań. Nie ważne, czy chcecie spędzić na wodzie dwa tygodnie, czy tylko jeden dzień – zabawa będzie równie świetna. Przed wami wspaniała wodna przygoda, relaks i niezapomniane emocje.

Pętla łączy drogi wodne Polski z drogami wodnymi Europy, umożliwiając nieskrępowaną żeglugę również poza dorzecze Warty i Noteci. Część WPW stanowi element Międzynarodowej Drogi Wodnej E70, wiodącej z Antwerpii do Kłajpedy. Poprzez Kanał Bydgoski można popłynąć Wisłą do Gdańska lub Warszawy, a poprzez Odrę i Kanał Odra-Hawela dostać się do Berlina, Drezna czy Hamburga.

Płyń i odkrywaj
Wielka Pętla Wielkopolski to nie tylko obietnica przygody, ale też pomysł na odkrywanie Wielkopolski i sąsiednich regionów (przebiega przez Kujawy i północną część lubuskiego). Wzdłuż szlaku leżą zabytkowe miasteczka, olśniewające pałace oraz wiekowe klasztory. Zacumuj więc na dzień czy dwa, zejdź na ląd i doświadczaj jeszcze więcej. W Poznaniu zjedz rogala świętomarcińskiego i zobacz koziołki z wieży ratuszowej, w Koninie zobacz najstarszy w Polsce znak drogowy, w Śremie zamień jacht na narty wodne, a w Czarnkowie spróbuj piwa lokalnego browaru.

Nie będą też narzekać miłośnicy przyrody. Szlak przepływa przez sześć parków krajobrazowych oraz skrajem Wielkopolskiego Parku Narodowego. Nadwarciański Park Krajobrazowy oraz szeroka dolina Noteci to miejsca idealne do obserwacji ptaków, a pewnie wypatrzycie też wydrę lub bobra. A jeśli szukasz ciszy i wypoczynku z dala od zgiełku miasta to polecamy rejs Wartą wzdłuż Puszczy Noteckiej – największego boru sosnowego w Polsce, która ciągnie się wzdłuż rzeki na odcinku około 100 km.

Przygoda dla każdego
Wielka Pętla Wielkopolski to przygoda i bliskość natury, ale też wygoda podróżowania i komfort waszego wypoczynku na wodzie. Minęły czasy nocowania w trzcinie, znane z opowieści starych żeglarzy. Na wodniaków czeka niemal 60 marin, przystani i miejsc do cumowania. Wiele z nich oferuje nie tylko wygodne pomosty i bezpieczny postój, ale też dostęp do pryszniców i toalet, prąd i wodę na kei, a nawet kameralną tawernę lub restaurację z widokiem na rzekę.

Nie musisz też mieć własnego sprzętu. Bez problemu można wyczarterować łódź motorową, zarówno klasyczną jak i płaskodenną, a także wypożyczysz kajaki. Chcesz przyjechać na gotowe? Żaden problem, bez trudu znajdziesz ofertę organizacji spływów kajakowych, z dowozem na miejsce, odbiorem kajaków i ogniskiem na koniec.

 

WPW dla kajakarzy
Dla kajakarzy
Wielka Pętla Wielkopolski to idealny szlak kajakowy, odpowiedni zarówno dla doświadczonych jak i dla początkujących. Co roku niezliczeni kajakarze przemierzają go, szukając na wodzie aktywnego wypoczynku i niezapomnianych emocji. Wszystkie odcinki szlaku można określić jako łatwe lub średnio trudne, bez przenosek i bez przeszkód na wodzie, za to z pięknymi widokami i wspaniałą mozaiką krajobrazów. Znaczna szerokość rzek wchodzących w skład WPW pozwala na zorganizowanie nawet masowych spływów, takich jak Kajakowa Masa Krytyczna.

Kajakiem po Wielkopolsce
Oczywiście nie trzeba opływać całej Pętli za jednym razem. Liczne przystanie i miejsca wodowania pozwalają zorganizować nawet jednodniowy spływ, zakończony ogniskiem albo piknikiem. Można też płynąc kilka dni, nocując na nadrzecznych campingach lub na licznych polach namiotowych działających przy marinach. A jeśli szukacie wyższego standardu, wówczas zaoferują go leżące wzdłuż szlaku hotele, ośrodki wypoczynkowe i gospodarstwa agroturystyczne.

Nie trzeba też dysponować własnym kajakiem – jedna z wielu profesjonalnych firm oferujących wynajem sprzętu i organizację spływów kajakowych chętnie zajmie się wszystkim. Rodzinny spływ z dziećmi, studencki niskobudżetowy wypad czy weekend we dwoje – każdy znajdzie coś dla siebie na Wielkiej Pętli Wielkopolski.

Najlepsze miejsca na spływ kajakowy
Spływ kajakowy na Wielkiej Pętli Wielkopolski możecie zorganizować jej dowolnym miejscu, ale kilka fragmentów jest szczególnie popularnych wśród kajakarzy:

Warta
Konin – Ląd – Pyzdry (2 dni)
Ląd – Pyzdry (1 dzień)
Czeszewo – Hermanów lub Nowe Miasto nad Wartą (1 dzień)
Jaszkowo – Rogalinek (1 dzień)
Poznań – Czerwonak (1 dzień)
Oborniki – Wronki – Sieraków – Międzychód (3-4 dni)
Sieraków – Międzychód lub Chorzępowo (1 dzień)
Skwierzyna – Santok (1-2 dni)
Noteć i Gwda
Piła – Ujście (1 dzień)
Piła – Ujście – Czarnków (2 dni)
Czarnków – Wieleń – Drawsko (2 – 3 dni)
Wieleń – Drawsko (1 dzień)
Pojezierze konińskie
Jezioro Gopło (1 dzień)
Kruszwica – Ślesin (3-4 dni)
Jezioro Ślesińskie i Mikorzyńskie (1 – 2 dni)

Czytaj więcej…

 

WPW dla jachtów


Dla motorowodniaków
Aby poznać atrakcje Wielkiej Pętli Wielkopolski w całości najlepiej jest wybrać się w rejs łodzią motorową. Może być to klasyczna łódź, może to house boat, który możecie zacumować w jednym miejscu nawet na kilka tygodni, a może to być też płaskodenny galar lub katamaran, który poradzi sobie na rzekach nawet przy największych niżówkach. Wszystko zależy od was i od czasu, którym dysponujecie. Na opłynięcie całej Wielkiej Pętli potrzeba około 2 do 3 tygodni, ale możecie skorzystać z opcji weekendowej i pokonać tylko kilkadziesiąt kilometrów.

Przygoda dla każdego
Rejs Wielką Pętlą Wielkopolski to prawdziwa wodna przygoda, ale przygoda dostępna dla każdego. Na trasie czeka niemal 60 marin i przystani, zapewniających nie tylko bezpieczne miejsce do cumowania, ale także podstawowe wygody, takie jak dostęp do prądu i wody, toalety a często również restauracje lub tawernę. Na miejscu można skorzystać w pomocy obsługi i zasięgnąć informacji nawigacyjnych. Zadbaliśmy również o oznakowanie szlaku. Tablice informacyjne znaleźć można w każdej przystani i na każdej śluzie, a w miejscach zbiegu kilku cieków umieściliśmy również znaki kierunkowe.

Co jednak najważniejsze, nie trzeba posiadać własnej łodzi lub jachtu. Kilkanaście wyspecjalizowanych firm czarterowych dysponuje jednostkami o różnych rozmiarach, można więc wybrać się w romantyczny rejs we dwoje, a można tez zabrać ze sobą większą ekipę znajomych. Do prowadzenia tych łodzi nie są potrzebne uprawnienia sternika motorowodnego. Warto jedynie zaznajomić się z podstawami żeglugi i oznakowaniem szlaków wodnych

Zostań w Wielkopolsce na dłużej
Wakacje na Wielkiej Pętli Wielkopolski nie musi ograniczać się tylko do samego rejsu. Co prawda z poziomu rzeki lub kanału żeglownego można podziwiać sporo krajobrazów, ale jeszcze więcej odkryjecie i doświadczycie zatrzymując się na dzień lub dwa w jednej z marin. Przejdźcie się po mieście, wypożyczcie rowery i zbadajcie najbliższą okolicę, czy po prostu spróbujcie wielkopolskiej kuchni w klimatycznej knajpce na rynku.

 

Przygotuj się do rejsu
Dobre przygotowanie do rejsu to gwarancja dobrej zabawy i pełnego relaksu bez niespodzianek. Zanim wyruszysz na spotkanie przygody sprawdź kilka rzeczy:

Zapoznaj się z aktualnymi komunikatami opublikowanymi przez Wody Polskie, dotyczącymi remontów na śluzach i zmian w czasie ich pracy. Znajdziesz je tutaj: RZGW Poznań (Warta i okolice Konina) i RZGW Bydgoszcz (Noteć i kanał Górnonotecki).

Sprawdź czy poziom wody w rzekach jest odpowiedni dla jednostki, którą chcesz pływać. Średnie stany dla danego miesiąca znajdziesz na mapie na stronie głównej.

Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń do mariny, którą zamierzasz odwiedzić.

Zapoznaj się z dokładnym przebiegiem trasy. Możesz to zrobić na przykład w wydanym przez nas Przewodniku Nawigacyjnym, który można bezpłatnie pobrać z naszej strony.

Sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni.

 

 

Mariny i przystanie:

Konin i okolice

Przystań Popiel w Kruszwicy
Przystań Wodna w Ślesinie
Przystań Portofino
Przystań Ośrodka Gwarek
Przystań Bernardynka
Przystań Hotelu Mikorzyn
Marina Gaj
Marina Camping Mielnica
Przystań Gosławice
Marina Ślesin

Czytaj więcej…
 

Noteć

Przystań Łącko
Przystań w Łabiszynie
Binduga Keja Ujście
Marina Bydgoszcz
Stanica Żeglarska Klubu Neptun
Marina Nakło
Marina Czarnków
Marina „YNDZEL”

Czytaj więcej…

 

 

 

Warta

Akwen Czerwonak
Marina Ląd
Przystań Obrzycko
Przystań w Sierakowie
Port rzeczny w Śremie
Marina w Gorzowie Wielkopolskim
Przystań KS Posnania
Stary Port w Poznaniu
Marina „Pod Czarnym Bocianem”
Marina Pyzdry
Przystań Santok
Stary Port w Międzychodzie
Przystań „Agrokeya” Chorzępowo
Przystań Kowale
Przystań Klubu UKS „Kotwica” Rogalinek
Przystań Jaszkowo

Czytaj więcej…

 

 

 

Odkryj Wielkopolskę

Wybierasz się na rejs lub spływ po Wielkiej Pętli Wielkopolski? Świetnie! To nie tylko okazja do przeżycia wspaniałej przygody na wodzie, ale też do odkrycia fascynującego i zróżnicowanego regiony jakim jest Wielkopolska. Zacumuj na chwilę w marinie i zejdź na ląd, albo zaplanuj spływ kajakiem tak, aby mieć trochę czasu na eksplorowanie okolicy. Gwarantujemy emocje, niezapomniane doświadczenia i to, że w każdym odwiedzanym miejscu zobaczysz coś zupełnie nowego!

 

Wielka historia, wielka przygoda
Wielkopolska to region o wielu obliczach, gdzie każdy znajdzie atrakcje dla siebie. Gdzie wielka historia spotyka wielką przygodę. Odkrywać ją można o każdej porze roku, pamiętając jedynie o odrobinie dobrego planowania. Szlaki rowerowe i spływy kajakami to zdecydowanie propozycja na wiosnę i lato, ale świąteczne jarmarki czy festiwal rzeźby lodowej przyciągają sporo turystów także zimą. Wielkopolska to pomysł zarówno na weekend – w tym na intensywny city break, jak i  na dłuższy, spokojny wypoczynek w stylu slow life.

Tu zaczęła się Polska

Przyjęło się mówić, że Wielkopolska to kolebka naszej państwowości. Nie ma w tym żadnej przesady! To właśnie stąd wywodził się ród Piastów. Przez pierwsze sto lat dziejów centrum państwa polskiego znajdowało się Wielkopolsce. Tutaj władcy wznieśli potężne grody: Poznań, Gniezno, Ostrów Lednicki, Grzybowo, Giecz czy Kalisz. Tu fundowano potężne katedry, klasztory i zamki. Wiele tych obiektów przetrwało do dziś i znalazło się na Szlaku Piastowskim.

Świadkami tamtych czasów są dwie potężne katedry. Ta w Gnieźnie – stojąca na legendarnych Wzgórzu Lecha – była miejscem koronacji pierwszych królów Polską, podczas gdy katedra poznańska stała się miejscem ich pochówku. Niezwykłymi pomnikami historii są też dawne grody. Najbardziej znany jest ten na wyspie Ostrów Lednicki, gdzie można zobaczyć majestatyczne ruiny z przełomu X i XI w. Klimat dawnych wieków można najlepiej poczuć podczas jednej z licznych imprez plenerowych, w tym najważniejszej – Weekendu na Szlaku Piastowskim.

 

Wielkopolska pod parą
Tym, co naprawdę wyróżnia Wielkopolskę, jest unikatowa już dzisiaj możliwość podróży pociągiem retro, prowadzonym przez lokomotywę parową, a niekiedy także wyposażonym w zabytkowy tabor (w tym ze stylowymi drewnianymi siedzeniami!). W położonym na południowy zachód od Poznania Wolsztynie funkcjonuje ostatnia w Europie czynna parowozownia, które obsługują ruch planowy. Codziennie na szlak wyrusza parowy pociąg z Wolsztyna do Leszna, a niebawem do rozkładu wrócą regularne połączenia z Poznaniem.

To jednak nie wszystko! W ostatnich latach prawdziwy renesans przeżywają lokalne koleje wąskotorowe. Świetnym przykładem może być Średzka Kolej Powiatowa, na której od roku 2017 znowu jeździ świeżo wyremontowana parowa lokomotywa wąskotorowa Px48. Zabytkową wąskotorówką można przejechać się również w Białośliwiu nieopodal Piły, w Pleszewie oraz Śmiglu. Dzieci najbardziej kochają natomiast kolejkę parkową Maltankę, która od 45 lat wozi pasażerów na trasie do Nowego Zoo w Poznaniu.

 

Weekendowy city break
Praga, Berlin, Lizbona… A może weekend w Poznaniu lub Kaliszu? Wielkopolska to nie tylko piękna przyroda, ale też idealne miejsce na turystykę miejską. Tętniąca życiem przez całą dobę stolica Wielkopolski jest miejscem atrakcyjnym o każdej porze roku, niezależnie od tego czy pasjonuje Was sztuka i architektura, czy po prostu chcecie poczuć klimat miasta. Odwiedzającym Poznań po raz pierwszy można śmiało polecić Trakt Królewsko-Cesarski, który prowadzi przez 1000 lat historii miasta. Trakt wiedzie przez magiczny Ostrów Tumski, fenomenalne Stare Miasto z najpiękniejszym w Polsce ratuszem, aż po Dzielnicę Zamkową. To propozycja na cały dzień zwiedzania.

Drugą historyczną stolicą regionu jest Kalisz. Wizytówką jest urzekające Stare Miasto, nad którym górują strzeliste wieże kościołów. Panoramę tę najlepiej podziwiać z punktu widokowego na wieży ratuszowej. Spod ratusza trzeba koniecznie przespacerować się  urokliwymi zakątkami do niemal dwustuletniego Mostu Kamiennego, pod gotycką Basztę, nazywaną „Dorotką”, oraz do położonego wśród zieleni Teatru Miejskiego. Nie zapomnij tez spróbować oryginalnych andrutów kaliskich.

 

Apetyt na Wielkopolskę
Wielkopolskę można odkrywać, nie tylko podziwiając widoki, ale także smakując regionalne produkty oraz tradycyjne potrawy. Klasykami są pieczona kaczka z pyzami i czerwoną kapustą, gzik ze sznytlochem i pyrami (czyli twarożek ze szczypiorkiem i ziemniakami) czy rogal świętomarciński. Warto skosztować też tradycyjnych wyrobów. Są to, poza wspomnianymi rogalami, andruty kaliskie, olej rydzowy, wielkopolski ser smażony oraz kiełbasa biała wielkopolska. Lista rewelacyjnych produktów jest jednak znacznie dłuższa. Goszcząc w Wielkopolsce, należy koniecznie spróbować lokalnych miodów, przetworów owocowych, nalewek i serów.

 

Czytaj więcej…

Autor:Wielkopolska Organizacja Turystyczna