Nowoczesna infrastruktura żeglarska w ponad 30 marinach (usytuowanych na Odrze, jeziorze Dąbie, Zalewie Szczecińskim i wybrzeżu Bałtyku) oraz liczne atrakcje turystyczne i imprezy kulturalne przyciągają na Szlak turystów z całego świata. Szlak łączy żeglarstwo śródlądowe z morskim i jest fragmentem trasy umożliwiającej przedostanie się europejskimi drogami wodnymi z Berlina do Bałtyku.

Rzeka Odra

North East Marina w Szczecinie

Ze Świnoujścia płyniemy torem wodnym Szczecin – Świnoujście do granic Szczecina, mijamy marinę Gocław i restaurację „Jachtowa” po prawej stronie. Zobaczymy przed sobą Wyspę Okrętową, na której posadowiona jest Morska Stocznia Remontowa „Gryfia”. Na jej brzegu wyróżniają się czarne doki, a także przedsiębiorstwo budujące fundamenty do morskich farm wiatrowych z charakterystyczną, wysoką halą ciągnącą się wzdłuż nabrzeża. Wyspę od 2014 r. łączy z lądem stały most, tak więc opływamy ją prawą burtą Przekopem Mieleńskim. Za wyspą wracamy na zachodnie koryto Odry. Płyniemy wzdłuż nabrzeży Stoczni Szczecińskiej, mijamy jedną z największych suwnic bramowych w Europie oraz niepozorny budynek świetlicy, w którym podpisano porozumienia grudniowe. Kierujemy się w prawą stronę, z lewej mijając szary budynek elewatora „Ewa”. Na wprost widzimy Wyspę Grodzką, na której znajduje się marina. Wyspa połączona jest z sąsiednią wyspą Łasztownią otwieraną kładką. W porcie znajdują się trzy baseny postojowe, wszystkie na Duńczycy. Pierwszy przed kładką od strony elewatora „Ewa”, dwa pozostałe za kładką. Aby dostać się do nich, należy lewą burtą opłynąć Wyspę Grodzką.

 

Miejska Przystań Żeglarska w Policach

W Policach nad odnogą Odry, rzeką Łarpią położone są dwie przystanie. Pierwsza z nich to mała przystań miejska zarządzana przez Ośrodek Sportu i Rekreacji, druga także niewielka przystań klubowa TKKF „Olimpia”. Przystań graniczy z przystanią WOPR. Podstawowym problemem obu przystani jest rura, i to nie byle jaka. Jest to rura do transportu amoniaku należąca do zakładów chemicznych, umieszczona na wysokości ok. 6 metrów nad wodą, co uniemożliwia wpływanie jachtom innym niż motorowe oraz wyposażonym w patent do kładzenia masztu.

 

Nabrzeże Miejskie, Gryfino

Marina znajduje się po wschodniej, lewej stronie Odry, płynąc od strony Szczecina. Przed mostem znajduje się nabrzeże przystosowane do przyjmowania statków pasażerskich. Na nabrzeżu znajduje się infrastruktura do odbioru nieczystości płynnych. W budynku informacji turystycznej są również toalety. Za mostem ciągnie się nabrzeże dla jachtów żaglowych i motorowych. Uwaga: przepływanie pod mostem przez przęsło przyległe do brzegu jest zabronione ze względu na kamienne umocnienia położonego na brzegu filara. Za mostem znajduje się pływający pomost, do którego cumujemy. Jak zwykle należy uważać na prąd rzeki Odry (Regalicy).

 

Czytaj więcej…

Autor: Lokalna Organizacja Turystyczna
Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego