Jezioro Dąbie

Marina Lubczyna

Płynąc głównym torem wodnym na Jeziorze Dąbie Duże od boi nr 13 kierujemy się Torem Wodnym Lubczyna, który wyznaczają boje od L1 do L9 (ostatnia boja przed portem). Nie należy schodzić poza obszar wyznaczony przez boje. Tor wodny nie jest oświetlony. Szczególnie przy jachtach o większym zanurzeniu zejście z farwateru może spowodować bezpośredni kontakt z mielizną. Przystań w ostatnim czasie została znacznie rozbudowana, część budynków została rozebrana. Generalnie przystań dzieli się na dwie części. Patrząc od strony wody, po prawej stronie pomiędzy torem podejściowym a plażą znajduje się basen osłonięty pomostem pływającym, a po lewej stronie znajduje się basen osłonięty falochronem z zatopionej barki. Planując wyprawę do Lubczyny należy pamiętać, że cumuje tu wielu rezydentów i jest to ulubiona przystań szczecińskich żeglarzy, więc często, pomimo rozbudowy, może brakować miejsca.

 

 

 

Camping Marina PTTK

Płynąc od Regalicy Dąbską Strugą, należy minąć stację benzynową, duży biały hangar Marina Hotele, następnie duży, żółty hangar i żółtą suwnicę Centrum Żeglarskiego i od tego miejsca mamy już Camping Marinę. Zaczyna się ona pomostem w kształcie litery L, a następnie wbitymi palami od pomostu aż do miejsca postoju sprzętu technicznego firmy UW Service.

 

 

Szafirowa Przystań

Istnieją dwie możliwości dojścia do mariny. Jedna od strony jeziora Dąbie Małe, a druga dostępna dla większych jachtów płynących od strony Regalicy. Przystań położona w kompleksie marin, w południowej części jeziora Dąbie Małe, osłoniętej częściowo przez wyspę Czapli Ostrów, zwłaszcza przed falą i dominującym w tym regionie wiatrem z NW. Bardziej szczegółowo podejścia opisano w rozdziale dotyczącym pobliskiej Camping Marina PTTK.

Czytaj więcej…

Autor:Lokalna Organizacja Turystyczna
Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego