Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Podczas trzech dni sierpnia 1920 roku polska armia powstrzymała ekspansję rewolucji bolszewickiej na Zachód. Brytyjski polityk i dyplomata Edgar D’Abernon uznał Bitwę Warszawską za 18. przełomową bitwę w dziejach świata. Kluczowa z bitew w tej wojnie rozegrała się 14 sierpnia 1920 roku na polach pod Ossowem. Zginęło w niej, zostało rannych i zaginęło 600 żołnierzy Wojska Polskiego i ochotników, wśród nich wielu studentów i uczniów. Dlatego to Ossów nazywa się symbolem Bitwy Warszawskiej. Znajduje się tu kaplica (świątynia Matki Bożej Zwycięskiej) i cmentarz wojenny poległych w bitwie, oba obiekty wpisane są do rejestru zabytków. Jednym z najważniejszych i obowiązkowych punktów na szlaku jest wizyta w Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie. Znajduje się tu multimedialna prezentacja poświęcona Bitwie Warszawskiej, wojnie polsko-bolszewickiej i jej zwycięskiemu wodzowi Józefowi Piłsudskiemu. Zwiedzający mają do dyspozycji ekrany dotykowe, infokiosk, kabiny odsłuchowe z nagraniami relacji świadków. Mogą też obejrzeć 40-minutowy film dokumentalny „Zwycięstwo 1920” z wypowiedziami historyków i członków rodziny księdza Ignacego Skorupki, bohatera bitwy pod Ossowem (pomnik ks. Skorupki stanął w 2005 roku przed katedrą warszawsko-praską na Pradze Północ).Obraz uzupełniają nagrania z walk w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych. Dostępna jest też aplikacja „Bitwa Warszawska 1920 Mobile”. Wkrótce w Ossowie powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 (jako filia Muzeum Wojska Polskiego) oraz Park Kulturowy – Wrota Bitwy Warszawskiej, w którym będzie można oglądać rekonstrukcje historyczne oraz spektakle światło i dźwięk.W podążaniu szlakiem turystom pomagają przewodniki, aplikacja mobilna, serwis internetowy Dziedzictwo Mazowsza oraz tablice informacyjne umieszczone w pobliżu atrakcji turystycznych.

Rekonstrukcja bitwy pod Ossowem

Pomnik ks. Ignacego Skorupki

Wieńce przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w 100-lecie odzyskania niepodległości

Kwatera żołnierzy 1920 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

„Milusin” – Dworek Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Autorzy: Robert Andrzejczyk, Bogusław Kopka

Wydawnictwo: Polska Organizacja Turystyczna