Mini-wykłady dla dzieci i młodzieży dotyczące dzieł Szekspira:

Szekspir i jego dzieła – cykl z Anną Ratkiewicz

• Szekspir w pigułce
    Z tego odcinka dowiecie się między innymi jakie sztuki napisał Szekspir w czasach zarazy i czy kobieta grała Hamleta.
  • „Burza” Szekspira
    Czy wypadek na Bermudach mógł być inspiracją dla Szekspira? Jakie tajemnice skrywa wyspa Prospera? – na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w tym odcinku.

• Wszystko dobre, co dobrze się kończy
    „Kocham na próżno, bez cienia nadziei” – kim jest piękna Helena i czy uda jej się zdobyć serce Bertrama – zobaczcie!
  • Urodziny i życie Williama Szekspira
    Jaka była szkoła Szekspira i o której zaczynał lekcje? Jak miała na imię żona Szekspira? Ile miał dzieci? Jak nazywała się rezydencja Szekspira w Stratford? – te i inne ciekawostki czekają na Was w tym odcinku.
  • Pierwsze Folio Williama Szekspira
    Jak przyjaciele John i Henry pomogli w karierze Williama? Czym było piractwo wydawnicze w czasach Szekspira? „On nie dla swoich, ale po wsze czasy” – kto tak pisał o Szekspirze?
  • Sonety Williama Szekspira
    Dla kogo Szekspir pisał Sonety? Czy kolejność sonetów ma znaczenie? Jaki polski muzyk wyśpiewał Sonety Szekspira?
  • Polskie tłumaczenia Szekspira
    Którzy najsłynniejsi polscy poeci tłumaczyli Szekspira? Jak różnią się tłumaczenia? Posłuchaj!

Life and theatre in Elizabethan times – talks in English with Katarzyna Rukat

• Theatre audience, actors and make-up in Shakespeare’s times
    What were pieces of food used for? Who played female roles? What type of complexion was preferred? – these will be some of the questions answered in this piece.
  • Life of actors in Elizabethan times
    Were actors respected in the times of Shakespeare? How long did the performance last? What part of a script was given to an actor? What can you see during Shakespeare’s Summer in Gdansk – let’s find out!
  • Food in 16th century, Elizabethan diet
    What was the law to eat fish three times a week made for? What was safer to drink – beer or water? Why did people blacken their teeth? – answers to these and a lot more is awaiting you in the film.
  • The Great Synagogue – a talk with Katarzyna Rukat
    Where was the Great Synagogue located? What did one of the most significant centres of reform Judaism look like? Have a look into the history of this remarkable building.
  • Clothes in Elizabethan times
    This time you’ll find what was the indicator of status in Elizabethan times, what fabrics were used by English upper and lower classes and how Queen Elizabeth I used to dress.

Grupa docelowa
Szkoła Podstawowa, klasy 4-8