Planetarium EC1 w Łodzi jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany cyfrowy system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli. Planetarium EC1 w ciągu niespełna 8 miesięcy działania odwiedziło ponad 100 tys. widzów, w tym ok. 46 tys. w ramach pokazów grupowych — głównie uczniów placówek edukacyjnych. Planetarium EC1 pracuje przez sześć dni w tygodniu (oprócz poniedziałków i najważniejszych świąt), oferując średnio siedem pokazów dziennie. Widzowie indywidualni mogą uczestniczyć również w pokazach dla grup w miarę wolnych miejsc.Planetarium to jednak nie tylko miejsce, ale także ludzie. Nasz zespół stara się wyjść naprzeciw potrzebom naszych gości, tak, by w pełni wykorzystali oni czas u nas spędzony. Rano gościć będziemy przede wszystkim szkoły, popołudniami planujemy skoncentrować się na tematyce popularnonaukowej, przystępnej dla każdego, a wieczorami pod kopułą będą odbywać się imprezy artystyczne bądź pokazy o specjalnym charakterze.
Historia
Pierwszy testowy pokaz w Planetarium EC1 odbył się 12 września 2015 r., został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej imprezy promującej naukę — SPiN-Day. Był ukoronowaniem wieloletniej przebudowy kompleksu EC1 Łódź i miesięcy pracy zespołu technicznego planetarium. Prawie dokładnie 108 lat po uruchomieniu pierwszej turbiny elektrycznej na ul. Targowej 1 (co stało się we wrześniu 1907 r.) EC1 znowu oczarowało łodzian.
Historia EC1 sięga roku 1900, kiedy to firma Siemens&Halske uzyskała koncesję na budowę elektrowni w Łodzi. W 1906 roku koncesja ta została przekazana Towarzystwu Elektrycznego Oświetlenia z 1886 roku, które rozpoczęło budowę Elektrowni Łódzkiej. Po 16 miesiącach od rozpoczęcia prac, w roku 1907, energia popłynęła do pierwszych odbiorców. Budynki, które wówczas powstały stanowią obecnie kompleks EC1 Wschód, w którym mieści się nasze Planetarium.
W latach 1929-30 dobudowano na sąsiedniej działce od strony ulicy Kilińskiego tak zwaną „Nową Centralę”, czyli obecnie EC1 Zachód – przyszłą siedzibę Centrum Nauki i Techniki. Do roku 1960 kompleks nosił nazwę Elektrownia Łódzka, zaś po zbudowaniu Elektrociepłowni nr 2 przy Wróblewskiego został przemianowany na EC1. Po 93 latach burzliwej historii i wielu przekształceniach, elektrownia została wygaszona w roku 2000.
15 maja 2008 r. weszła w życie uchwała Rady Miejskiej powołująca do życia instytucję EC1 Łódź – Miasto Kultury. Rozpoczął się trudny i mozolny proces pełnego remontu kompleksu przy ul. Targowej 1/3, której elementem jest dzisiaj Planetarium EC1. Po uruchomieniu drugiego budynku stanie się częścią Centrum Nauki i Techniki.
Autor: PlanetariumEC1