Ogrody Hortulus Spectabilis zostały udostępnione do zwiedzania w czerwcu 2014 roku. Jest to autorski projekt zespołu ogrodów o różnej stylistyce i tematyce realizowany od 2003 roku. W założeniu ma on pełnić rolę oryginalnego, jedynego takiego w Polsce miejsca wypoczynku i rekreacji.

 

Centralnym jego punktem jest największy w świecie labirynt grabowy, który powstał z 18 tysięcy sztuk sadzonek tego drzewa. Labirynt zajmuje powierzchnię 1 ha, ma ściany o wysokości 2 metrów, a łączna długości jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km. Spacery po labiryncie, jedną z trzech tras zwiedzania gwarantują doskonałą zabawę. W jego sercu znajduje się 20 metrowa wieża widokowa, której oryginalna konstrukcja została zrealizowana na wzór podwójnej nicią DNA. Z tarasu wieży rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wioski, pola i lasy, a w dobrą pogodę na Morze Bałtyckie.

 

Znakomicie widać otaczające labirynt Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni. Jest to zespół ogrodów o powierzchni około 6 ha, w którym znajdziemy: magiczny kamienny krąg, Ogrody 4 Pory Roku, Ogród Zegarów, Ogród Kalendarz Celtycki oraz angielskie rabaty bylinowe cieszące oko kolorami i elementami architektonicznymi, rosarium z parterami bukszpanowymi, ale również ogrody węzłowe i topiary bukszpanowe.

 

Ogrody Hortulus Spectabilis to nie tylko starannie pielęgnowane kompozycje roślinne oraz wyszukane i oryginalnie wkomponowane elementy architektury i sztuki ogrodowej. Tu znajduje się również doskonałe miejsce zabawy, rekreacji i wypoczynku dla rodzin z dziećmi Po terenie ogrodów można się poruszać z wózkami dziecięcymi, wózkami inwalidzkimi. Brzozowy lasek zachęca do relaksu w fotelach i hamakach.

 

Najpiękniejsze Byliny:

 

 

Zabawa w układanie puzzli 

 

Wieża widokowa w ogrodach Hortulus

Wieża została wykonana w formie ażurowej konstrukcji stalowej, która jest przykładem architektury organicznej – kształtowanej w analogii do natury. Inspiracją do stworzenia projektu wieży była podwójna nić DNA, która w przyrodzie pełni niezwykle ważną rolę nośnika informacji genetycznej wszystkich żywych organizmów.

Wysokość całkowita wieży wynosi 19,1 m. Taras widokowy znajduje się na wysokości 18 m nad ziemią oraz na wysokości 53 m n.p.m. i ma średnicę 9,5 m. Prowadzą do niego dwa niezależne biegi: wejściowy i zejściowy liczące po 102 stopnie każdy. Po drodze jest 6 spoczników (co 17 stopni) oraz 3 podesty (co 34 stopnie). Podstawą konstrukcji jest 16 stalowych słupów, ustawionych w dwóch pierścieniach po 8 słupów, rozstawionych na obwodzie co 45°. Wewnętrzny pierścień ma średnicę 3 m, a zewnętrzny 6 m. Fundament wieży, to forma ośmiokątnej, monolitycznej, żelbetowej płyty o grubości 60 cm, wylanej pod powierzchnią ziemi na głębokości 1,6 m. Stalowe słupy stoją na cokołach żelbetowych o wymiarach 40×40 cm i wysokości 100 cm, wystawionych z płyty fundamentowej.

więcej zdjęć…

Dla zwiedzających dostępne są liczne ogrody tematyczne jak chociażby ogród klasyczny, ogród w stylu New Design,czy rosaria…

Ogród klasyczny

Ogród zegarów i hortensji

Ogród w którym od połowy lata do października króluje kilkanaście odmian hortensji ogrodowych. Spacerując między bogato kwitnącymi krzewami, zobaczyć można imponującą kolekcję zegarów słonecznych. W zbiorze znajdują się zegary:

– gnomony, czyli takie gdzie na tarczy jest pionowo osadzona, wskazówka będąca najczęściej prętem,
– zegary wysokościowe,
– azymutalne,
– równikowe – tarcza umieszczona jest w płaszczyźnie równika, natomiast wskazówka jest do niej prostopadła,
– horyzontalne – tarcza umieszczona jest w płaszczyźnie horyzontu,
– wertykalne – tarcza umieszczona jest w płaszczyźnie pionowej, biegunowe oraz cieniowe

Partery bukszpanowe

Partery bukszpanowe charakteryzują się bogatą ornamentyką oraz różnorodnością układów symetrycznych lub asymetrycznych. W Ogrodach Hortulus Spectabilis partery bukszpanowe znajdują się przed labiryntem.  Tworzą je starannie, równo przycinane niskie bukszpany, które posadzone zostały według ściśle określonego wzoru. Partery wypełnione są kwiatami jednorocznymi. Kompozycję tworzą begonie, aksamitki, pelargonie, żeniszki oraz szałwie. Nie bez powodu partery bukszpanowe posadzone zostały przy samym labiryncie. Pełnie ich dekoracyjności zobaczymy dopiero z góry. Najlepiej więc podziwiać je z wieży widokowej znajdującej się w labiryncie. Z tej perspektywy pojedyncze kwiaty tworzą spójne powierzchnie, a naszym oczom zamiast pojedynczych roślin ukazują się kolorowe ornamenty namalowane na trawie.

 

Plac Małej Syrenki

Znajduje się po lewej stronie labiryntu i składa się z olbrzymich symetrycznych parterów bukszpanowych. Dzięki bazie stworzonej z bukszpanu wiecznie zielonego, ogród jest reprezentacyjny przez cały rok. Wiosną kwatery parterów uzupełniane są tysiącami bratków, a latem zamieniane są one na kwiaty jednoroczne takie jak begonie, aksamitki, żeniszki itp. W centralnej części placu znajduje się rzeźba syren umieszczonych na kamiennej wyspie. Całość możemy podziwiać z wieży. Przeplatający się żywo zielony bukszpan z kolorowymi kwiatami zapiera dech w piersiach.

 

więcej zdjęć…

Ogród New Design

Modernistyczny Ogród Traw

Modernistyczny Ogród Traw to ogród wyróżniający się symetrią. Przy jego projektowaniu zastosowano symetrię osiową znaną również jako ‘symetria motyla’. Najlepiej widać to z górnego tarasu wieży widokowej.

Założenie należy do grupy ogrodów nowoczesnych – New Design. Do stworzenia ogrodu wykorzystano nowoczesne materiały budowalne oraz nowatorskie rozwiązania. Sercem ogrodu jest altana, zbudowana na gabionie wypełnionym łupkiem serecytowym z dekoracyjnymi bryłami szklanymi. Podłoga altany wykonana została z kompozytu drewna w kolorze szarym. Nowoczesna konstrukcja altanki i jej kolorystyka utrzymana w kolorach szarości i zieleni sprawiają, że idealnie wpisuje się w przestrzeń ogrodu. Dzięki takiej formie, nie dominuje nad pozostałą częścią ogrodu w którym główną rolę ogrywają trawy.

Ogród ten zdobi kilkadziesiąt gatunków i odmian traw, które uzupełnione zostały bylinami. Dzięki takiej kompozycji ogród dekoracyjny jest przez cały rok. W czerwcu możemy podziwiać pierwsze byliny natomiast najpiękniejszy czas dla tego ogrodu zaczyna się w sierpniu, kiedy dziesiątki traw zaczynają puszyć swoje pióropusze. Zobaczyć tu można efektowne miskanty czy rozplenice. Koloru kompozycji dodają rudbekie, werbena patagońska oraz czerwone, karłowate odmiany berberysów. Jak w każdej części kompleksu, i tutaj znajdziemy ławki, stoliki i leżaki, które pozwolą nam dłuższą chwilę delektować się szumem traw oraz zapachem kwitnących między nimi bylin i krzewinek. Relaks umilają szumiące na wietrze trawy.

 

 

SONY DSC

 

Więcej zdjęć…

Rosaria

Plac Boskich Róż

Największe rosarium znajdujące się w kompleksie Ogrodów Hortulus, posiada aż 100 m dłuości i 10 metrów szerokości. Całość jest symetryczna względem znajdującej się w centralnym punkcie ażurowej altany, która porośnięta jest jedną z piękniejszych odmian róż pnących jaką jest ‘Rosarium Uetersen’ (Rosa ‘Rosarium Uetersen’). Partery bukszpanowe które stanowią kwatery dla róż, wypełnione są różami okrywowymi oraz parkowymi w odcieniach różu, który jest kolorem wyciszenia i ukojenia nerwów, ale także jest symbolem romantycznych spacerów. Natomiast znajdują się również partery bukszpanowe wypełnione roślinami sezonowymi oraz takie wypełnione drobną korą gnejsową.

SONY DSC

więcej zdjęć…

Sekretne Ogrody  Białej Róży i Czerwonej Róży

Siostrzane ogrody różane. Są symetryczne zarówno same w sobie jak i względem siebie. Oba rosaria mają dwa wejścia, a w środku obsadzone są jednym gatunkiem róży z tym że w jednym, jak sama nazwa wskazuje kolorze białym lub czerwonym. Oba otoczone są wysokim żywopłotem, który skutecznie wygłusza oraz odgradza ogród od otoczenia tak, że osoby przebywające w środku mają wrażenie pewnej intymności. W centralnym punkcie ogrodu ustawiona jest olbrzymia donica obsadzona, w zależności od ogrodu białymi lub czerwonymi kwiatami sezonowymi. Oba rosaria posiadają dwie ławki ustawione naprzeciw siebie. Całość uzupełniają monumentalne rzeźby ustawione przy wejściach.

 

Czytaj więcej…

Autor: Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy