Odwiedź nasze Muzeum!
Muzeum Mydła i Historii Brudu to miejsce dla osób w każdym wieku. Na początku wizyty każdy wykonuje swoje własne mydełko, które zabierze do domu. Podczas mydlanych warsztatów zwiedzający może wybrać kolor, aromat oraz dodatki do mydła.

Po zakończonych warsztatach grupa rozpoczyna zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem. Goście poznają 5000 lat historii higieny człowieka, dowiadując się, jak ludzie dbali o siebie w danym okresie historycznym. Cały program trwa ok. 50 minut.

Co zobaczysz w naszym Muzeum?
Wystawa stała w Muzeum Mydła i Historii Brudu powstała w 2012 roku, jednak już pół roku po otwarciu muzeum zaczęliśmy ją zmieniać i uzupełniać. Niemal codziennie otrzymujemy ciekawe propozycje nowych eksponatów, które z wielką chęcią oglądamy i przyjmujemy, a potem prezentujemy jako elementy naszej wystawy. Wystawa prezentowana jest w ujęciu chronologicznym, rozpoczynając od czasów starożytnych aż po współczesność

Starożytność 
Rekonstrukcja dawnej greckiej toalety oraz opowieści o starożytnych zwyczajach higienicznych otwierają zwiedzanie z przewodnikiem. Eksponaty takie jak: pradawne „mydło”, strigile czy gąbka, służąca jako papier toaletowy wielokrotnego użytku, są zaskoczeniem dla gości.

 

Średniowiecze 
Rekonstrukcja drewnianej łaźni z Wyspy Młyńskiej i nawiązywanie do postaci Tomasza Łaziebnika, który owym przybytkiem zawiadywał dają wyobrażenie higieny w średniowiecznym grodzie. Goście mogą wejść do balii dwuosobowej, poznać doktora Dżumę i poznać przyczynę zamknięcia wszystkich łaźni w Europie.

 

Fabryka Mydeł i Świec Julius Friedrich Gamm, 1788 
Założyciel pierwszej w Bydgoszczy fabryki mydeł ulokował ją przy dzisiejszej ulicy Warmińskiego. Z dokumentów pozostawionych przez właścicieli dobrze prosperującego interesu możemy dowiedzieć się wiele o czasach  rozwoju i prosperity bydgoskiego przemysłu. W fabryce zgromadzone są składniki mydeł oraz jeden z cenniejszych zabytków: skrzynka po proszku Persil z nazwą Bydgoszcz. Była to skrzynka transportowa.

 

Kąpielka mieszczańska, XIX wiek 
Cynkowa wanna i piec podgrzewający wodę na kąpiel stanowiły wyposażenie bogatej kąpielni pod koniec XIX wieku. Często jedna wanna służyła wszystkim mieszkańcom kamienicy. Dwie eleganckie toalety oraz pierwowzór prysznica zdecydowanie zaskakują zwiedzających.

 

Pralnia Pani Józefy
Praczki w Bydgoszczy mieszkały przy ul. Przyrzecze w domu zwanym galeriowcem. Jedna z nich, pani Józefa stała się bohaterką naszej pralni. Pralnia ożywa z każdą wizytą, gdyż zwiedzający
siadają na ryczce, biorą do rąk tarę i mydło i próbują sposobu prania stosowanego przez nasze babki. Świeże pranie trafia na linki, a przewodnik opowiada o duszy żelazka i pierwszej pralce
elektrycznej firmy Miele oraz o dziwacznych urządzeniach do prania typu sztukacz.

 

Kolonialka Dziadusia Ażurowego 
Sklep kolonialny nazwę swą zaczerpnął z książki „Most Królowej Jadwigi”. Mały Jerzuś opowiada w niej, jak to chodził do dziadków i wyjadał im słodkości. Jest też wzmianka o skandalicznym wykradaniu likieru z cukierków! W naszej kolonialce znalazło się miejsce na przysłowiowe „szwarc, mydło i powidło”. Prezentujemy unikatowe eksponaty jak użytkowany w latach 30’ XX wieku strój kąpielowy czy kosmetyki i detergenty z tego okresu.

 

Kto ma pralkę Franię, ten ma czas na całowanie 
Wielkim zainteresowaniem cieszy się nasza ekspozycja jak żywo wyjęta z okresu PRL-u. Historie o kartkach na mydło oraz anegdoty o zdobywaniu wianków papieru toaletowego stanowią punkt
zaczepienia do zrozumienia trudów życia w okresie komuny. Mało kto wie, że proszek IXI powstał za sprawą szpiegostwa gospodarczego, ale za to wszyscy dorośli pamiętają, że pralka Frania mogła służyć wielu innym celom poza praniem!

 

Kolekcja Mydeł PRL i drogeria
Przez 7 lat zdobyliśmy potężną kolekcję mydeł z ostatnich 100 lat. W szklanej gablocie przy naszej drogerii wystawiliśmy tylko część z nich, a z prawie każdym wiąże się ciekawa historia. Słynne
„FOR YOU” grało w filmie „Kingsajz”, a z kolei Jacek i Agatka było marzeniem maluchów w latach 60’ XX wieku. W drogerii mężczyźni wzdychają do czasów, gdy Przemysławkę się używało i zażywało, a kobiety wspominają Panią Walewską, pytając, czy jest jeszcze w sprzedaży. Tu znajdziemy Brutala, Pollenę i krem Nivea oraz wiele proszków i detergentów, używanych niegdyś w naszych domach. Sklepik uzupełnia kolekcja prawie 20 różnych pralek okresu komuny. Warto nadmienić, że niektóre z nich nigdy nie były używane, mimo iż mają przeszło 30 lat.

 

 

Bydgoski fyrtel. Sala warsztatowa 
Wchodząc na salę warsztatową przenosimy się na podwórko jednej z Bydgoskich kamienic, do lat 20’ XX wieku. Gwar i hałas, napisy na ścianach w gwarze bydgoskiej spisane przez lokalnych
luntrusów. Magiel ciotki Hejtki to kolejna inspiracja z książki Jerzego Sulimy – Kamińskiego „Most Królowej Jadwigi”. Nie brak tu wychodka, mioteł i innych utensyliów, które przenoszą nas w odległe czasy.

 

Wystawa amerykańska 
Najnowszą częścią ekspozycji jest gablota poświęcona amerykańskim mydłom hotelowym. Kolekcja ponad 100 mydełek, zbierana była przez ponad 35 lat przez amerykańskiego biznesmena. Historia jest o tyle ciekawa, że pan Lee szukając miejsca, które wyeksponuje jego kolekcję, zdecydował je wysłać na drugi koniec świata!

 

czytaj więcej…

Autor: Muzeum Mydła i Historii Brudu