W kopalni Guido, na odwiedzającego czekają trzy poziomy zwiedzania. Pod ziemią można się znaleźć dzięki autentycznej szoli, takiej samej, jaką używają górnicy na czynnych kopalniach. W pierwszej kolejności odwiedza się najstarsze dostępne rejony Kopalni Guido na poziomie 170 m. Przewodnik opowie o trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale także okresie najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie. Największymi atrakcjami na poziomie 320 m są pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Tutaj turysta przekona się jak wygląda ciężka praca górnika, w jakich warunkach wydobywa się węgiel oraz co matka natura potrafi zrobić z kopalnianym chodnikiem, który nie jest zabezpieczony obudową górniczą. Część trasy pokonuje się elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! Zwiedzanie Kopalni Guido kończy się w najgłębiej położonym pubie w Europie! W Hali Pomp można  wypić filiżankę kawy, zakupić pamiątki i spróbować śląskiej kuchni.

Przenosimy szkołę w podziemia kopalni!

Lekcja przyrody, historii, geografii, chemii oraz wielu innych przedmiotów, która odbywa się w oryginalnych górniczych wyrobiskach? Wiedza nabywana przy okazji wyśmienitej zabawy? Ciekawostki, które zainteresują nawet najmłodszych odkrywców? To wszystko i wiele więcej oferuje Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu – największy w Europie kompleks dziedzictwa przemysłowego.

Zapraszamy do Sztolni Królowa Luiza. Tu czeka na Was solidna dawka wiedzy, ale przede wszystkim świetna zabawa. Podczas wyjątkowej, podziemnej lekcji młodzi ludzie dowiedzą się m.in. czym jest kultura śląska, kim jest hajer, jak powstaje węgiel, jakimi sposobami wytyczano pod ziemią kierunki świata. Mogą wziąć też udział np. w zajęciach z ratownictwa czy wcielić się w rolę górników i wydobyć własną bryłkę węgla… Multidyscyplinarne zajęcia w Sztolni nie pozwolą nawet na chwilę nudy! Będą za to niezapomnianą przygodą, która zachwyci i zainspiruje młodych ludzi do dalszego poznawania świata.

Oferta edukacyjna odpowiada wymogom podstawy programowej nauczania na każdym szczeblu edukacji – od przedszkoli, przez szkoły podstawowe, na ponadpodstawowych kończąc. Dodatkowo została przygotowana w oparciu o wyjątkową infrastrukturę podziemnych korytarzy górniczych i dwóch plenerowych parków tematycznych: Parku 12C i Parku Techniki Wojskowej.

Potrzebujesz oferty szytej na miarę? Zapraszamy do kontaktu – z przyjemnością przygotujemy plan wycieczki, dostosowany do indywidualnych potrzeb grupy.

Podziemna przygoda

NASZA OFERTA EDUKACYJNA TO:

* BOGACTWO I RÓŻNORODNOŚĆ – oferujemy różnorodne scenariusze zajęć, dostosowane do wieku uczniów i ich zainteresowań: poszukiwanie Skarbnika, poznawanie skał budujących wnętrze ziemi, a może udział w symulowanej akcji ratowniczej? Gwarantujemy – każde zajęcia to nie tylko solidna dawka wiedzy, ale przede wszystkim niezapomniane emocje i niesamowite atrakcje.

* PEDAGOGIKA PRZEŻYĆ – stawiamy na naukę przez przeżywanie, doświadczanie. W trakcie naszych podziemnych lekcji uczniowie sprawdzają, weryfikują, działają, współpracują, próbują… a wiedza sama zostaje w głowie.

* AUTENTYZM I NOWOCZESNOŚĆ – zajęcia odbywają się w oryginalnych przestrzeniach poprzemysłowych (nagrodzonych tytułem Pomnika Historii), którymi zachwyciła się cała Europa. Niezapomniane, ogromne maszyny górnicze w ruchu, historyczne wyrobiska, XIX wieczny podziemny port przeładunkowy czy chodnik wykuty w całości w węglu. Sztolnia Królowa Luiza to unikatowe miejsce, łączące autentyzm z najnowocześniejszymi rozwiązaniami multimedialnymi.

* DOŚWIADCZENIE I DOSKONAŁA OPIEKA – każdą grupę traktujemy indywidualnie, odpowiadając ich potrzebom czy oczekiwaniom. Zaufaj naszym doświadczonym przewodnikom oraz animatorom i odkryj kopalnię wiedzy i atrakcji.

TYLKO U NAS: BAJTEL SZYCHTA!! JEDYNA TAKA ATRAKCJA W POLSCE!!

Bajtel Szychta to wyjątkowy event w formie zabawy, dzięki któremu dzieci mogą wcielić się w rolę górnika i na własnej skórze odczuć trudy pracy pod ziemią! Mali podopieczni otrzymują oryginalny, sztygarski strój roboczy i ekwipunek w postaci kasku z lampą górniczą. W trakcie zajęć poznają realia pracy w kopalni, wykonują różnorodne zadania, takie jak urabianie węgla kilofem, ładowanie i transport drewnianą taczką, cięcie drewna, a także biorą udział w akcji ratowniczej. Bajtel Szychta to doskonały sposób na integrację grupy, wspólne spędzanie czasu, naukę  komunikacji i współpracy w grupie. Oferta dla klas I-VI szkoły podstawowej.

Zapraszamy do kontaktu – udzielimy wszystkich niezbędnych informacji i zaproponujemy optymalną ofertę, dedykowaną Waszej grupie!

Rezerwacja i informacja turystyczna: tel.: +48 32 271 40 77 wew. 7005 lub 538 899 220

Szczegółowe informacje na temat oferty edukacyjnej i kontakt w sprawie współpracy: edukacja@muzeumgornictwa.pl

Autor: Muzeum Górnictwa Węglowego – Kopalnia Guido