iTeatr TVP to możliwość uczestniczenia w wyjątkowych spektaklach teatralnych w najmniejszych nawet miejscowościach w Polsce.

Czym jest iTeatr dla szkół?
iTeatr dla Szkół to autorski projekt, który Telewizja Polska S.A. realizuje od 2012 roku, a którego widownia w maju 2015 roku przekroczyła pierwszy milion. Projekt oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. Odbiorcami comiesięcznych transmisji teatralnych na żywo, realizowanych przy wsparciu każdego z 16 ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, są uczniowie szkół i placówek oświatowych różnego szczebla, oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych (ze wsi i małych miasteczek) bez łatwego dostępu do oferty wydarzeń teatralnych. W ramach projektu iTeatr spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Udział wszystkich szkół w projekcie jest przy tym całkowicie bezpłatny.

 

  • Staś i zła noga – Opowieść o kilkunastoletnim chłopcu z niepełnosprawnością, którego samotnie wychowuje mama. Kobieta walczy z systemem, jej syn trenuje zdolności telepatyczne, a zła noga marzy, by zostać kosmonautką.

 

  • Baśń o trzech konikach- Inspirowana motywami ludowymi baśń, która przypomina, jak ważne jest to, by być sobą oraz że dobro, które ofiarowujemy, zawsze do nas wróci.

 

  • Ile żab waży księżyc- Król jest narcyzem, który niechętnie myśli o innych. Gdy poznaje Chłopca, młody wydaje mu się kulą u nogi. Chłopiec chce poznawać otaczający świat. Ciągle dopytuje się o wszystko, zadając pytania dla dorosłego zupełnie bezzasadne. Król zastanawia się, jak go się pozbyć. Znajomość ta zmieni jednak egoistycznego monarchę.

 

  • Pchła Szachrajka-Rymowana bajka o złośliwej, lecz jednocześnie inteligentnej i słodkiej pchle, uwielbiającej robić psikusy to klasyka literatury dziecięcej. Wielki tupet i jeszcze większy spryt oraz wdzięk pozwalały jej – do czasu wychodzić obronną ręka z opresji, które sama wywoływała. Gdy wreszcie wyrokiem sądu została skazana za swoje psoty i gałgaństwa, ze łzami w oczach obiecała poprawę, przeszła głęboką przemianę i odtąd była tak uczciwa, jak to tylko w bajkach bywa.

 

  • Bajki robotów- Spektakl Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, pokazany na żywo w ramach iTeatru. Opowieść o robotach, obiektach kinetycznych, maszynach oraz chmurach nicości i cukrowej wacie. A wszystko to w oparciu o wyobraźnię Stanisława Lema, który stworzył niezwykłą mapę podróży Klapaucjusza i Trurla.

 

  • Krawiec Niteczka- Historia krawca z miasteczka Tajdarajda, pełna przygód i niebezpieczeństw. Adaptacja książki Kornela Makuszyńskiego przygotowana przez Teatr Lalka w Warszawie.

 

  • Krzyżacy- To pierwsza adaptacja powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego. Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy wreszcie ekscytowały się opisami największego prawdopodobnie triumfu polskiego oręża – bitwy pod Grunwaldem. Dzieło Sienkiewicza to świetnie opowiedziana historia, która może wciągnąć, rozśmieszyć i wzruszyć zarówno młodszych, jak i dojrzałych widzów. Teatr lalkowy pozwala na interesujące i pełne jej przedstawienie – z wielością miejsc akcji, osób, z polowaniami na niedźwiedzia i tura czy wreszcie z wielką, finałową bitwą pod Grunwaldem.

 

Grupa docelowa
Szkoła Podstawowa klasy 4-8,
LO
Podmiot Miejski Teatr Miniatura

Podmiot pozyskujący materiał od partnerów Gdańska Organizacja Turystyczna