Międzynarodowy Festiwal Światła “Bella Skyway Festival” – cykliczne widowisko, odbywające się od 2009 roku w sierpniu w Toruniu.

Idea festiwalu

Toruński festiwal światła to wzbogacenie krajobrazu kulturalnego Torunia o kolejne wydarzenie o europejskim charakterze. Niecodzienne, unikatowe, zmieniające rzeczywistość, tchnące nowe życie w stare mury miasta.

Festiwal organizowany jest w Toruniu nieprzerwanie od 2009 roku, jego początki wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Program wydarzenia opiera się na trzech filarach:

Nauka – sposób realizacji i projekcje festiwalu nawiązują do astronomii i innych nauk ścisłych. Sposób przekazu jest niecodzienny, przystępny, co zachęca i inspiruje do dalszych poszukiwań. Oprócz przyjemności dla zmysłów, uczestnicy wynoszą z festiwalu coś, co pozostaje w pamięci na dłużej.
Sztuka – element będący dźwignią festiwalu. Sztuka audiowizualna, performance, innowacja w kulturze, sztuka elektryzująca, ciekawa, niespotykana, wpisana w przestrzeń miejską, dostępna na wyciągnięcie ręki. Sztuka jest istotną częścią tradycji miasta, które ma być żyznym gruntem dla rozwoju nowych idei, przestrzenią ekspresji dla artystów.
Ludzie – „kultura dla wszystkich” – to hasło przyświeca festiwalowi od początku. Skyway Festival to wydarzenie dla wszystkich pokoleń. By zacząć obcować z kulturą, wystarczą chęć i gotowość wyjścia z domu – ten komfort daje niekomercyjny charakter wydarzenia. Ważnym aspektem wydarzenia jest możliwość zaangażowania się w towarzyszące akcje specjalne.
Sztuka i nauka oraz silny wymiar społeczny to aspekty, które od zawsze przenikały się i uzupełniały w Toruniu. Dzięki temu ma on niezwykły charakter – jest bogaty w idee i wartości humanizmu. Toruński festiwal światła to odzwierciedlenie duszy Torunia.

Zapraszamy do zapoznania się z poprzednimi edycjami festiwalu, co w dużej mierze przybliży ideę wydarzenia.

 

Wielkie Święto Księżniczek Disneya | mapping na 12. Bella Skyway Festival

Zobacz relację z festiwalu , który odbył sie w dniach 17-21 sierpnia 2021 roku w toruniu:

więcej filmów…

 

Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie. Festiwal był największym świetlnym wydarzeniem lata 2020 roku! Od 19 do 22 sierpnia 2020 roku widzowie z całej Polski mogli obejrzeć kilkanaście świetlnych instalacji, w zupełnie nowej i niecodziennej przestrzeni toruńskiego Lotniska EPTO Toruń.
Przez 4 dni festiwal odwiedziło niemal 5.000 samochodów, a ponad 100.000 widzów obejrzało go podczas relacji live na kanale National Geographic Polska.

2020/08/20 Torun
SKYWAY DRIVE w Toruniu.
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

2020/08/20 Torun
SKYWAY DRIVE w Toruniu.
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

 

czytaj więcej…

 

Autor: Bella Skyway Festival