Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Maryi Panny w Płocku, konsekrowana w 1144 roku przez biskupa Aleksandra z Malonne , odbudowana w XVI wieku, należy do najstarszych budowli sakralnych w Polsce. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków miasta, kryjący w swym wnętrzu m.in. : Kaplicę Królewską z sarkofagiem, gdzie spoczywają dwaj władcy Polski – Władysław Herman i jego syn Bolesław Krzywousty, renesansowe i wczesnobarokowe nagrobki, ołtarze i epitafia z XVI i XVII w., polichromie autorstwa Władysława Drapiewskiego.
W kruchcie katedry od 1981 roku można oglądać kopię słynnych XII- wiecznych Drzwi Płockich, których oryginał znajduje się w Nowogrodzie Wielkim w Rosji. Kaplica królewska otwarta jest dla zwiedzających a program światło- dźwięk okrywa przed zwiedzającymi ciekawe fakty dotyczącego tego miejsca.
20 kwietnia 2018 roku Prezydent RP wpisał na listę polskich Pomników Historii przestrzeń Wzgórza Tumskiego wraz z Katedrą i zespołem dawnego opactwa benedyktyńskiego oraz reliktami zamku książąt – obecnie budynkiem muzeum Diecezjalnego.
WIRTUALNE ZWIEDZANIE: