Poznaj historię Zamku w Mosznej
Moszna położona jest na szlaku komunikacyjnym łączącym Prudnik z Krapkowicami. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od nazwiska Moschin, rodziny przybyłej do parafii Łącznik w XIV wieku.
Jak głosi legenda, Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. W roku 1679 właścicielami Mosznej była rodzina von Skall. W 1723 roku po śmierci właścicielki Ursuli Marii von Skall, Moszna przeszła w ręce jej kuzyna nadmarszałka dworu Fryderyka Wielkiego – Georga Wilhelma von Reisewitz.
Z tego okresu pochodzi pałac – środkowa część dzisiejszego zamku. W roku 1771 rodzina von Reisewitz straciła Moszną, a majątek został zakupiony na licytacji przez Heinricha Leopolda von Seherr-Thossa, którego rodzina posiadała również na własność zamek i majątek w niedalekiej Dobrej. W 1853 roku Karl Gotthard Seherr-Thoss sprzedał Mosznę Heinrichowi von Erdmannsdorfowi, który zbył ją w 1866 roku Hubertowi von Tiele-Winckler z Miechowic.
Jego syn Franz Hubert był pomysłodawcą i budowniczym zamku, wzniesionego po tym, jak w 1896 roku częściowo spłonął barokowy pałac. Dziadek Franza Huberta, Franz Winckler pracował jako górnik w kopalni w Miechowicach. Po śmierci żony i właściciela kopalni ożenił się z bogatą wdową po nim – Marią Aresin. W 1840 roku król pruski nadał mu tytuł szlachecki. Dziedziczką fortuny była jego córka Valeska, która w 1854 roku wyszła za mąż za Huberta von Tiele i to on zakupił w 1866 roku Mosznę. Po małżeństwie używają połączonego nazwiska – Tiele-Winckler. Hubert zmarł w 1893 r., a majątek po nim przypadł, zgodnie z zasadą majoratu, najstarszemu synowi – był nim wspomniany Franz-Hubert.
W 1895 wszedł w szeregi arystokracji dzięki tytułowi hrabiowskiemu, nadanemu mu przez cesarza Wilhelma. W rok później, po pożarze, odbudował on i rozbudował swoją siedzibę. W 1904 a później 1911 i 1912 hrabiego odwiedził władca Niemiec, przybywając na polowanie i to dla niego wybudowano, w latach 1911 – 1913 skrzydło zachodnie. Syn Franza-Hubert, Claus-Peter w okresie międzywojennym przehulał część fortuny przodków. Umierając bezdzietny, usynowił swojego kuzyna, którego syn miał dziedziczyć majątek i tytuł hrabiowski. Jego rodzina mieszkała do końca wojny w zamku Moszna uchodząc do Niemiec przed nadchodzącą armią czerwoną. Po wojnie losy zamku układały się różnie – od 1972 roku funkcjonuje jako szpital leczenia nerwic. Moszna – Zamek, zgodnie z fantazją Franza-Huberta, ma 365 pomieszczeń i 99 wież z których słynie. Niespotykana architektura zamku przyciąga rokrocznie rzesze turystów.
Atrakcje okolicy
Pomiędzy Górami Opawskimi, a Borami Niemodlińskimi znajduje się region pełen wspaniałych miejsc i zabytków. Zamek w Mosznej położony na terenie zabytkowego parku otoczonymi łąkami, polami i lasami stanowi doskonały tego przykład. Poszukiwacze ciszy, oraz miłośnicy romantycznych krajobrazów i kontaktu z naturą, znajdą tutaj swój podróżniczy azyl.
Dzięki dobremu położeniu i naszej bogatej ofercie noclegowej możesz pozostać w regionie na dłużej, aby móc poznać wszystkie tajemnice okolicy!
Zapraszamy!
Stadnina Koni Moszna (50 metrów od Zamku)
Ośrodek hodowli koni sportowych oraz ośrodek sportowy i turystyczny, mieszczący się w zabytkowych budynkach, stajniach i oficynach obok Zamku w Mosznej.
Adres: Moszna, ul. Wiejska 30, 47-370 Zielina | www.moszna.pl
Fabryka Robotów – muzeum (700 metrów od Zamku)
Jedyne miejsce w Polsce gdzie budowane są ogromne stalowe roboty inspirowane filmami sci-fi.
Adres: Zamkowa 2, 47-370 Moszna | www.fabrykarobotow.com.pl
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Łączniku (5 km od Zamku)
Zabytkowy kościół barokowy wzniesiono w 1723 roku z okazałymi freskami z drugiej połowy XVIII wieku. Istnieje kult św. Walentego, którego obraz z XVII w. czczony jest w kościele parafialnym. Najstarsze wpisy w księdze parafialnej pochodzą z początków drugiej połowy XVIII wieku. W księgach znaleziono wzmiankę o rodzinie Moschin, która przybyła do parafii Łącznik w XIV wieku. Nazwisko rodziny związane jest z historią wsi Moszna.
Adres: Świętego Walentego 24, 48-220 Łącznik | www.parafia-lacznik.pl
Bory Niemodlińskie (Rezerwaty: Jeleni Dwór, Jaśkowice i Złote Bagna) (10 km od Zamku)
Największy kompleks leśny w zachodniej części górnej Odry obejmujący powierzchnię 480 km² cennych przyrodniczo lasów będących pozostałością niegdysiejszej Przesieki Śląskiej.
Miasto Biała (zamek, kościół, rynek, mury obronne i cmentarz Żydowski) (11 km od Zamku)
Gród kasztelański w Białej istniał już we wczesnym średniowieczu. Przebudowany dwukrotnie: w XVII wieku (ok. 1640 r.) przez Proszkowskich oraz w XIX wieku.
Adres: 48-210 Biała | www.biala.gmina.pl/236/zabytki.html
Miasto Krapkowice (Zamek, mury i baszta) (16 km od Zamku)
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XIII wieku. Do dziś zachował się fragment murów obronnych pochodzących z poł. XIV–XVI wieku oraz zamek (dziś szkoła), wzmiankowany po raz pierwszy w 1532 r.
Adres: 47-300 Krapkowice | www.krapkowice.pl/
Miasto Głogówek (Zamek Oppersdorffów, rynek, ratusz i kościół) (16 km od Zamku)
Na zamku w Głogówku, w czasie najazdu Szwedów na Polskę, przebywał ówczesny król Jan Kazimierz wraz z małżonką Marią Ludwiką. W tym czasie zamek gościł też inne ważne osobistości: hetmana Stefana Czarneckiego, Jana Andrzeja Morsztyna, a także Jakuba Sobieskiego, ojca przyszłego króla.
Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku (20 km od Zamku)
Muzeum zawierające zbiory z dziedziny archeologii, etnografii i historii południowej części obecnego województwa opolskiego.
Adres: Bolesława Chrobrego 5, 48-200 Prudnik | www.muzeumprudnik.pl
Sanktuarium św. Józefa w Prudniku Lesie (22 km od Zamku)
Zabytkowy zespół klasztorny wraz z kościołem pod wezwaniem św. Józefa. Klasztorny kościół w 1996 został podniesiony do godności sanktuarium w związku z internowaniem w klasztorze kardynała, prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1954–1955.
Adres: Józefa Poniatowskiego 5, 48-200 Prudnik | www.prudnik.franciszkanie.com
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych (23 km od Zamku)
Muzeum założone w 1964 w Łambinowicach (niem. Lamsdorf) w celu dokumentowania i badania losów jeńców wojennych w czasie II wojny światowej
Adres: Muzeum posiada dwie siedziby tj. ul. Minorytów 3, 45-017 Opole (adres korespondencyjny) oraz ul. Muzealna 4, 48-316 Łambinowice | www.cmjw.pl
Wieża widokowa na Koziej Górze (23 km od Zamku)
Z najwyższego tarasu widokowego rozciąga się widok na Góry Opawskie, miasto Prudnik a przy dobrej widoczności na Górę św. Anny.
Adres: Poniatowskiego, 48-200 Prudnik
Zamek w Rogowie Opolskim (23 km od Zamku)
Renesansowy zamek zbudowany w XVI wieku przez ród Rogoyskich.
Adres: Parkowa 38, 47-300 Rogów Opolski | www.wbp.opole.pl/placowki/zamek-rogow-opolski
Sanktuarium Św. Jacka w Kamieniu Śląskim – Pałac (29 km od Zamku)
W Kamieniu Śląskim urodził się w XII wieku Św. Jacek Odrowąż, od wieków żywy jest kult tegoż Świętego. Szczególna pamięć o nim wiąże się z zamkiem i rodami nim władającymi. Toteż przez wieki w pałacu upiększana była kaplica Św. Jacka.
Adres: Parkowa 1a 47-325 Kamień Śląski | www.kamien.biz
Zamek Książąt Niemodlińskich w Niemodlinie (31 km od Zamku)
Późnorenesansowa budowla z elementami barokowymi oraz gotyckimi reliktami, znajdująca się w Niemodlinie, rezydencja książąt opolskich, niemodlińskich i strzeleckich.
Adres: Rynek 55, 49-100 Niemodlin | www.niemodlinzamek.pl
Arboretum w Lipnie (32 km od Zamku)
Park dendrologiczny w Lipnie koło Niemodlina, najstarsze arboretum w Polsce.
Adres: Lipno, 49-100
Miasto Opole – ZOO, Rynek, Filharmonia, Wieża Piastowska, Centrum Polskiej Piosenki, Aleja Gwiazd, Zamek Górny (33 km od Zamku)
Jedno z najstarszych miast w Polsce, lokowane na prawie magdeburskim przed 1217 przez Kazimierza I opolskiego, prawnuka Bolesława III Krzywoustego. W czasach średniowiecza i renesansu Opole było centrem handlu dzięki jego położeniu na kilku szlakach handlowych. Miasto było stolicą księstwa opolsko-raciborskiego.
Adres: Rynek 23, 45-015 Opole (Miejska Miejska Informacja Turystyczna) | www.opole.pl/dla-turysty
Muzeum Wsi Opolskiej (34 km od Zamku)
Bierkowicki skansen to historia opolskiej wsi z okresu XVIII-XX wieku. Na ogromnym, zadrzewionym i zielonym terenie można zobaczyć kompletnie zrekonstruowane zagrody z drewnianymi, urządzonymi zgodnie z kanonami sprzed wieków chatami, do których każdy może wejść.
Adres: Wrocławska 174, 45-835 Opole | www.muzeumwsiopolskiej.pl
Góra Świętej Anny (36 km od Zamku)
Wzniesienie o wysokości 408 m n.p.m. 27 milionów lat temu znajdował się tutaj wulkan. Obecnie jest to miejsce kultu religijnego. Góra Świętej Anny jest również miejscem walk w czasie Powstań Śląskich, kiedy to Polacy walczyli z Niemcami o włączenie tych terenów do swojego państwa.
Adres: Góra Świętej Anny, 47-154
Sanktuarium św. Anny, Grota Lurdzka, Rajski Plac i Kalwaria
Sanktuarium jest najsłynniejszym miejscem pielgrzymkowym na Opolszczyźnie, znane od wieków z kultu Św. Anny Samotrzeciej, której gotycka figurka i relikwie przechowywane są w bazylice. Przed głównym wejściem do bazyliki znajduje się Rajski Plac o powierzchni prawie 700 metrów kwadratowych. Obok sanktuarium wzniesiona została grota z wapiennych głazów w latach 1912-1914 wg projektu Wilhelma Bauma na wzór groty w Lourdes. Góra Św. Anny słynnie również z kalwarii, czyli malowniczo rozsianych po okolicy kapliczek imitujących miejsca Męki Chrystusa w Ziemi Świętej.
Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny
Pięć ścieżek edukacyjno-przyrodniczych pozwalających na poznanie wszystkich walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych Góry Świętej Anny.
www.zopk.pl/pl/pk-gora-sw-anny/aktualnosci
Geopark Krajowy Góra Św. Anny
Geologiczny rezerwat przyrody „Góra Świętej Anny” został utworzony na terenie dawnego kamieniołomu bazaltu. Geopark mieści się w całości na terenie parku krajobrazowego i zajmuje ponad połowę jego powierzchni. Na jego terenie zaprojektowana została ścieżka geologiczno-dydaktyczna o długości 10 kilometrów.
Pomnik Czynu Powstańczego oraz Amfiteatr Skalny na Górze św. Anny
Pomnik wybudowany w 1955 r. jest głównym miejscem uroczystości poświęconych pamięci poległych w powstaniach śląskich. Amfiteatr powstał w 1938 roku na miejscu dawnego kamieniołomu i mógłby pomieścić nawet 300 tys. widzów, co czyni z tego obiektu jeden z największych amfiteatrów w Europie.
Twierdza Nysa (38 km od Zamku)
Jeden z najlepiej zachowanych na Śląsku systemów fortyfikacji.
Adres: Orląt Lwowskich 36, 48-300 Nysa | www.twierdzanysa.com
Góry Opawskie z Biskupią Kopą (40 km od Zamku)
Biskupia Kopa jest najwyższym szczytem w polskiej części Gór Opawskich oraz najwyższym wzniesieniem województwa opolskiego. Na górę prowadzi kilka szlaków turystycznych i rowerowych.
Plaża przy Centrum Rekreacyjnym Zielona Zatoka (4 km od Zamku)
Adres: Zielonej Zatoki 1, 48-220 Łącznik
Autor: Zamek Moszna