Impreza o charakterze średniowiecznym, odnosząca się do wydarzeń w historii Polski, przyciąga co roku dziesiątki turystów z kraju i z zagranicy. Zamierzeniem organizatorów jest aby nowa impreza – MAGIC MALBORK była dużym show pokazywanym w plenerze. Dobrym przykładem jest nowa forma, wymyślona zaledwie w 1984 roku, która łączy cyrk z teatrem i baletem, znana jako Cirque du Soleil – Cyrk Słońca. Turyści uczestniczący w Magic Malbork mają możliwość skorzystania z rozbudowanej infrastruktury turystycznej i około turystycznej w Malborku. Do dyspozycji gości jest kilka hoteli ( ***, **, *) gwiazdkowych, liczne pensjonaty i pokoje gościnne. Do należytej organizacji imprezy i zapewnienia bardzo dobrych warunków oglądania wieczornego pokazu miasto przygotowało w ramach projektu wspólnego z Muzeum Zamkowym – trybuny na wałach von Plauena, na których odbywa się wieczorne show.

Podczas wydarzeń Magic Malbork okazje do zaprezentowania swoich niezliczonych talentów mają różnorodni artyści, prezentujący  teatr, taniec i wiele innych dziedzin sztuki .

Podczas Magic Malbork Show  występują między innymi :

Grupa bębniarzy Cocodjembe

dali się już poznać „magicowej” publiczności w niejednej odsłonie –

 

 

Luiza Romanowska

Tancerka flamenco, instruktorka tańca w Trójmieście, założycielka Szkoły Tańca Flamenco Anda Lu w Gdańsku, której celem jest szerzenie tańca, muzyki i kultury flamenco. Od wielu lat regularnie wyjeżdża do Andaluzji, gdzie poznaje taniec flamenco „u źródła” w najlepszych hiszpańskich szkołach tańca. Założycielka grup tanecznych „Toma Que Toma” oraz Zespołu Tańca Flamenco Uniwersytetu Gdańskiego „Los Mariscos”. Luiza Romanowska i jej grupa prezentują na scenie wyjątkowość i bogactwo kultury flamenco, niesamowitą ekspresję, będącą wyrazem  autentycznych emocji tancerzy. W swój taniec wkładają całe serce, przykładając dużą wagę do wyrazu artystycznego i emocji. We flamenco poszukują tego co pierwotne, czyste i dzikie, co stanowi istotę flamenco.

 

Flycube

Akrobaci z Flycube wzięli udział we wcześniejszych edycjach Magic Malbork,  prezentując swoje wyjątkowe umiejętności podczas nocnych widowisk.Mogliśmy poznać ich w programie ulicznych animacji oraz w czasie wieczornego widowiska w dwuosobowych układach akrobatycznych. Atrakcją nocnego show był także układ SILKS, czyli taniec na szarfach podwieszonych pod sufitem, oraz charakterystyczny płonący sześcian – „cube”, który stał się jednym ze znaków rozpoznawczych grupy.

 

 

Glinoludy z Bolesławca

Bolesławiec to miejsce nierozerwalnie kojarzące się z ceramiką. Tu powstała Gliniada – Parada z Miłości do Gliny – symbol związku regionu z przemysłem ceramicznym, umiłowania do tradycji ceramicznej a przede wszystkim zjednoczenia wszystkich pod hasłem „wszyscy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny”. Na pomysł stworzenia Glinoludów wpadł Bogdan Nowak – urodzony w Bolesławcu artysta, aktor, mim, przez wiele lat mieszkający w Paryżu asystent i przyjaciel nieodżałowanego Marcela Marceau. Po zakończeniu kariery aktorskiej powrócił on do Bolesławca, aby swoje życie związać z rodzinnym miastem. Od 2007 roku Glinoludy brały udział w festiwalach, imprezach o dużym zasięgu w Polsce i na świecie. To trakże uczestnicy wielu programów telewizyjnych. Glinoludy są także zapraszane do udziału w przedsięwzięciach artystycznych, teledyskach czy warsztatach. Gliniada cały czas rozwija się i ewoluuje. Dziś organizatorzy Gliniady mają swój specjalistyczny sprzęt (widowiskowe rowery, stroje dla siebie i osób chętnych do umalowania się podczas eventów a nawet sprężarki pozwalające szybciej malować większą ilość Glinoludów).

 

 

Gooral

Producent, generator dźwięków i prekursor łączenia electro, dubstep i dnb z góralszczyzną. Wielkim wpływem na twórczość Goorala było miejsce, z którego pochodzi – Bielsko-Biała.
Popularność zaczął zdobywać po założeniu Psio Crew, za które dostał m.in najlepszy debiut od Piotra Metza i Machiny, grając na Sziget, Colours of Ostrava, czy w Porgy and Bess.
Potem zrobił Etno Elektro. Jego muzyką reklamował się Heineken Opener i Coke Festival, na których to festiwalach grał równocześnie z Prince i Keny Westem zapełniając koncerty kilkutysięcznym tłumem. Później Jurek Owsiak zaproponował bielszczaninowi współpracę z Mazowszem i Woodstock drugi raz oszalał. Dlatego można zobaczyć artystę na jednym z najpopularniejszych filmów na YouTube z tego festiwalu.

 

 

 

Światło na budynkach, magiczne mandale

Obok barwnie rozświetlonych budynków w centrum miasta, co stało się już podczas Magic Malbork tradycją, zobaczymy w tym roku też nową, wyjątkową instalację. Tym bardziej wyjątkową, że wykonaną własnoręcznie na 10. edycję tej miejskiej imprezy przez mieszkańców Malborka. Fluorescencyjne malowidła nawiązujące do stylu mandali sprawią, że Malbork stanie się w tym roku jeszcze bardziej magiczny…

 

 

Kapela Timingeriu

Rodzinny zespół powstały z potrzeby doświadczania muzyki jako sytuacji w konkretnym miejscu, czasie i kontekście. Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę spotkania i zabawy. Zespół odnajduje się w niemal każdej sytuacji:  na dużych scenach plenerowych,  scenach kameralnych, a także w ramach spektakli teatralnych i cyrkowych, kabaretów i innych nietypowych wydarzeń kulturalnych. Kapela Timingeriu to wszechstronni artyści związani zarówno ze sceną muzyki alternatywnej (Małe Instrumenty, Sutari, Rajzefiber, Joint Devision, Ślina), jazzowej (Rybicki/Kozera, EABS, Sundogs) jak i z teatrem ( Teatr Gardzienice, Teatr Pieśń Kozła).

W marcu 2015 roku ukazała się płyta pt. Radio Rom, będąca zapisem koncertu we wrocławskim Radiu Ram. 6 lipca 2018 będzie miała miejsce premiera pierwszego studyjnego albumu Kapeli Timingeriu pod tytułem „Gadzie i Goje”.

 

 

 

 

 

Klezmafour

Podbili serca publiczności Magic Malbork w 2016. Ich zapał i energia na scenie nie mają sobie równych – to istny żywioł! Klezmafour to zespół rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą i właśnie z klezmerskiej tradycji tego regionu czerpie swoje inspiracje. Podchodzi do nich jednak w sposób zupełnie nowatorski, z punk rockową wręcz energią i bałkańskim szaleństwem.

Zespół jest laureatem dwóch nagród niezwykle prestiżowego International Jewish Music Festival 2010 w Amsterdamie. Wygrana zaowocowała świetnie przyjętą trasą po USA i Kanadzie, gdzie występowali przed kilkutysięczną publicznością u boku takich sław jak Balkan Beat Box, jak również licznymi festiwalami za granicą.

Materiał zawarty na debiutanckiej płycie „5th Element” (premiera 5.11.2011) w założeniu miał oddawać żywiołowość koncertu, dlatego też został zarejestrowany podczas wspólnego grania w przeciągu niespełna jednego dnia w studio. Starannie wykształceni muzycy nie boją się eksperymentów stąd w utworach można usłyszeć tak egzotyczne instrumenty jak darabuka, futujara czy skrecze w wykonaniu Dubbista z zespołu Vavamuffin. Mimo klasycznego instrumentarium (klarnet, skrzypce, akordeon, kontrabas, perkusja) atmosfera podczas koncertów Klezmafour wielokrotnie przypomina bardziej tą znaną z koncertów muzyki rockowej czy hip-hopowej, równocześnie doskonale sprawdzając się w filharmoniach (koncert w Filharmonii Narodowej, 12.04.2012). Nie ma znaczenia czy to Stambuł, Nowy Jork czy Białowieża, nieważne w jakim wieku jest publiczność prędzej czy później każdy daje się porwać żywiołowi bijącemu ze sceny…

Cytując organizatorów Internationales Klezmer Festival Fürth (Niemcy), gdzie bilety na koncert zespołu wyprzedano ciągu zaledwie kilku dni:

„Muzyka zespołu Klezmafour jest głęboko zakorzeniona w żydowskim folklorze, jednak zawiera wiele oryginalnych, żywiołowych kompozycji. Ich ekscytujące koncerty są świetnym przykładem harmonijnego zgrania muzyków. Klezmafour to coś więcej niż tylko powiew świeżości w muzyce klezmerskiej, to istny huragan!”

 

 

 

 

 

Kraków Street Band 

espół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką słynnego miasta jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od czterech lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność.
W marcu 2018 roku Kraków Street Band – jako zwycięzca polskich eliminacji, reprezentował nasz kraj na European Blues Challenge 2018 w Norwegii. A to nie koniec wyróżnień! Poszczególni muzycy również zostali docenieni – Łukasz Wiśniewski uznany został za „Wokalistę Roku 2017”, a Tomek Kruk otrzymał tytuł „Gitarzysty Roku 2017” według czytelników czasopisma „Twój Blues”. Trudno się temu dziwić – Muzyka Kraków Street Band urzeka swobodą i pozytywną energią. Gdy w 2014 roku zbierali na debiutancką płytę poprzez kampanię crowdfundingową, w miesiąc zdobyli 170% planowanego budżetu. Dostali się do finału programu Must Be The Music, zdobywając doskonałe opinie jury na każdym kroku. Godnie reprezentowali Polskę największych zagranicznych festiwalach – m.in. Haizetara (Hiszpania), Sziget (Węgry), Ferrara Buskers Festival (Włochy). W corocznej ankiecie czasopisma „Twój Blues” Kraków Street Band uzyskał kolejno tytuły „Odkrycie Roku 2014” i „Zespół Roku 2015”. W 2015 roku wydali drugą, wyjątkową płytę – album poświęcony pamięci Jerzego Wójcika pierwszego polskiego artysty wykonującego muzykę bluegrassową. Kompozycje z repertuaru jego zespołu, „Little Ole Opry”, nagrane zostały wraz z Krystyną Święcicką – Wójcik i zaproszonymi gośćmi z krakowskiego muzycznego świata.

 

 

Teatr Los Fuegos

Teatr Ognia Los Fuegos powstał w 2005 roku w Krakowie. Grupa eksperymentuje nie tylko z żywym ogniem – z tej strony dała się już poznać podczas Magic Malbork 2015 – ale również ze światłem oraz nowym cyrkiem. W oryginalny sposób wykorzystuje potencjał światła, tańca, akrobatyki i żonglerki, tworząc jedyne w swoim rodzaju pokazy FIRESHOW, LIGHTSHOW, BODYPAINTING.

 

 

 

Nephilim

Nephilim to grupa kuglarska skupiająca młodych mieszkańców Malborka i okolic, zajmująca się tańcem z ogniem oraz pirotechniką sceniczną. Pomimo młodego wieku, członkowie Nephilim mogą się pochwalić już wieloma realizacjami podczas szeregu wydarzeń kulturalnych, w tym jednej z największych imprez rekonstrukcyjnych w Polsce – Oblężenie Malborka.

 

 

 

 

Electric Octopus

Efektowny performance dwóch postaci z pogranicza jawy i snu, przywodzący na myśl zwiewne stworzenia z morskich głębin. Utrzymany w kontrastowych odcieniach czerni i perły, zaczaruje widza ruchem, światłem oraz delikatnością wielkich, perłowych, świecących skrzydeł. Postacie pięknie się prezentują po zmroku, gdy zapalają się na nich tysiące czarodziejskich, efemerycznych światełek.

 

 

 

 

Roll4all
Szkółka rolkowa Roll4All to owoc wielu lat treningów i rozwijania rolkowej pasji. Podczas tegorocznej edycji Magic Malbork instruktorzy z Trójmiasta wraz ze swoimi zdolnymi uczniami pokażą swoje wyjątkowe umiejętności na rolkach – zapraszamy na pokaz karkołomnych ulicznych akrobacji!

 

 

 

Rowerowe Show – Jonasz Pakulski
Widowisko rowerowe łączące w sobie ogromne emocje, rozrywkę oraz edukację. Show nie jest zwyczajnym pokazem rowerowym, lecz w pełni profesjonalnym przedstawieniem artystycznym. Widzowie mogą podziwiać m.in. skoki na rowerze przez linę, skoki na monocyklu, przeróżne piruety na rowerze, czy też akrobacje na blisko 2 metrowym torze pokazowym. Cały pokaz przeprowadzony jest w humorystyczny sposób oraz na bieżąco komentowany przez Jonasza Pakulskiego, uczestnika X edycji programu Mam Talent.

 

 

 

 

Sinior Skład Family
Sinior Skład Family breakdance’owa grupa, a także międzynarodowa organizacja Hip Hopowa założona przez drezdeneckich i szczecińskich tancerzy. SSF to prawdziwi showmani – podczas swoich pokazów tancerze nie tylko imponują umiejętnościami i kondycją fizyczną, ale również „łapią” świetny kontakt z publicznością, która włączają do wspólnej zabawy.

 

 

 

Teatr Barnaby
Autorska scena marionetkowa oraz pracownia marionetek założona w czerwcu 2014 r. Przedstawienia Teatru Barnaby są pełne humoru, ale i zachwycają niesamowitym tempem akcji i trafioną pointą. Podczas Magic Malbork 2018 obejrzeliśmy nowy spektakl przygotowany przez Teatr Barnaby – „Calineczka”. Wartości, które niesie spektakl, to miłość, przyjaźń i ciekawość świata, a zaskoczeniem może być dla widzów niecodzienna oprawa muzyczna przedstawienia.

„Każdy zna historię malutkiej dziewczynki, która jest mniejsza od łupiny orzecha, ale czy znacie naszą Calineczkę? Jeśli nie, to koniecznie musicie ją zobaczyć w naszym marionetkowym przedstawieniu. Przeniesiemy się do baśniowej krainy, w której chrabąszcz przeleci tuż nad naszą głową, a ropucha zarechocze tak głośno, że nawet kret to usłyszy… Co z tego wyniknie? Zobaczcie sami. Magiczne stworzenia ze świata „Calineczki” wcale nie są takie straszne. Jeżeli posłuchacie ich historii, z pewnością się z nimi zaprzyjaźnicie.”

Tekst i reżyseria: Tomasz Man

Lalki: Marcin Marzec
Muzyka: Tomasz Lewandowski

 

 

 

Teatr Kubika
Kolorowy, roześmiany, rozśpiewany świat Teatru Kubika przyciąga szczególnie najmłodszych odbiorców jak magnes. W czasie Magic Malbork 2018 na ulicach Malborka zobaczymy baśniowy statek, a w nim piratów, którzy pod wodzą kapitana Drabinki przywiozą skarby z wakacyjnych przygód. W ogrodzie zabaw dziecięcych Kapitan Drabinka przeprowadzi „Akcję -Operację”, a teatralni animatorzy zadbają o dobre humory najmłodszych odbiorców naszej imprezy.

 

 

 

 

 

Teatr Na Walizkach
Teatr założony został w 2005 roku przez trójkę aktorów:  Annę Went, Łukasza Jędrzejczaka oraz Olega Yemceva – rosyjskiego komika i mima. Na przestrzeni minionych lat teatr współpracował z wieloma aktorami z różnych części świata, czego wynikiem jest charakter dzisiejszych przedstawień – są ona rozumiane przez wszystkich niezależnie od wieku i narodowości. Inspiracją teatru są filmy z okresu kina niemego (Charlie Chaplin, Buster Keaton), rosyjska nowoczesna clownada, teatr improwizacji, teatr lalek czy pantomima.

Twórczość Teatru Na Walizkach, to przede wszystkim komedie mieszczące się w konwencji teatru ulicznego, teatru improwizacji, visual comedy, cyrk. Mówią o sobie: „Nasze korzenie wywodzą się z pantomimy, ale nasze zainteresowania i inspiracje wykraczają daleko szerzej poza sztukę mimu”.

Teatr występował na wielu imprezach teatralnych i na festiwalach teatrów ulicznych w Polsce oraz wielokrotnie gościł za granicą min. we Włoszech, Niemczech, Białorusi, Austrii, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie, i na Węgrzech, gdzie dzięki swej oryginalnej i „międzynarodowej” formie był entuzjastycznie przyjmowany. Członkowie Teatru Na Walizkach są zawodowymi aktorami.

 

BŁAZENOLOGIA, to spektakl plenerowy w konwencji teatru ruchu, pantomimy i burleski inspirowany klasyką komików kina niemego (Ch. Chaplin, B. Keaton). Jest on zgrabnym połączeniem klasycznych środków wyrazu i scenariuszy w nowoczesnej aktualnej aranżacji i interpretacji.

Spektakl składa się z kilku epizodów. Jest tu min. opowieść o artyście ulicznym, który zakochuje się w kobiecie. Demonstruje przed nią swoje umiejętności cyrkowe, siłę sztangisty, a nawet wykonuje striptiz! Gdy w końcu zyskuje przychylność swej wybranki, jego nieporadność doprowadza go do tragikomicznych poczynań.

Pojawia się również postać nietuzinkowego fotografa. Okazuje się jednak, że jego umiejętności stoją pod znakiem zapytania… Komizm wzmaga się w sytuacji, gdy wychodzi na jaw, co w rzeczywistości fotograf robi pod płachtą fotoaparatu.

Spektakl plenerowy mający groteskową stylistykę oraz żywą oryginalną fabułę.

 

 

 

 

Bieryt & Ruciński
Mateusz Bieryt i Modest Ruciński to muzycy niebanalni, prezentujący autorską, klimatyczną piosenkę. Jak sami o sobie piszą, ich utwory, to „twórczość własna płynąca z potrzeby powiedzenia tego co między słowami. Tylko i aż tyle. Niech muzyczka gra.”

 

 

 

 

Bucket Guys
Przez rok bazowali w Berlinie dopracowując swój repertuar i podróżowali z wiadrami odwiedzając m.in. Irlandię, Hiszpanię, Serbię, Chorwację, Niemcy, Szwajcarię. Towarzyszyli legendzie polskiej muzyki, zespołowi HEY, podczas ich trasy unplugged po Polsce, gdzie podczas czternastu koncertów gościli na scenie. Wystąpili w programach: Mam Talent – otwierając odcinek półfinałowy na żywo oraz Must be the Music – zdobywając przychylność jurorów. Na potrzeby widowiska „Iluzjoniści-Pierwsze Starcie”, w reżyserii i na zaproszenie Janusza Józefowicza, napisali muzykę, którą wykonywali na żywo podczas spektakli. Zostali wybrani z ponad 1100 zgłoszeń do projektu „Projekt 30/90”, co dało im możliwość współpracy z Radzimirem Dębskim „Jimkiem” przy finałowym utworze projektu. Latem duet koncertuje na festiwalach oraz na ulicach, które najlepiej oddają ich żywioł. Ci panowie udowadniają, że ktoś, kto kocha rytm i muzykę zawsze znajdzie miejsce i narzędzia, by tworzyć. Koncert na wiadrach? Dlaczego nie!?

https://www.youtube.com/watch?v=bj-IPzQE72g

 

 

 

Chłopcy kontra Basia
Zdobywcy imponującej liczby nagród i wyróżnień na największych folkowych festiwalach, nominowani do nagrody Fryderyka w 2013 roku w kategorii „Debiut Roku”. Gdy zaśpiewali przed jury popularnego programu „Must Be The Music” zachwytom nie było końca, a głosy widzów doprowadziły ich do finału. Subtelny, ciepły głos wokalistki, wyśpiewującej utwory inspirowane folklorem polskim, ukraińskim, białoruskim, a do tego jazzowe tło kontrabasu i perkusji, tworzą wyjątkową muzyczną mozaikę, która zachwyca nastrojem.

 

Autor: Malbork Welcome Center

Czytaj więcej