Muzeum Emigracji w Gdyni to instytucja, która opowiada o dziejach wyjazdów i losach Polaków na świecie w ścisłym związku ze współczesnością. Historia emigracji pisze się bowiem każdego dnia. Misją Muzeum Emigracji w Gdyni jest opowiadanie o losach milionów zarówno anonimowych ludzi, jak i tych sławnych, których nazwiska pojawiają się w kontekście wielkich osiągnięć naukowych, sportowych, biznesowych i artystycznych. W ramach Turystycznej Szkoły muzeum przygotowało materiały wideo świadectwa emigrantów, a także scenariusz warsztatów edukacyjnych.
Materiały wideo:
Archiwum Emigranta:
- „Przebyliśmy chyba kilkanaście tysięcy kilometrów…” – historia Jerzego Tomaszka. Jerzy Tomaszek jako kilkunastoletni chłopak razem ze swoją rodziną został wywieziony na Wschód. Jechał transportem, którym wiezieni byli również polscy oficerowie zgładzeni w Katyniu. Po podpisaniu porozumienia Sikorski Majski, dzięki niezwykłej determinacji jego matki udało mu się uciec wraz z rodzeństwem. Rozpoczął wędrówkę, która poprowadziła go z Kazachstanu, przez Indie, aż po obozy dla polskich uchodźców w Afryce.
- „Mój wyjazd to historia wyboru” – historia Agnieszki Imbierowicz. Agnieszka Imbierowicz po dwóch latach spędzonych w Wielkiej Brytanii, odbyła wiele sezonowych wyjazdów do Holandii, a dwa lata temu zamieszkała tam na stałe. Wyjechała, bo była ciekawa innych sposobów na życie.
Materiały edukacyjne:
Warsztaty „Emigracja – trudne słowo?”
Film “Dzieci o emigracji”