Czy wiecie, że w Polsce znajduje się największy na świecie pod względem powierzchni zamek? To malowniczo wznosząca się nad brzegiem rzeki Nogat twierdza w Malborku.

Cały kompleks zamkowy rozciąga się na powierzchni 21 ha, a kubatura zabudowań to − bagatela − ćwierć miliona m3! By go zwiedzić, trzeba mieć sporo czasu i… wygodne buty.
Historia krzyżackiej twierdzy sięga 1280 r., kiedy to rozpoczął się pierwszy etap budowy. Przez wieki zamek przechodził z rąk do rąk, kilka razy był niszczony i odbudowywany, aż w końcu − w 1961 r. − został przekształcony w Muzeum Zamkowe. W 1997 r. wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Dziś zamek w Malborku można zwiedzać z przewodnikiem lub samodzielnie − z audioprzewodnikami. Dla rodzin stworzono nawet specjalną trasę. To idealny sposób na poznawanie historii zamku i walk polsko-krzyżackich. Młodzi turyści, uzbrojeni w słuchawki, sami mogą przemierzać zamkowe komnaty, kaplicę, dziedziniec, mogą też wejść na wieżę. Warto obejrzeć wystawy, np. bałtyckiego bursztynu, czy zbrojownię.
W realia z początków XV w. wprowadza turystów pracujący w twierdzy Mikołaj. To on opowiada o zwyczajach panujących na zamku, rycerzach-zakonnikach i wyprawie grunwaldzkiej. Z jego pomocą dotrzeć można do największych zamkowych zaułków, np. do latryny. Od samych zwiedzających zależy czas, w jakim pokonają trasę, i kolejność odwiedzanych miejsc − nawet jeśli zbłądzi się w zamkowych korytarzach, urządzenie z audioprzewodnikiem dostosuje opowieść do naszej aktualnej lokalizacji.

Po przejściu całej trasy warto zobaczyć zamek z pokładu pływających po Nogacie wycieczkowych stateczków albo wybrać się na spacer wzdłuż rzeki. Wtedy jak na dłoni widać ogrom i majestat malborskiej twierdzy.

Wydawca: Polska Organizacja Turystyczna