Z czym kojarzy Ci się województwo lubuskie? Spokój? Natura? Totalne odprężenie? Po weekendzie w Rzeczpospolitej Ptasiej odpowiedź będzie tylko jedna. Lubuskie to raj dla ornitologów. Prawdziwy ornitologiczny eden.

Rzeczpospolita Ptasia to obszar znajdujący się u ujścia Warty, w okolicach miejscowości Słońsk. Dlaczego powstała akurat tam? Bo to jeden z najważniejszych w Europie terenów podmokłych. W okresie ptasich wędrówek na rozlewisku można obserwować setki tysięcy ptaków. Gęś, bielik, cyraneczka, ostrygojad to tylko niektóre z przylatujących tam ponad 250 gatunków.
Ptaki można podglądać w trakcie wycieczek z przewodnikiem lub indywidualnych spacerów do wież obserwacyjnych. Prawdziwą przyrodniczą przygodą będą wyprawy z lornetkami na szlaki gęgawy, derkacza, dzięcioła, kani i dudka czy Szlak Dzięcioła, który jest rodzinną ścieżką edukacyjno-przyrodniczą. Dla aktywnych przygotowano spływy kajakowe, rowerowe rajdy, czy imprezy, ze… Świętem Krowy na czele.
Poza podziwianiem atrakcji przyrodniczych na terenie Rzeczpospolitej Ptasiej można i zwiedzać. Jako uzupełnienie weekendu z naturą proponujemy odwiedzenie Wystawy Pamiątek Regionalnych, dokumentującej pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach, oraz ruin zamku zakonu Joannitów w Słońsku.
Jak w każdym demokratycznym kraju, w Rzeczpospolitej Ptasiej obowiązuje jej konstytucja, a turyści mają prawo do otrzymania paszportu i udziału w odbywających się w kwietniu zlotach obywateli.

Wydawca: Polska Organizacja Turystyczna