Podlaski Szlak Bociani

Po co bocianom takie długie dzioby? Dlaczego cerkiew w Trześciance jest zielona, a w miejscowości Narew niebieska? Ile żubrów żyje w Puszczy Białowieskiej? Na te i setki innych dziecięcych pytań odpowiedzi szukajcie, zwiedzając Podlaski Szlak Bociani.

Podlaski Szlak Bociani przebiega przez najpiękniejsze, wciąż naturalne, północno-wschodnie tereny Polski, w tym aż 4 parki narodowe (Biebrzański, Białowieski, Narwiański i Wigierski). Bociany można obserwować na całym szlaku, jednak najwięcej jest ich we wsi Pentowo, która w 2001 r. otrzymała tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej. W tej „wiosce bocianów” w letnie miesiące znajdziemy aż 26 zamieszkałych gniazd. Co roku do ciepłych krajów odlatuje stamtąd ok. 120 bocianów. Ptasie rodziny można podglądać z 12-metrowej wieży widokowej.

Choć szlak bociani stworzono po to, by podpatrywać życie tych pięknych ptaków, okolice, przez które przebiega, są pełne innych atrakcji. Na pewno trzeba odwiedzić malownicze miejscowości tworzące Krainę Otwartych Okiennic. W Tykocinie spróbować żydowskiej kuchni i zobaczyć barokową synagogę, dom talmudyczny i kirkut. W Białowieży, stanowiącej bramę do Puszczy Białowieskiej, dzieci zachwycą się Rezerwatem Pokazowym Żubra. Pokonanie Kanału Augustowskiego czy rejs po Wigrach będą niezapomnianymi atrakcjami dla całej rodziny.
Brzmi ciekawie, prawda? A to tylko początek długiej listy miejsc do odwiedzenia. Teraz dodajmy do tego 400 km tras rowerowych i urlop mamy już zaplanowany.