Marzyliście kiedyś o podróżach w czasie? W Biskupinie można się przenieść kilka tysięcy lat wstecz. Przespacerować się pomiędzy neolitycznymi zabudowaniami, spróbować swoich sił w dawnych technikach rzemieślniczych czy sprawdzić, w jakich warunkach mieszkały rodziny w początkach państwa polskiego.

Rezerwat archeologiczny w Biskupinie jest najbardziej charakterystycznym tego typu miejscem w Polsce, a może i w Europie. Jego wartość historyczną porównuje się do włoskich Pompejów!
Pozostałości osady odkryto w 1933 r., kiedy obniżył się poziom wody w Jeziorze Biskupińskim. Prawie od razu ruszyły tam prace archeologiczne. Dziś, po wejściu do okazałego rezerwatu, najpierw podziwiać można rekonstrukcje chat i ich wnętrz. Tzw. długie domy były charakterystyczne dla epoki neolitu (4000 p.n.e.), w jednym z nich umieszczono wystawę „Epoka pierwszych rolników”. Dalej znajduje się Osada Łużycka z wieżą, wałem obronnym i dwoma rzędami zabudowań, czyli najbardziej znana część rezerwatu z przełomu epoki brązu i żelaza (2700 p.n.e.). Kolejna, późniejsza,jest wioska wczesnopiastowska (ok. 1050 n.e.). W sezonie (maj-wrzesień) można tam spotkać odtwórców dawnych rzemiosł.
Jednak największą atrakcją dla dzieci nie są cenne zabudowania, a zagroda ze zwierzętami hodowlanymi − owcami, kozami, bydłem rasy polskiej czerwonej i konikami polskimi.
By wycieczka była jeszcze ciekawsza, warto do Biskupina pojechać kolejką wąskotorową, wyjeżdżającą ze stacji w Żninie. Atrakcją jest też rejs po jeziorze Biskupińskim statkiem „Diabeł Wenecki”. Od strony jeziora jeszcze bardziej widać, że pierwsi osadnicy wybrali na swój dom naprawdę piękną okolicę.

Wydawca: Polska Organizacja Turystyczna