Któż nie kojarzy dwóch nagich mieczy i dzielnego Zawiszy Czarnego gromiącego Krzyżaków? Na lekcjach historii, w słynnej książce Sienkiewicza, w końcu filmie Aleksandra Forda, wszędzie pokazany jest rozmach i znaczenie tej jednej z największych w średniowiecznej Europie bitew. Najlepiej jednak zobaczyć ją bezpośrednio na polach Grunwaldu. Dzięki corocznej inscenizacji to możliwe.

Plenerowa inscenizacja bitwy przyciąga na pola pomiędzy Grunwaldem, Stębarkiem i Łodwigowem bractwa rycerskie z całej Europy oraz dziesiątki tysięcy spragnionych wrażeń turystów. Choć sama inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbywa się w dzień jej rocznicy, czyli 15 lipca, rekonstruktorzy przybywają na miejsce już kilka dni wcześniej. Zanim dojdzie do starcia zjednoczonych pod wodzą Jagiełły wojsk polsko-litewskich z armią krzyżacką, odbywają się turnieje rycerskie, jarmarki, koncerty i pokazy. Wszystko oczywiście osadzone w rzeczywistości z 1410 r.
Na turystów czekają piękne dwórki i ubrani w lśniące zbroje rycerze, średniowieczne tańce, uczty, pokazy rzemieślników i wiele innych atrakcji. Wszystko to sprawia, że dzieciaki nie tylko podglądają dawne życie i zwyczaje, ale mogą stać się ich uczestnikami. Właściwa bitwa jest w tych okolicznościach przysłowiową wisienką na torcie.
Choć emocji w trakcie inscenizacji nie brakuje, o jedno widzowie mogą być spokojni − zwycięstwo zawsze będzie po naszej stronie.

Wydawca: Polska Organizacja Turystyczna