Plaża 170 m pod ziemią? Zjazdy tyrolką z wieży kopalnianego szybu? Jednoczesna zabawa w ponad 40 miejscach i 25 miejscowościach? Takie rzeczy są możliwe tylko w trakcie Industriady, czyli jednego z największych w Europie festiwali dziedzictwa kultury przemysłowej.

Industriada to coroczne wielkie święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W jeden z czerwcowych weekendów w kilkudziesięciu lokalizacjach w całym województwie śląskim, od Częstochowy po Żywiec, odbywają się eventy, koncerty, spektakle, wielkie widowiska plenerowe itp. Tego dnia obiekty SZT zwiedza się dłużej i inaczej niż zazwyczaj. Można zajrzeć w miejsca, do których podczas standardowego zwiedzania nie ma dostępu, a nawet zwiedzić obiekty w ogóle turystom na co dzień nieudostępniane. Tego dnia na pierwszy plan wychodzą historie magnackich rodów, ale też opowieści o „zwykłych” robotnikach i ich losach. Wspólnym mianownikiem i pretekstem do świetnej zabawy jest przemysłowa przeszłość tego regionu.

Industriada odbywa się w autentycznych kopalniach − wpisanej na listę UNESCO Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach czy Kopalni Guido w Zabrzu − na wciąż zamieszkałych osiedlach górniczych w Katowicach czy Czerwionce, w produkujących browarach (Cieszyn, Tychy i Żywiec) czy pod śląską wieżą Eiffla, czyli Radiostacją w Gliwicach. Spośród ponad 30 obiektów Szlaku Zabytków Techniki animacje dla rodzin spotkamy m. in. w Muzeum Rzemiosł Stary Młyn w Żarkach (Jura Krakowsko-Częstochowska), Sztolni Królowa Luiza i Parku 12C w Zabrzu, Muzeum Chleba w Radzionkowie czy Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach (Górny Śląsk). W ostatniej Industriadzie wzięło udział niemal 100 tysięcy osób, to chyba jest najlepsza rekomendacja.

Wydawca: Polska Organizacja Turystyczna