Znacie Koziołka Matołka? Na pewno! Jego przygody śledzi już kolejne pokolenie czytelników, dlatego wizyta w Centrum Bajki w Pacanowie jest niezwykłą przygodą i dla dzieci, i dla rodziców. A gdy trafi się tam w trakcie wielkiego Festiwalu Kultury Dziecięcej, wrażeń jest jeszcze więcej.

Pacanów nie bez powodu zwany jest Europejską Stolicą Bajki. Na turystów czeka tam nowoczesne muzeum, w którym odwiedzający przenoszą się do zaczarowanego i kolorowego świata bohaterów książek z dzieciństwa. Na bajkowym peronie wsiada się tam do specjalnego pociągu, którym − przeżywając różne przygody − dojeżdża się do właściwej wystawy. Kiedy już poznacie historię animacji, będą na was czekały bajki na ekranie, te starsze, znane z dzieciństwa rodziców, i nowsze, które rozpoznają również maluchy. Dopełnieniem zwiedzania jest zabawa w ogrodzie pełnym zaułków i bajkowych postaci oraz przedstawienie w Małym Teatrze, do którego wchodzi się przez… dziurkę od klucza.

A jeśli Pacanów odwiedzicie w okolicy 1 czerwca, zabawa będzie jeszcze lepsza. Z okazji Dnia Dziecka od 2003 r. w odbywa się tam Festiwal Kultury Dziecięcej, jedna z największych w Polsce imprez dla dzieci i młodzieży. W festiwalowe dni cały Pacanów wypełnia się bajkowymi postaciami z najodleglejszych zakątków świata. W odwiedziny do Koziołka Matołka przyjeżdżają zespoły taneczne, teatry i aktorzy. Tworzą barwny korowód, występują na rozlokowanych w różnych częściach miasta scenach. Pacanów jest wtedy naprawdę bajkowym miastem. Każdy uczestnik festiwalu nie tylko spędzi tam najbardziej baśniowy weekend w życiu. Będzie miał też szansę odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w Pacanowie kozy kują?