Giganty Mocy. Już sama nazwa intryguje. Co to takiego? Drużyna superbohaterów? Ogromne stwory zagrażające naszej planecie? Nic z tych rzeczy. To jedno z najbardziej przyjaznych rodzinie multimedialnych muzeów w Polsce.

Ekspozycja nie bez przyczyny znajduje się w Bełchatowie. Właśnie tam cały czas pracuje kopalnia węgla brunatnego i produkująca prąd elektrownia. Podczas zwiedzania wystawy o tym, z czego i jak powstaje energia elektryczna, opowiada dzieciom − i nie tylko im − wirtualna rodzina Gigusiów Brunatnych: rezolutny i niesforny Woltuś, zbuntowana i tajemnicza Dżulka, mądry prof. Om, uosabiająca Matkę Naturę Gaja i Robot o Węglowym Sercu. Ich opowieści turyści słuchają dzięki audioprzewodnikom, na których wybrać można również dostosowaną do najmłodszych trasę rodzinną. Zakładając na uszy słuchawki, wchodzi się do świata pełnego zagadek, eksperymentów i ciekawostek. W trakcie wycieczki spaceruje się po tropikalnym lesie i dnie morza, eksperymentuje się z generatorem prądu i zjawiskami elektrycznymi, ogląda kości mamuta znalezionego na terenie bełchatowskiego wydobycia i… nie zdradzimy, co jeszcze. Jest interaktywnie, ciekawie i dostępnie. Opuszczając PGE Giganty Mocy, każde dziecko wie, jak z węgla brunatnego powstaje energia elektryczna. Co ważne, nauczyło się tego nie w szkolnej ławce, a podczas zabawy.
Świetnym uzupełnieniem wycieczki jest wyprawa do pobliskiej kopalni węgla brunatnego czy punktów widokowych w Kleszczowie oraz Żłobnicy, z których jak na dłoni widać bełchatowskie Giganty.