Początkiem działalności Centrum Nauki Kopernik w Warszawie był „Wielki Wybuch”, plenerowe widowisko, które odbyło się w listopadzie 2010 r. I tak jak Mikołaj Kopernik wywołał rewolucję w nauce, tak centrum jego imienia zrewolucjonizowało podejście do dzieci jako odbiorców wystaw ową naukę popularyzujących. Choć i dorośli w multimedialnych ekspozycjach się zakochali.

Dziś Centrum Nauki Kopernik jest największym w Polsce centrum popularyzującym różne dziedziny nauki. I dzieci, i dorośli, w towarzystwie edukatorów, spędzają w nim długie godziny. Bardzo często wracają, bo wystaw jest tyle, że nie sposób zobaczyć wszystkich jednego dnia.
Swoje miejsce mają już maluszki. Specjalnie z myślą o najmłodszych odkrywcach (do 5 roku życia) stworzono przestrzeń Bzzz!. To miejsce, które eksploruje się wszystkimi zmysłami. Można się wspinać, dotykać różnych struktur, eksperymentować w wodzie (przydają się ubrania na zmianę). To jednak dopiero początek, prawdziwa nauka dla wszystkich jest tuż za rogiem. Już same nazwy, jak choćby Teatr Wysokich Napięć, Majsternia czy Kopernik na kółkach, budzą zaciekawienie. A to tylko część atrakcji towarzyszących największej części ekspozycji, czyli Strefie Eksperymentowania. Tam na zwiedzających czeka ponad 200 eksponatów związanych z funkcjonowaniem człowieka i przyrody. Wszystkiego można (trzeba!) tam dotknąć, o wszystko można pytać edukatorów, którzy w razie problemów pomogą przeprowadzić eksperymenty.
Uzupełnieniem wystaw są plenerowy Park Odkrywców, ogród na dachu (czynny od maja do października) i funkcjonująca jako oddzielna atrakcja planetarium Niebo Kopernika. Czy czegoś brakuje? Chyba tylko możliwości rozciągnięcia czasu, żeby wszystko zobaczyć.