Pierwsza w życiu operacja na otwartym sercu. Poszukiwanie kości dinozaurów. Doświadczenie trzęsienia ziemi. Tworzenie wodnego wiru czy wizualizacji własnego wizerunku za 30 lat. A na koniec powrót do dzieciństwa i szalona zabawa w… plastrze miodu. Wszystko to sprawia, że na wizytę w Centrum Nauki Experyment w Gdyni trzeba sobie zarezerwować kilka godzin.

Połączenie nauki i zabawy to sprawdzony sposób na stworzenie przyjaznego rodzinom miejsca. W Gdyni istnieje ono już od 2007 r., pierwsi odwiedzający je mali odkrywcy zdążyli więc już dawno dorosnąć. Popularnonaukowa wystawa podzielona jest na 5 działów − Hydroświat, Drzewo Życia, Akcja: Człowiek, Kierunek Zdrowie i Niewidoczne Siły, dostępne urządzenia są więc naprawdę różnorodne.
W Centrum można przemienić się w fakira i położyć na dywanie z gwoździ. Kilka minut później przekonać się o tym, jak wiele niewidocznych dla pełnosprawnych barier muszą pokonać osoby na wózkach inwalidzkich. A na dokładkę przeanalizować działanie śruby Archimedesa czy innych prostych i (teoretycznie) znanych ze szkolnych lekcji urządzeń. Po tej wizycie zasady działania elektryczności czy dźwięku będą o wiele łatwiejsze do zrozumienia.
Największym stanowiskiem jest ogromne Drzewo Życia, w którego koronie stworzono taras widokowy. Ponieważ urządzenia Centrum ustawione są w jednej ogromnej hali, z góry widzimy wszystkie jak na dłoni. Od razu można sprawdzić, które stanowiska jeszcze czekają na to, byśmy je odkryli.

Wydawca: Polska Organizacja Turystyczna