Jaszkowo. Mała wielkopolska wieś, w świecie koniarzy znana jak żadna inna w Polsce. Wszystko dzięki Antoniemu Chłapowskiemu, potomkowi generała Dezyderego Chłapowskiego, który w 1995 r. stworzył tam Międzynarodowy Ośrodek Wyszkolenia Jeździeckiego − Centrum Hipiki. Dziś to jeden z największych ośrodków jeździectwa w Europie.

Centrum Hipiki specjalizuje się w nauce dzieci i młodzieży, ale uczyć się tam mogą całe rodziny. Większość z ponad 200 tamtejszych koni to kuce o wzroście do 148 cm, idealnie nadające się do pracy z najmłodszymi jeźdźcami, natomiast na dorosłych czekają duże, łagodne wierzchowce. Poza nauką jazdy konnej, uczestnicy kursów opanowują podstawy woltyżerki i pielęgnacji wierzchowców. To prawdziwa szkoła życia, w której panuje niezwykle rodzinna i przyjazna atmosfera. Goście ośrodka mieszkają w hotelu urządzonym w odrestaurowanym XIX-wiecznym pałacu lub w pokojach agroturystycznych.
Poza edukacyjnymi, Jaszkowo ma też walory przyrodnicze. Położone jest na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Wśród starych dębów żyje mnóstwo zwierzyny. To świetny punkt wypadowy wycieczek krajoznawczych − oczywiście konnych, ale też pieszych, rowerowych i wodnych, w końcu przez teren parku przepływa Warta. W pobliżu jest też sporo zabytków: pałac Raczyńskich w Rogalinie, zamek i park w Kórniku czy muzeum Józefa Wybickiego w Manieczkach. Każdy znajdzie w Jaszkowie coś, co go zainteresuje.